Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Proti snížení platů státním zaměstnancům se stávkovalo i v Opavě

Opava |

Stejně jako v jiných městech Moravskoslezského kraje i v Opavě stávkovali státní zaměstnanci. Několik stovek lidí se sešlo na Dolním náměstí, aby dali najevo nespokojenost s rozhodnutím vlády snížit státním zaměstnancům platy.

Minulou středu v pravé poledne bylo na Dolním náměstí v Opavě snad ještě víc živo než při víkendovém rozsvícení vánočního stromu.

Stávkující: "Sešli jsme se, abychom vyjádřili odpor proti záměrům vlády a většiny parlamentu. Vláda prosazuje své záměry silou. Víme, že se musí šetřit, ale chceme spravedlivá řešení pro všechny."

Úředníci opavského magistrátu se do stávky nezapojili. Hybnou silou protestu byli zaměstnanci školství a zdravotníci.

Danuše Seidlová, učitelka: "Nás zajímají naši správní a provozní zaměstnanci, kteří by měli přijít o 10% ze svého platu, a zdá se nám, že už tak mají ty platy velice nízké, takže dneska jsme tu proto, abychom vyjádřili solidaritu s nimi. Je tu 39 učitelů z naší školy a 10 provozních zaměstnanců a chceme vyjádřit podporu státním zaměstnancům, kteří přijdou o nemalé peníze."

Petr Barč, zaměstnanec ve školství: "Co nám vláda provádí, to už je nehorázné, to je nehorázné toto. Aby oni si přidávali a druhým ubírali."

Jednou z klíčových osob protestu v Opavě je Simona Štreitová. Pracuje jako zdravotní sestra. Své profesi zasvětila prakticky celý život a stávku přišla podpořit navzdory tomu, že měla po dvou nočních službách v nemocnici.

Simona Štreitová, pracovnice ve zdravotnictví: "Cítíme zodpovědnost a povinnost bojovat za důstojnější život, než který nám tady plánuje vláda, a je to strašně fajn, že jsme tady v takovém počtu, a já věřím, že i v jiných městech jsou taky v takovém počtu. Já mám takovou lehkou reminiscenci na to, jak jsme vyrazili do ulic před 21 lety, to jsme tehdy bojovali za svržení komunistické diktatury. Letos jsme z podobných důvodů v těch ulicích znova. V podobný čas, prosincově listopadový. A to z toho důvodu, abychom svrhli kapitalistickou diktaturu, protože to, co teďka předvádí naše vláda, to se hodně podobá diktátu kapitálu."

Nahlásit chybu


"Zátah" na novojičínské cyklostezce byl o prevenci

Policie, státní i městská, a také zástupce BESIPu vyrazili na novojičínskou cyklostezku Koleje. V rámci kampaně Na kole jen s přilbou apelovali na to, aby základní ochrannou pomůcku používali všichni cyklisté.

Na likvidovaném černouhelném Dole ČSM začalo zasypávání prvních jam

Včera 12:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na likvidovaném Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku začalo zasypávání prvních jam, které ještě nedávno sloužily k dopravě horníků a materiálu do podzemí. Završuje se tím ukončení těžby černého uhlí v České republice.

V jedné křižovatce se staly dvě nehody, při první se zranili tři lidé v dodávce

Dnes 10:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V křižovatce u havířovského autobusového nádraží se ve středu dopoledne staly dvě dopravní nehody. Při první se srazily dvě dodávky, při druhé dva osobní vozy.

Studénkou projeli veteráni, mezi nimi biskupská Tatra

Dnes 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce se uskutečnil 20. ročník srazu historických vozidel. Automobily a motocykly z různých období byly vystaveny před Dělnickým domem. Pak se vydaly na spanilou jízdu po okolí.

Popelářkou chtěla být odmala, dnes řídí vůz Technických služeb Havířov

Včera 15:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Technické služby Havířov dokazují, že za volantem těžké techniky mají své místo i ženy. Jejich první řidička popelářského vozu si rychle získala respekt kolegů a stala se inspirací pro další zájemkyně o netradiční profesi.

Záchranáři zasahovali během jednoho dne u dvou případů zraněných trailových cyklistů

Dnes 9:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dva vážné případy mladých trailových cyklistů v jeden den. Čtrnáctiletý mladík si zranil krk při doskoku a patnáctiletý cyklista si způsobil otevřenou zlomeninu holeně. Na pomoc přiletěl i vrtulník. Oba cyklisté skončili v nemocnici.

Zákaz řízení a kradené světelné semafory. 39letý řidič ujížděl policistům v Ostravě

Upozornil na sebe rychlou jízdou a ignorováním blinkrů. Při policejní kontrole šlápl na plyn a začal ujíždět Ostravou. Z auta mu během zběsilé jízdy padaly věci. Když už byl v koncích, zastavil a schoval se do křoví. Nejen, že měl platný zákaz řízení, ale v jeho autě vezl kradené přenosné světelné semafory. 39letému muži hrozí dva roky vězení.

Bezplatné lekce sebeobrany pro veřejnost během léta pořádají ostravští strážníci

Včera 13:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Městská policie Ostrava během léta nabízí lidem bezplatné semináře sebeobrany, které jsou určeny pro všechny zájemce bez ohledu na věk a fyzickou připravenost. Školení probíhají v úterky v tělocvičně volnočasového střediska městské policie v Nové Bělé.

Radnice v centru Ostravy ukazuje kruté osudy žen v sovětských Gulazích

Včera 13:41 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Radnice centra Ostravy hostí novou výstavu s názvem Nitky vzpomínek - Osudy žen v Gulagu. Expozice přibližuje utrpení milionů žen. I přes těžké podmínky se ženy nevzdávaly a naději našly v obyčejných nitkách.

V Hlučíně hořel stoh slámy, lidé v okolí museli zavřít okna nevětrat

20. července 2026 21:37 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly u požáru stohu slámy v areálu zemědělského družstva za čerpací stanicí Shell u silnice I/56 v Hlučíně. Požár byl hasičům ohlášen kolem pondělní 17. hodiny. Kvůli otočení větru a možnému šíření zplodin byla obyvatelům v okolí rozeslána varovná SMS s doporučením zavřít okna a nevětrat.

Kominíci

Opava Nástup: od 1. srpna 2026 od 30 000 do 55 000 Kč/měsíc

Prázdniny plné zážitků. SVČ Opava láká děti na pestrou nabídku letních táborů

18. července 2026 8:57 | Opava | Yvona Fajtová

Letní prázdniny jsou v plném proudu a se zajímavým programem pro děti přichází také Středisko volného času Opava. Připravilo desítky příměstských i pobytových táborů s různým zaměřením – od sportu a tvoření až po dobrodružné či přírodovědné aktivity.

Fotbalový klub TJ Otice oslavil 75 let od svého založení

18. července 2026 8:42 | Opava | Yvona Fajtová

Fotbalový klub TJ Otice oslavil 75 let od svého založení. Celodenní program nabídl utkání domácích starých gard s legendami Baníku Ostrava, zápas domácích mužů s Dolními Životicemi i doprovodný program pro celé rodiny. Vstup na oslavy byl pro všechny zdarma.

Špičkové přistání pilota záchranářského vrtulníku mezi paneláky v Opavě

16. července 2026 16:36 | Opava | Jiří Cileček

Přistání jako na špendlíkové hlavičce. Pan pilot, borec. Velké množství chvályhodných komentářů zaplnilo sociální síť Facebook ve středu večer k přistání záchranářského vrtulníku v Opavě. Byla tam vyžádána blesková pomoc k seniorce po infarktu. I když lékaři na místě dlouho bojovali o její život, zachránit se ji bohužel nepodařilo.

Archeologové pod Slezankou odkrývají staletou historii Opavy

15. července 2026 17:01 | Opava | Yvona Fajtová

Archeologický průzkum v areálu bývalé Slezanky v Opavě přináší první zajímavé objevy. Odborníci z Národního památkového ústavu mimo jiné odkryli několik historických sklepů, jejichž původ může sahat až do 16. století. Mezi nejcennější nálezy patří také pozůstatky jímky ze 17. století.

Opavské letní koupaliště láká tisíce lidí. Nová lehátka zpříjemňují letní pohodu

15. července 2026 16:03 | Opava | Yvona Fajtová

Letní koupaliště v Opavě zažívá během tropických dnů mimořádný nápor návštěvníků. Město proto před novou sezonou rozšířilo jeho vybavení o desítky nových lehátek, dvojlehátek i odpočinkových zón. Nový mobiliář navíc barevně navazuje na původní architektonické řešení koupaliště od Otto Reichnera.

Ikonická kopule opavské Bredy dostává nové luxfery. Ty byly speciálně vyrobeny pro tuto stavbu

13. července 2026 10:02 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě pokračuje další důležitou etapou. Restaurátoři začali s výměnou více než čtyř tisíc luxfer v ikonické skleněné kopuli, která je jedním z nejvýraznějších symbolů celé budovy.

Proti snížení platů státním zaměstnancům se stávkovalo i v Opavě
Vydáno 13. prosince 2010 15:50, Opava, Eva Panošová
Stejně jako v jiných městech Moravskoslezského kraje i v Opavě stávkovali státní zaměstnanci. Několik stovek lidí se sešlo na Dolním náměstí, aby dali najevo nespokojenost s rozhodnutím vlády snížit státním zaměstnancům platy.

Minulou středu v pravé poledne bylo na Dolním náměstí v Opavě snad ještě víc živo než při víkendovém rozsvícení vánočního stromu.

Stávkující: "Sešli jsme se, abychom vyjádřili odpor proti záměrům vlády a většiny parlamentu. Vláda prosazuje své záměry silou. Víme, že se musí šetřit, ale chceme spravedlivá řešení pro všechny."

Úředníci opavského magistrátu se do stávky nezapojili. Hybnou silou protestu byli zaměstnanci školství a zdravotníci.

Danuše Seidlová, učitelka: "Nás zajímají naši správní a provozní zaměstnanci, kteří by měli přijít o 10% ze svého platu, a zdá se nám, že už tak mají ty platy velice nízké, takže dneska jsme tu proto, abychom vyjádřili solidaritu s nimi. Je tu 39 učitelů z naší školy a 10 provozních zaměstnanců a chceme vyjádřit podporu státním zaměstnancům, kteří přijdou o nemalé peníze."

Petr Barč, zaměstnanec ve školství: "Co nám vláda provádí, to už je nehorázné, to je nehorázné toto. Aby oni si přidávali a druhým ubírali."

Jednou z klíčových osob protestu v Opavě je Simona Štreitová. Pracuje jako zdravotní sestra. Své profesi zasvětila prakticky celý život a stávku přišla podpořit navzdory tomu, že měla po dvou nočních službách v nemocnici.

Simona Štreitová, pracovnice ve zdravotnictví: "Cítíme zodpovědnost a povinnost bojovat za důstojnější život, než který nám tady plánuje vláda, a je to strašně fajn, že jsme tady v takovém počtu, a já věřím, že i v jiných městech jsou taky v takovém počtu. Já mám takovou lehkou reminiscenci na to, jak jsme vyrazili do ulic před 21 lety, to jsme tehdy bojovali za svržení komunistické diktatury. Letos jsme z podobných důvodů v těch ulicích znova. V podobný čas, prosincově listopadový. A to z toho důvodu, abychom svrhli kapitalistickou diktaturu, protože to, co teďka předvádí naše vláda, to se hodně podobá diktátu kapitálu."

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/5754/proti-snizeni-platu-statnim-zamestnancum-se-stavkovalo-i-v-opave