Ponožkovým dnem si 21. března připomínáme Světový den Downova syndromu. Dvě ponožky spojené patami k sobě totiž svým tvarem připomínají 21. chromozom, který mají lidé s tímto syndromem navíc. V kulturním domě Na Rybníčku v tento den vystoupilo 350 dětí z 12 základních a mateřských škol z Opavy a okolí.
Tomáš Frank, ředitel, Základní škola a Praktická škola Opava: “Naše škola měla připraveno asi 10 tanečně pohybových vystoupení. Vystupovali žáci s postižením od lehkého po středně těžké.”
Daniela Kurečková, učitelka ZŠ Šrámkova: “My chodíme pravidelně na tyto akce, protože tady je příjemná atmosféra, správní lidé, je to tady na pohodu. Vždycky se potkáme s přáteli a děti si to užijí bez nějakého soutěžení, ale mohou si zatancovat, nebo zazpívat, dělat to, co je baví. Já konkrétně mám tady Divošky, děvčata cheerleaders a mám tady z umělecké školy dvě sólistky, které budou tancovat takový žár na českou písničku.”
Vanda Janečková, SPMP ČR pobočný spolek Opava: “My jsme kdysi před 30 lety zahájili, protože já jsem byla zakládající ředitelka školy na Slezském odboji a celých těch 30 let vedu společnost pro podporu lidí s mentálním postižením. Normálně vystupujeme většinou, ale letos jsme v roli asistentů, kteří jako poděkování dávají kytičky vystupujícím a učitelkám.”
Podle statistik se v Česku ročně narodí okolo padesáti dětí s Downovým syndromem. Pomáhá jim právě ponožková výzva, do které se mohou zapojit všichni.
Tomáš Frank, ředitel, Základní škola a Praktická škola Opava: “Každý z vystupujících žáků dostane ponožky, které nám připravila firma Moravec a právě ponožky jsou symbolem světového dne Downova syndromu.”
Ponožky pro Ponožkový navrhovali žáci pořádající Základní školy a Praktické školy na náměstí Slezského odboje. Ze 141 návrhů byly vybrány 3, podle kterých se ponožky vyráběly pro celou školu a všechny vystupující.