Pozorovací terasa na střeše historické budovy Fyzikálního ústavu v Opavě přivítala první návštěvníky. Díky své poloze nabízí nejen nádherný výhled do okolí, ale hlavně pozorování vesmírných objektů astronomickým dalekohledem.
Tomáš Gráf, vedoucí observatoře Whoo! a Unisféry, Fyzikální ústav SU v: “Pozorovací terasa je rozšířením White Whoo observatoria Opava, což je od roku 2016 fungující univerzitní hvězdárna a v té poslední fázi, bych řekl, jsme ji měli dokončenou za několik měsíců. Předtím tomu předcházelo to, že jsme budovali digitální planetárium a při té stavbě se nám podařilo ušetřit prostředky, ze kterých jsme rozšířili tady tuto terasu, protože zároveň jsme mohli pořídit nový dalekohled a oddělit pozorování odborné od těch pro opavskou veřejnost.”
Daniel Beneš, astronom, SU: “Dalekohled má průměr 450 mm a ohniskovou vzdálenost 175cm. takže světelnost má 1:3,9 a proto i z města jako je Opava, kde to světelné znečištění je silné, lze provádět jak fotografování oblohy, tak měření.”
Pozorovat jím můžeme i objekty hlubokého vesmíru, tedy objekty, které jsou dál než naše sluneční soustava jako hvězdy, hvězdokupy, mlhoviny, nebo galaxie.
anketa: návštěvníci terasy: “Jsem velice překvapena, protože jsem vůbec nevěděla, že to tady je, to je něco, čím mě Opava hrozně překvapila, ta škola, takže já se tady teď kochám a je to super.”
“Jsme tady poprvé a je to úžasné.”
“Je to úplně nové, ještě jsem to nikdy nezažil. Je to pěkné, takže jsem rád. Je tu krásný výhled a aspoň je něco vidět.”
Přístup na pozorovací terasu je po kovovém vnějším schodišti z podkroví budovy Fyzikálního ústavu. Dřevěná podlaha terasy má plochu 60 metrů čtverečních.
Tomáš Gráf, vedoucí observatoře Whoo! a Unisféry, Fyzikální ústav SU v Opavě:
“Vždycky na to pozorování bude asi 10 lidí, ale ta pozorování budou hodinu nebo dvě hodiny po setmění. Ta registrace na ta pozorování je nutná, možná časem budeme vybírat nějaké ne příliš vysoké vstupné.”
Pozorování noční oblohy pro veřejnost bude probíhat za příznivého počasí pravidelně každý druhý pátek a také v případě některých vzácných úkazů na obloze. Nejbližší takový bude v sobotu 28. října, kdy nastane částečné zatmění Měsíce.