Je sobota 15 hodin a v Domě sv. Cyrila a Metoděje se rozezní poplašné sirény. Je to signál k tomu, aby všichni opustili budovu, ve které v rámci taktického cvičení vypukl požár. Po jeho ohlášení na linku 150 na místo ihned vyjeli hasiči záchranného sboru MS kraje z Opavy a dobrovolní hasiči z okolních obcí. Na místě byli do 10 minut.
Robin Malchárek, velitel zásahu, HZS MSK - ÚO Opava: “Účastnilo se cvičení 10 jednotek. Námětem cvičení byl požár v domově pro zrakově postižené. Byly zachráněny dvě osoby, které byly popálené. Během události bylo potřeba dálkové dopravy vody, takže některé jednotky se podílely na dálkové dopravě vody a zbytek se podílel na záchraně osob a likvidaci požáru. Příjezd jsme zvládli v obvyklém časovém termínu. Myslím si, že velmi dobrém termínu. Ostatní jednotky dojely v daném časovém úseku, takže cvičení proběhlo, dá se říct, v pořádku.”
Cvičení se zúčastnili i záchranáři, kterým hasiči předali k ošetření dvě zraněné osoby. Věrohodné rány na hlavě a na rukou jim předem vytvořily maskérky.
Sabina Šindlářová, dobrovolnice, ČČK: “Jedna byla v bezvědomí. U ní bylo prioritní zkontrolovat dech, jestli dýchá, potom jsme překryli ránu na hlavě, následně jsme ji dali do vakuové matrace, čímž jsme znehybnili její tělo a poté druhá osoba měla popáleniny na předloktí, na jednom předloktí popáleniny 3. stupně, na druhém popáleniny 2, stupně, takže jedno předloktí jsme chladili a také jsme popáleniny překryli sterilním krytím. Také jsme u nich udržovali tepelný komfort.”
Taktické cvičení se v Domě svatého Cyrila a Metoděje uskutečnilo po 8 letech a i když o něm všichni věděli předem, některé klienty přece jen vystrašilo.
Zuzana Janků, vedoucí chráněného bydlení, Dům sv. Cyrila a Metoděje: “Celkem se evakuovalo 16 klientů a 8 zaměstnanců, jeden pracovník byl v bezvědomí a jeden byl popálený. Hasičský útok dopadl dobře, všichni jsme přežili. Klienti dopředu věděli, že hasičské cvičení proběhne, celou akci očekávali a byli na to řádně připraveni. I přesto, že věděli o akci, tak strach trošičku měli. Akce probíhala podle našich představ a dopadlo všechno tak jak mělo.”
Skutečné požáry v zařízeních pro zdravotně postižené přinášejí nebezpečné situace jak pro klienty, tak záchranáře.
Robin Malchárek, velitel zásahu, HZS MSK - ÚO Opava: “Největší asi riziko je v tom, že ty osoby mají nějaký zdravotní hendikep. V tomto případě zrakové postižení a při vzniku požáru můžou začít panikařit a nedej bože se třeba i vracet, ztratit se v tom objektu a tohle je asi nejtěžší situace pro zachraňující hasiče.”
Cvičení ukázalo, že hasiči jsou i na takové situace dobře připraveni.