Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava Opava železniční

Opava |

V Opavském Obecním domě je k vidění nová výstava Opava železniční. Pozoruhodná expozice zaujme nejen skalní fanoušky železnic a vlaků. Ostatně, tady je malá ochutnávka. Výstavu jsme si nenechali ujít ani my s kamerou.

Výstava Opava železniční nás vrátí zpět do 19. století. Připomíná snahu města stát se významným železničním uzlem a získat výhodnou pozici na dálkových a obchodních trasách.

František Švábenický, kurátor výstavy: “Smyslem výstavy je ukázat Opavu jako město dvou nádraží, které byly spravovány dvěmi konkurenčními společnostmi. A potom taky prezentovat Opavu jako město, ve kterém nalezneme různé typy drážních projektů: je to nerealizovaný projekt Opava - Vlárský průsmyk a je tu geopoliticky motivovaný projekt Olomouc - Krnov - Prusko a Opava tedy byla odbočným křídlem připojena ke Krnovu ….. čili řekl bych, že v tomto je Opava opravdu zajímavá.”

Ambicí výstavy výstavy je ukázat, jak železnice ovlivnila život lidí ve městě a také naznačit, jak se měnila kultura cestování. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na desítky cenných exponátů, ze kterých dýchá historie.

František Švábenický, kurátor výstavy: “Tady bych zdůraznil roli Jiřího Valečka, který byl přednostou stanice Opava - východ a je vášnivým sběratelem exponátů. Poskytl množství sbírkových předmětů.”

Další exponáty zapůjčila muzea, archivy, společnost Kroměřížské dráhy a další instituce. A který z nich si zaslouží největší pozornost?

František Švábenický, kurátor výstavy: “Záleží na osobních preferencích každého. Myslím si, že velmi výstavní a pěkný je telegrafní přístroj, který je v hlavní centrální místnosti a potom snad i ty interiérové prvky kupé, které můžeme vidět v této místnosti.

Výstavu Opava železniční můžete navšívit do konce března 2015. Právě v příštím roce si totiž připomeneme 160 let od příjezdu prvního vlaku do Opavy. Výstava je tedy načasována tak, aby připomněla nejen tuto událost, ale i dobu, kdy se železnice začala budovat.

Nahlásit chybu


K tématu

Ateliér Hamaka podruhé vystavuje na Slezskoostravském hradě, výstava ukazuje Kouzlo našeho kraje

13. srpna 2025 12:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Kouzlo našeho kraje – to je název nové výstavy ve věži Slezskoostravského hradu. Návštěvníci si tu mohou od srpna vychutnat malby kurzistů Ateliéru Hamaka, nabízející jejich pohled na Ostravu a Moravskoslezský kraj. Výstava je prodejní a potrvá až do začátku ledna.

Muzeum Novojičínska umožní nahlédnout “za oponu” depozitářů

23. července 2025 18:29 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Depozitáře Muzea Novojičínska ukrývají mnoho veřejností dosud neobjevených předmětů. Shromážděny byly v posledních několika letech. Pohlédnout na ně teď umožňuje výstava s názvem Sbírky za oponou.

Karvinské bienále má svůj vlastní on-line katalog s veškerými dostupnými informacemi o výstavě

22. července 2025 15:12 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinské bienále 2025 v Galerii města Karviné je v plném proudu.


Na likvidovaném černouhelném Dole ČSM začalo zasypávání prvních jam

Dnes 12:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na likvidovaném Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku začalo zasypávání prvních jam, které ještě nedávno sloužily k dopravě horníků a materiálu do podzemí. Završuje se tím ukončení těžby černého uhlí v České republice.

V Hlučíně hořel stoh slámy, lidé v okolí museli zavřít okna nevětrat

Včera 21:37 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly u požáru stohu slámy v areálu zemědělského družstva za čerpací stanicí Shell u silnice I/56 v Hlučíně. Požár byl hasičům ohlášen kolem pondělní 17. hodiny. Kvůli otočení větru a možnému šíření zplodin byla obyvatelům v okolí rozeslána varovná SMS s doporučením zavřít okna a nevětrat.

28letý cizinec ukradl ve Studénce pokladnu z obchodu, do kterého se dostal ventilačním oknem

Dnes 11:24 | Studénka | Anna Břenková

Cizinec se dostal do obchodu ve Studénce přes ventilační okénko nad vstupními dveřmi. Celý obchod prohledal a s sebou vzal celou kasu. Díky rychlé policejní spolupráci byl 28letý zloděj chycen blízko vlakové trati na Novojičínsku. Cizinci hrozí dva roky vězení a vyhoštění ze země.

Paní Barboře se splnil sen, je řidičkou popelářského vozu v technických službách

Dnes 9:45 | Havířov | Bára Kelnerová

Technické služby Havířov dokazují, že za volantem těžké techniky mají své místo i ženy. Jejich první řidička popelářského vozu si rychle získala respekt kolegů a stala se inspirací pro další zájemkyně o tuto netradiční profesi.

V lese nad Palkovicemi se podařilo vybudovat novou trailovou trať

Včera 19:20 | Palkovice | Libor Běčák

Nová terénní trať, takzvaný singletrail, vhodná pro amatérské cyklisty vznikla v lese nad Palkovicemi. Vlastními silami ji tam vybudovali nadšenci, kteří chtějí k adrenalinovému sportu přilákat mladou generaci.

Flascharův důl zpřístupní novou adrenalinovou trasu, návštěvníky čeká žebřík i plazení

Dnes 11:00 | Odry | Michal Slonina

300 metrů nově zpřístupněných komor a chodeb a nezapomenutelný adrenalinový zážitek nabídne nová trasa břidlicového Flasharova dolu v Odrách. Návštěvníkům by se měla otevřít už v srpnu.

Letečtí záchranáři spojili síly s horskou službou při záchraně dvou turistek

Včera 9:13 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V jeden den zasahovali ostravští letečtí záchranáři u dvou případů zranění turistek. Odpoledne vyletěl vrtulník do Staré Vsi na Bruntálsku a za soumraku do Beskyd. Na pomoc přispěchali i členové horské služby. Obě ženy skončily v nemocnici.

Seniorům z Frýdlantu nad Ostravicí slouží Taxík Maxík a scházet se mohou pod novým altánem

Stále větší oblibě se u obyvatel Frýdlantu nad Ostravicí těší speciální taxík. Městem dotovanou dopravu využívají především senioři a lidé se zdravotním omezením.

VŠB rozšiřuje výzkumné centrum CEET. Zmodernizuje proto budovu N

Včera 9:14 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Vysoká škola báňská zahájila přestavbu budovy N, která nabídne moderní laboratoře pro výzkum nových materiálů, energetiky i vodíkových technologií. Investice posílí vědecké zázemí univerzity i inovační potenciál Moravskoslezského kraje.

Celostátní projekt Na kole jen s přilbou dorazil do Frýdku-Místku

Včera 9:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Přilba je pro cyklisty i koloběžkáře velmi užitečná věc a velmi často zabrání vážnému zraněné nebo dokonce smrti. Na důležitost tohoto bezpečnostního prvku se snažila poukázat akce na přehradě Olešná.

Špičkové přistání pilota záchranářského vrtulníku mezi paneláky v Opavě

16. července 2026 16:36 | Opava | Jiří Cileček

Přistání jako na špendlíkové hlavičce. Pan pilot, borec. Velké množství chvályhodných komentářů zaplnilo sociální síť Facebook ve středu večer k přistání záchranářského vrtulníku v Opavě. Byla tam vyžádána blesková pomoc k seniorce po infarktu. I když lékaři na místě dlouho bojovali o její život, zachránit se ji bohužel nepodařilo.

Archeologové pod Slezankou odkrývají staletou historii Opavy

15. července 2026 17:01 | Opava | Yvona Fajtová

Archeologický průzkum v areálu bývalé Slezanky v Opavě přináší první zajímavé objevy. Odborníci z Národního památkového ústavu mimo jiné odkryli několik historických sklepů, jejichž původ může sahat až do 16. století. Mezi nejcennější nálezy patří také pozůstatky jímky ze 17. století.

Opavské letní koupaliště láká tisíce lidí. Nová lehátka zpříjemňují letní pohodu

15. července 2026 16:03 | Opava | Yvona Fajtová

Letní koupaliště v Opavě zažívá během tropických dnů mimořádný nápor návštěvníků. Město proto před novou sezonou rozšířilo jeho vybavení o desítky nových lehátek, dvojlehátek i odpočinkových zón. Nový mobiliář navíc barevně navazuje na původní architektonické řešení koupaliště od Otto Reichnera.

Ikonická kopule opavské Bredy dostává nové luxfery. Ty byly speciálně vyrobeny pro tuto stavbu

13. července 2026 10:02 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě pokračuje další důležitou etapou. Restaurátoři začali s výměnou více než čtyř tisíc luxfer v ikonické skleněné kopuli, která je jedním z nejvýraznějších symbolů celé budovy.

Ručně háčkované polštářky potěšily seniory z Domova svaté Zdislavy v Opavě

11. července 2026 16:48 | Opava | Yvona Fajtová

Opava se už podruhé zapojila do Světového dne pletení na veřejnosti. V Arkádách se neháčkovalo jen pro radost, ale především pro dobrou věc. Zkušené pletařky vyráběly polštáře, které putovaly klientům Domova svaté Zdislavy.

Opava mění péči o zeleň. Vyšší tráva pomáhá přírodě, přibývají i nové stromy

11. července 2026 15:42 | Opava | Yvona Fajtová

Město Opava pokračuje v opatřeních, která mají pomoci lépe zvládat horké letní počasí i podpořit biodiverzitu. Na vybraných místech proto zavedlo mozaikovou seč trávníků a díky veřejné sbírce zároveň vysazuje další stromy a keře.

Výstava Opava železniční
Vydáno 21. října 2014 14:02, Opava, Eva Panošová
V Opavském Obecním domě je k vidění nová výstava Opava železniční. Pozoruhodná expozice zaujme nejen skalní fanoušky železnic a vlaků. Ostatně, tady je malá ochutnávka. Výstavu jsme si nenechali ujít ani my s kamerou.

Výstava Opava železniční nás vrátí zpět do 19. století. Připomíná snahu města stát se významným železničním uzlem a získat výhodnou pozici na dálkových a obchodních trasách.

František Švábenický, kurátor výstavy: “Smyslem výstavy je ukázat Opavu jako město dvou nádraží, které byly spravovány dvěmi konkurenčními společnostmi. A potom taky prezentovat Opavu jako město, ve kterém nalezneme různé typy drážních projektů: je to nerealizovaný projekt Opava - Vlárský průsmyk a je tu geopoliticky motivovaný projekt Olomouc - Krnov - Prusko a Opava tedy byla odbočným křídlem připojena ke Krnovu ….. čili řekl bych, že v tomto je Opava opravdu zajímavá.”

Ambicí výstavy výstavy je ukázat, jak železnice ovlivnila život lidí ve městě a také naznačit, jak se měnila kultura cestování. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na desítky cenných exponátů, ze kterých dýchá historie.

František Švábenický, kurátor výstavy: “Tady bych zdůraznil roli Jiřího Valečka, který byl přednostou stanice Opava - východ a je vášnivým sběratelem exponátů. Poskytl množství sbírkových předmětů.”

Další exponáty zapůjčila muzea, archivy, společnost Kroměřížské dráhy a další instituce. A který z nich si zaslouží největší pozornost?

František Švábenický, kurátor výstavy: “Záleží na osobních preferencích každého. Myslím si, že velmi výstavní a pěkný je telegrafní přístroj, který je v hlavní centrální místnosti a potom snad i ty interiérové prvky kupé, které můžeme vidět v této místnosti.

Výstavu Opava železniční můžete navšívit do konce března 2015. Právě v příštím roce si totiž připomeneme 160 let od příjezdu prvního vlaku do Opavy. Výstava je tedy načasována tak, aby připomněla nejen tuto událost, ale i dobu, kdy se železnice začala budovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/16810/vystava-opava-zeleznicni