Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ponožkovým dnem si v Opavě připomněli Světový den Downova syndromu

Opava |  | Opavský expres

Základní škola a Praktická škola na náměstí Slezského odboje v Opavě si už po 13. připomněla Světový den Downova syndromu. V kulturním domě Na Rybníčku uspořádala tradiční Ponožkový den.

Ponožkovým dnem si 21. března připomínáme Světový den Downova syndromu. Dvě ponožky spojené patami k sobě totiž svým tvarem připomínají 21. chromozom, který mají lidé s tímto syndromem navíc. V kulturním domě Na Rybníčku v tento den vystoupilo 350 dětí z 12 základních a mateřských škol z Opavy a okolí.

Tomáš Frank, ředitel, Základní škola a Praktická škola Opava: “Naše škola měla připraveno asi 10 tanečně pohybových vystoupení. Vystupovali žáci s postižením od lehkého po středně těžké.”
Daniela Kurečková, učitelka ZŠ Šrámkova: “My chodíme pravidelně na tyto akce, protože tady je příjemná atmosféra, správní lidé, je to tady na pohodu. Vždycky se potkáme s přáteli a děti si to užijí bez nějakého soutěžení, ale mohou si zatancovat, nebo zazpívat, dělat to, co je baví. Já konkrétně mám tady Divošky, děvčata cheerleaders a mám tady z umělecké školy dvě sólistky, které budou tancovat takový žár na českou písničku.”
Vanda Janečková, SPMP ČR pobočný spolek Opava: “My jsme kdysi před 30 lety zahájili, protože já jsem byla zakládající ředitelka školy na Slezském odboji a celých těch 30 let vedu společnost pro podporu lidí s mentálním postižením. Normálně vystupujeme většinou, ale letos jsme v roli asistentů, kteří jako poděkování dávají kytičky vystupujícím a učitelkám.”

Podle statistik se v Česku ročně narodí okolo padesáti dětí s Downovým syndromem. Pomáhá jim právě ponožková výzva, do které se mohou zapojit všichni.

Tomáš Frank, ředitel, Základní škola a Praktická škola Opava: “Každý z vystupujících žáků dostane ponožky, které nám připravila firma Moravec a právě ponožky jsou symbolem světového dne Downova syndromu.”

Ponožky pro Ponožkový navrhovali žáci pořádající Základní školy a Praktické školy na náměstí Slezského odboje. Ze 141 návrhů byly vybrány 3, podle kterých se ponožky vyráběly pro celou školu a všechny vystupující.

Nahlásit chybu


K tématu

V Ostravě, Opavě a Třinci došlo u rušení tří poboček České pošty k výměně za jiné

16. května 2023 16:43 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Česká pošta 31. března oznámila záměr zrušit k 30. červnu 300 svých poboček. Následovala setkání týmů státního podniku se zástupci měst, obcí a krajů, kterých se rušení pošt dotkne. V Ostravě, Opavě a Třinci se podařilo vyjednat, že tři pobočky, původně plánované ke zrušení, zůstanou zachovány. Místo nich se ale zruší jiné.

Slezská nemocnice Opava otevřela nové odběrové centrum krve a plazmy pro Bruntálsko a Krnovsko

16. května 2023 8:37 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Krev je bezesporu nejcennější tekutinou pro každou nemocnici. V posledních letech počet dárců krve stále klesá. S cílem získat nové prvodárce a přiblížit odběr krve k jejich bydlišti otevřela Slezská nemocnice Opava pro Bruntálsko a Krnovsko nové odběrové místo.

Basketbalisté Opavy získali po 20 letech titul mistrů národní ligy

1. června 2023 23:06 | Opava | Jiří Cileček

Basketbalisté Opavy slaví po 20 letech pátý ligový titul. Čtvrté finále nad Děčínem vyhráli 108:104 po prodloužení a sérii ovládli 3:1 na zápasy. Svěřenci trenéra Petra Czudka triumfovali poprvé od roku 2003 a po osmnácti zlatech v řadě Nymburka, který při cestě až z předkola play off vyřadili v semifinále. Zajistili si tak účast v Lize mistrů. Děčín byl ve finále popáté a stejně jako v letech 2015, 2016, 2017, 2019 se musel spokojit se stříbrem.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

22. dubna 2024 11:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Obyvatelé i firmy se zapojují do výzvy 800 stromů pro Opavu

20. dubna 2024 14:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava loni vyhlásila výzvu 800 stromů pro Opavu. Jejím cílem je vysadit 800 stromů k letošnímu 800. výročí založení města. Strom může na svém pozemku vysadit kdokoliv. Už příští týden vysadí památný javor červený firma Komas.

Parkoviště na náměstí Svobody v Opavě oživí zeleň. Asfaltová plocha se tak nebude tolik přehřívat

20. dubna 2024 14:23 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Parkoviště na náměstí Svobody v Opavě prochází kompletní rekonstrukcí. Na jejím konci už to nebude jen jedna velká asfaltová plocha, ale prostor se spoustou zeleně.

Urologie opavské nemocnice má novou endoskopickou věž za 2,6 milionu

19. dubna 2024 16:45 | Opava | Jiří Cileček

Na urologickém endoskopickém operačním sále Slezské nemocnice využívají operatéři novou endoskopickou věž. Představuje nejnovější typ zobrazovací techniky a techniky elektrokoagulace, zajišťuje efektivněji stavění krvácení při operacích prostaty a močového měchýře, kterých se ve Slezské nemocnici provádí na čtyři stovky ročně.

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

18. dubna 2024 12:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

17. dubna 2024 18:35 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Ponožkovým dnem si v Opavě připomněli Světový den Downova syndromu
Vydáno 27. března 2024 20:57, Opava, Yvona Fajtová
Základní škola a Praktická škola na náměstí Slezského odboje v Opavě si už po 13. připomněla Světový den Downova syndromu. V kulturním domě Na Rybníčku uspořádala tradiční Ponožkový den.

Ponožkovým dnem si 21. března připomínáme Světový den Downova syndromu. Dvě ponožky spojené patami k sobě totiž svým tvarem připomínají 21. chromozom, který mají lidé s tímto syndromem navíc. V kulturním domě Na Rybníčku v tento den vystoupilo 350 dětí z 12 základních a mateřských škol z Opavy a okolí.

Tomáš Frank, ředitel, Základní škola a Praktická škola Opava: “Naše škola měla připraveno asi 10 tanečně pohybových vystoupení. Vystupovali žáci s postižením od lehkého po středně těžké.”
Daniela Kurečková, učitelka ZŠ Šrámkova: “My chodíme pravidelně na tyto akce, protože tady je příjemná atmosféra, správní lidé, je to tady na pohodu. Vždycky se potkáme s přáteli a děti si to užijí bez nějakého soutěžení, ale mohou si zatancovat, nebo zazpívat, dělat to, co je baví. Já konkrétně mám tady Divošky, děvčata cheerleaders a mám tady z umělecké školy dvě sólistky, které budou tancovat takový žár na českou písničku.”
Vanda Janečková, SPMP ČR pobočný spolek Opava: “My jsme kdysi před 30 lety zahájili, protože já jsem byla zakládající ředitelka školy na Slezském odboji a celých těch 30 let vedu společnost pro podporu lidí s mentálním postižením. Normálně vystupujeme většinou, ale letos jsme v roli asistentů, kteří jako poděkování dávají kytičky vystupujícím a učitelkám.”

Podle statistik se v Česku ročně narodí okolo padesáti dětí s Downovým syndromem. Pomáhá jim právě ponožková výzva, do které se mohou zapojit všichni.

Tomáš Frank, ředitel, Základní škola a Praktická škola Opava: “Každý z vystupujících žáků dostane ponožky, které nám připravila firma Moravec a právě ponožky jsou symbolem světového dne Downova syndromu.”

Ponožky pro Ponožkový navrhovali žáci pořádající Základní školy a Praktické školy na náměstí Slezského odboje. Ze 141 návrhů byly vybrány 3, podle kterých se ponožky vyráběly pro celou školu a všechny vystupující.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042332/ponozkovym-dnem-si-v-opave-pripomneli-svetovy-den-downova-syndromu