Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

I na růžových kolech se musí jezdit podle pravidel

Ostrava-město |

Pokud jste v poslední době byli v centru města a jeho blízkém okolí, jistě jste si všimli růžových kol ve speciálních stojanech. Jde o projekt Bikesharingu, který odstartoval 1. května. Tedy vlastně sdílení kol. Kolo si na jednom místě půjčíte a vrátit ho můžete zase jinde. Po týdnu fungování se dá říct, že je velmi úspěšný. Cyklisté ale často zapomínají, že i na růžovém kole musejí dodržovat dopravní předpisy.

Bikesharing neboli sdílení kol bylo v Ostravě spuštěno 1. května. Město doslova zaplavila růžová kola. V tuto chvíli jich je 180 na 45 místech v centru a jeho okolí. Pokud se na nich chcete svézt, nejjednoduší je si stáhnout do mobilu aplikaci Rekola a ta vás pak jednoduše navede. Po týdnu se už dá říct, že je projekt úspěšný. Denně je evidováno asi 500 výpůjček. Dobrou zprávou také je, že nebylo odcizeno ani jedno růžové kolo. ”Po prvním týdnu víme, že si nějaké kolo půjčilo více než 5 tisíc lidí. Tato čísla jsou lepší, než jsme čekali. Nejpoužívanější stanice je Masarykovo náměstí,” popsal koordinátor bikesharingu pro Ostravu Lubomír Fridrich. Výsledky potěšily i primátora Tomáše Macuru: “Teď jde o to, aby se ten počet kol zvyšoval a aby zájem nepominul. Počítáme s tím, že bychom počet stanovišť rozšiřovali i do jiných částí města,” uvedl.

Už nyní je také jasné, že si na růžová kola musíme ještě zvyknout. Chodci na kola a cyklisté na chodce. Důležitý je vzájemný respekt a také dodržování pravidel silničního provozu. Často se totiž stává, že cyklisté jedou na růžových kolech po chodnících a v pěších zónách. Tam ale samozřejmě nesmí. Hrozí jim dokonce pokuta. “Je třeba myslet na to, že jsem účastníkem silničního provozu, že musím jezdit po cestě a nikoliv po chodníku a pokud mi není 18, musím mít helmu,” vysvětlil Fridrich.

Ideální je využívat cyklostezky. Provozovatelé také doporučují, aby lidé používali ochranné helmy. V centru bývá velký provoz a v případě nehody vám helma může zachránit život. Bikesharing by se měl rozšířit i do dalších částí města. Zájem už projevila například Poruba. 

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek zjišťuje názor veřejnosti na sdílené koloběžky

17. srpna 2023 16:22 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jaký máte názor na sdílené koloběžky? Na to se teď ptá Frýdek-Místek občanů formou anketního dotazníku v aplikaci Munipolis. Jeho vyhodnocení bude podkladem pro další jednání s provozovatelem služby ve městě.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Sdílená kola startují sezónu i ve Frýdku-Místku. Řeší se i propojení s dalšími městy

Oblíbená modrá sdílená kola se opět vrací do ulic Frýdku-Místku. Letos jich bude k dispozici opět 200. Součástí výpůjčního systému je i šest okolních obcí. A město dál jedná s provozovatelem o možnosti rozšíření dojezdové a výpůjční vzdálenosti i do dalších měst, jako je například Ostrava.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu mají novou ředitelku

12. července 2024 18:17 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Technické služby centrálního ostravského obvodu změnily vedení. Předchozí dlouholetý ředitel šel do penze a na jeho místo nastoupila nově ředitelka. Bývalá vedoucí jedné z provozoven a také dlouholetá zaměstnankyně organizace.

„Zdividlani“ zakončili školní rok vystoupením v Komůrce, žáci jsou ze souboru nadšení

Slezskoostravská Základní umělecká škola Edvarda Runda uspořádala na konci školního roku už tradiční závěrečné vystoupení žáků literárně dramatického oboru. Ti se letos sešli v prostorách scény Komůrka a předvedli rodičům a dalším návštěvníkům, co všechno se za rok naučili.

Domov pro seniory Antošovice funguje už dva roky, klienti jsou s jeho službami spokojení

Slezská Ostrava je jediným městským obvodem poskytujícím kompletní nabídku sociálních služeb. Patří mezi ně i Domov pro seniory Antošovice, který tady funguje dva roky. Senioři jsou se službou spokojení a počet žádostí o nástup se od otevření domova téměř ztrojnásobil.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Ostrava dá opět peníze na návrhy lidí v programu Tvoříme prostor

11. července 2024 16:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava podporuje od roku 2017 projekty, které vedou k oživení a rozvoji veřejného prostoru a místních komunit na území města. Prostor se díky zásahům stává přirozeným místem setkávání, upevňování sousedských vztahů, ožívá a stává se atraktivním. Program Tvoříme prostor podpořil již přes šest desítek projektů částkou ve výši přesahující 18,5 milionů korun. Zájemci o finance mohou žádat i nyní, poslední 6. výzva v rámci 6. ročníku končí 5. srpna.

Prázdniny v Porubě zpestří Letní umělecká scéna. Pobaví děti i dospělé

11. července 2024 13:05 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice také letos připravila oblíbenou Letní uměleckou scénu. Pobaví všechny, co prázdniny tráví doma a stejně jako v minulých letech ji zahájí pop up performance na různých místech obvodu.

I na růžových kolech se musí jezdit podle pravidel
Vydáno 9. května 2018 16:51, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Pokud jste v poslední době byli v centru města a jeho blízkém okolí, jistě jste si všimli růžových kol ve speciálních stojanech. Jde o projekt Bikesharingu, který odstartoval 1. května. Tedy vlastně sdílení kol. Kolo si na jednom místě půjčíte a vrátit ho můžete zase jinde. Po týdnu fungování se dá říct, že je velmi úspěšný. Cyklisté ale často zapomínají, že i na růžovém kole musejí dodržovat dopravní předpisy.

Bikesharing neboli sdílení kol bylo v Ostravě spuštěno 1. května. Město doslova zaplavila růžová kola. V tuto chvíli jich je 180 na 45 místech v centru a jeho okolí. Pokud se na nich chcete svézt, nejjednoduší je si stáhnout do mobilu aplikaci Rekola a ta vás pak jednoduše navede. Po týdnu se už dá říct, že je projekt úspěšný. Denně je evidováno asi 500 výpůjček. Dobrou zprávou také je, že nebylo odcizeno ani jedno růžové kolo. ”Po prvním týdnu víme, že si nějaké kolo půjčilo více než 5 tisíc lidí. Tato čísla jsou lepší, než jsme čekali. Nejpoužívanější stanice je Masarykovo náměstí,” popsal koordinátor bikesharingu pro Ostravu Lubomír Fridrich. Výsledky potěšily i primátora Tomáše Macuru: “Teď jde o to, aby se ten počet kol zvyšoval a aby zájem nepominul. Počítáme s tím, že bychom počet stanovišť rozšiřovali i do jiných částí města,” uvedl.

Už nyní je také jasné, že si na růžová kola musíme ještě zvyknout. Chodci na kola a cyklisté na chodce. Důležitý je vzájemný respekt a také dodržování pravidel silničního provozu. Často se totiž stává, že cyklisté jedou na růžových kolech po chodnících a v pěších zónách. Tam ale samozřejmě nesmí. Hrozí jim dokonce pokuta. “Je třeba myslet na to, že jsem účastníkem silničního provozu, že musím jezdit po cestě a nikoliv po chodníku a pokud mi není 18, musím mít helmu,” vysvětlil Fridrich.

Ideální je využívat cyklostezky. Provozovatelé také doporučují, aby lidé používali ochranné helmy. V centru bývá velký provoz a v případě nehody vám helma může zachránit život. Bikesharing by se měl rozšířit i do dalších částí města. Zájem už projevila například Poruba. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000012816/i-na-ruzovych-kolech-se-musi-jezdit-podle-pravidel