Okolí ptačího vrchu v Opavě ožilo už tradiční akcí Den stromů. Lidé se tak dozvěděli, jaké stromy rostou ve městě a jak se ošetřují, mohli si vyrobit krmítko pro ptáky a spoustu jiných věcí v tvořivých dílnách, nebo ochutnat regionální dobroty.
Kateřina Durčáková, odbor školství, Magistrát města Opavy: “Na tu oslavu se každý rok do naší oslavy zapojuje mnoho nejen opavských organizací. Jsou tady opavské školy a školky, ale také různé spolky, knihovny, SVČ, jsou tady odborníci jako včelaři, zahradníci, zahrádkáři, ti, kteří pečují o dřeviny jako arboristé, stromolezci a tak podobně.”
Rozálie Štajerová, žákyně ZŠ T. G. Masaryka: “My jsme škola TG. Masaryka v Opavě a máme tady pro vás připravené jídlo, občerstvení, čaj a taky tady máme z laseru, můžete si vyrobit nějakou klíčenku, potom tady máme malování na obličej a malování henou.”
Mirek Zaspal, majitel, Arboristoteles: “Pro lidi jsme si připravili standardní stromolezecké techniky. Můžou si lidi vyzkoušet, jak se ze stromů slaňuje, jak se na něm pracuje, jak se na stromě pohybuje pomocí stromolezecké techniky. Máme tady dneska k dispozici i plošinu, to znamená, že kdo nechce lézt po stromě, může se jen nechat vyvézt plošinou nahoru a ještě jsme vzali malý nakladač, díky kterému můžeme manipulovat s většími břemeny, nebo odvoz větví a podobně.”
Markéta Cichá, ekolog, Záchranná stanice Bartošovice: “Připravili jsme si tady pro vás různé aktivity od těch nejjednodušších jako skládání puzzlí, potom krmení čápů, kdy v podstatě velká část živočichů, které se k nám dostanou, jsou mláďata a ta mláďata musíme odchovat. Daří se nám to velmi dobře, tady třeba mám fotku rorýsů, kterých bývá v sezóně opravdu velké množství."
Lidé si mohli prohlédnout i hmyzí hotely, hnízda vos, sršňů, čmeláků, nebo se podívat, jak to vypadá ve včelím úlu.
anketa: návštěvníci akce: “Udělali jsme si budku, teďka tady pytlíčky, děti si tady vyzkoušely spoustu dalších věcí. Jim se tady strašně líbí, každý rok tady chodíme.”
“Je to tady super, mohli jsme si sahat na hnízdo od vos a od sršní a můžeme si tady vyrábět hodně věcí.”
“My jsme tady hlavně přišli kvůli malé a máme tady vytvořenou sovičku, vážku, něco na krk a v pohodě, máme hotovo, máme razítka a jdeme pro odměnu a domů.”
“My jsme právě přišli a šli jsme rovnou k ptačím budkám, protože loni tu byla taková fronta, že jsme se k tomu nedostali, takže jsme si to vynahradili letos.”
“Je to skvělé, právě si tady chci vzít jednu budku pro ptáčky, kterou chci dát do tomboly, když pořádáme ples a všechno jsem si tady prohlédla, je to moc krásná akce.”
“Je to tady skvělé, my jsme dělali zatím jen dekoraci a tady slaňování a vyzkoušeli jsem si tady ten bagřík. Parádní, počasí nádherné, takže super. Každý rok tady chodíme.”
Opava má zmapovaných zhruba 30 tisíc stromů.
Karel Kovalčík, odbor životního prostředí, Magistrát města Opavy: “Nejvíce jsou javory, lípy, jírovce, pak z jehličnanů třeba borovice, smrky. Snažíme se tu druhovost trošku i obměnit, třeba, že sázíme více druhů stromů, třešně, nebo už dřeviny, které nejsou citlivé na sucho chlorelly, svitely, aby ta druhovost, to zastoupení, aby byla daleko větší.”
V rámci oslav Dne stromů už tuto sobotu proběhne výsadba slivoní v Pustých Jakarticích a také komentovaná prohlídka Městských sadů s dendrologem.