Léčil Srby a Černohorce v Balkánských válkách, jako šéflékař úderného praporu československých legií na Rusi zachraňoval bratry raněné v krutých bojích s bolševiky. Po návratu domů pak Ludvík Klega dělal vše pro rozvoj spolkového života a zdraví lidí na Ostravsku.
Martin Lokaj, předseda Čs, obce legionářské Ostrava 1: “Pro Československou obec legionářskou je znovuodhalení pamětní desky podplukovníku Ludvíku Klegovi velkou poctou. Byl to jeden ze zakladatelů Československé obce legionářské zde v MS kraji a na Ostravsku. Zároveň to byl člověk, který měl nesmírné zásluhy o kulturní život meziválečného Ostravska a mimo jiné stál za vznikem sokolského divadla, nebo kina v té době, které dnes slouží jako divadlo Mír."
Zatímco původní deska zmizela a dodnes nikdo neví, kde je, novou nechala vyrobit Čs. obec legionářská Ostrava podle historických fotografií.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: “Ta deska, která byla odhalena právě 31. května v roce 1936, byla schována během nacistické okupace a definitivně zmizená vlastně během totality. Takže já věřím, že žádná totalita už tady nebude a že tuto desku už tady máme napořád.”
Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “V obcích Výškovice, Zábřeh a Hrabůvka máme historicky doloženo více jak 9 desítek legionářů. V letošním roce slavíme 105 let vzniku Československa. Je dobře, že právě v tomto roce si připomínáme jednoho z největších z nich, to znamená pana Ludvíka Klegu. Mohli jsme přispět také na tu obnovenou desku a jsme rádi, že škola to opravdu pojala ve velkém stylu. I žáci budou vědět díky čemu je pojmenovaná jejich škola.”
Žáci se na slavnostní odhalení desky připravovali téměř celé pololetí. Výsledkem je panelová výstava ve vestibulu školy.
Petra Kalousková, ředitelka MUDr. Emílie Lukášové a Klegova: “Chtěli jsme, aby žáci získali informace, které normálně v běžném dějepise nezískají. Zpracovali to, co bylo pro ně důležité a dozvěděli se něco i o svém okolí. Žáci třeba byli překvapeni, že zde žijí kousek od nás jeho potomci, jeho vnuci, pravnuci, že se s těmi lidmi můžeme denně setkávat a že tady máme nějakou kontinuitu a návaznost.”
Ludvík Klega, vnuk: “Pocity jsou úžasné, protože nikdo to nečekal ještě před půlrokem, že se něco podobného stane. Dědeček zemřel, když bylo otci 6 let a za těch 6 let, co spolu byli, si k sobě vybudovali úžasný vztah, protože tatínek na něho vždycky rád vzpomínal jako na člověka plného elánu, smyslem pro čest a pomáhat druhým, což se mu potom stalo osudným.”
Zemřel v pouhých 45 letech na zápal plic, který dostal poté, co v zimní plískanici spěchal v noci na kole za pacientem, který potřeboval pomoc.