V Knihovně Petra Bezruče byly v rámci festivalu Bezručova Opava slavnostně otevřeny dvě nádherné výstavy inspirované Janem Amosem Komenským. Jednou z nich je Komenského fascinující Labyrint světa a ráj srdce.
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Jsou to vlastně počítačové koláže Miroslava Huptycha. Mimo jiné za tyto koláže a za stejnojmennou knihu před léty dostal Magnesii Literu. Jsou tam nejen nádherné koláže, ale také duchaplné citáty Jana Amose Komenského.”
Markéta Beyerová, ředitelka Knihovny Petra Bezruče: “Dole v přízemí máme výstavu Komenský v komiksu, jejíž autorkou je spisovatelka Klára Smolíková, kterou rovněž přivítáme v říjnu v knihovně ilustracemi ji doprovodil Lukáš Fridrich a ač se může zdát, že jako komiks je to určeno převážně dětem a mládeži, tak si myslím, že si najdou zajímavé informace tam i dospělí.”
Po vernisáži výstav knihovna přivítala vzácného hosta. Diplomata a poradce prezidenta Petra Koláře, který s návštěvníky diskutoval o tom, Jak porozumět současnému světu.
Petr Kolář, poradce prezidenta: “Já tvrdím úplně od začátku, že nejdůležitější je umět zvládnout sami sebe. Ten největší nepřítel totiž dříme v nás. To je naše nejistota, naše strachy , naše pohodlnost. často i tendence relativizovat některé hodnoty, které jsou pro fungování demokracie zásadní a naprosto principiálně nejdůležitější."
V neděli si v rámci festivalu můžete zajít na zajímavou besedu skladatelky Markéty Dvořákové o náhodách v hudební tvorbě. Začne v 5 odpoledne v kulturně uměleckém prostoru Kupe. Příští týden už se festival rozjede naplno a každý den nabídne nějakou lahůdku.
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “Už to bude sestava filmů, divadel, přednášek, besed, koncertů. Určitě bych zase, protože ke Komenskému, který se snažil o nápravu našich omylů a chyb, o nápravu věcí lidských, tak budeme mít zajímavý pořad tady v knihovně ve čtvrtek, který má téma Bosch a Komenský. Je sice dělilo 100 let od narození, ale je tam mnoho podobností a zajímavých souvislostí.”
Exkluzivní bude i páteční program. Nabídne nejen vzpomínkový akt u hrobu Petra Bezruče, ale i netradiční ochutnávku a degustací vín.
Petr Rotrekl, dramaturg festivalu: “S přednáškou a velmi zasvěceným komentářem, protože se dozvíme, jakým omylem či chybou vzniklo italské Primitivo. Bohumil Vurm a Zuzana Foffová dovezli 8 až 10 vzorků z Chorvatska, Černé hory Itálii, takže budeme se dozvídat, budeme se poučovat a budeme taky ochutnávat.”
V sobotu pak dětský soubor Domino oslaví 30 let na scéně koncertem, na který si pozval 3 špičkové světové dirigenty. Začne v 16 hodin v kostele sv. Václava.