Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Odstartoval projekt Clairo, začalo měření v zatížené lokalitě

Ostrava-město |

Projekt Clairo už jsme vám jednou představili. Za evropské peníze budou vědci zkoumat vliv znečištění ovzduší na vysázených stromech. Získané poznatky pak využijí i další evropská města, která se s podobným prostředím potýkají. Projekt se už rozběhl a speciální přístroje zaznamenávají potřebná data.

Na projekt Clairo získala Ostrava přes 50 milionů korun z evropských fondů. Do vědeckého projektu jsou zapojeny tři univerzity…, Palackého, Slezská a VŠB-TUO. Jejich úkolem bude zjistit, jaké rostliny dokáží čistit ovzduší v zatížené oblasti, jak o ně pečovat a jaké rostliny se do takového prostředí mají vysadit, aby fungovaly jako biologický filtr. VŠB-TUO instalovala na louku v sousedství  společnosti Liberty Ostrava 10 senzorových zařízení, která budou osm let sledovat kvalitu ovzduší.  

“Zařízení, které vidíme za mnou je senzorová technika. Je zajímavá ve dvou ohledech. za prvé je to dostupnost a cena. Výhodou je to, že hodnoty měří v  minutách, takže co pět minut máme informaci o tom, co se v lokalitě děje,” vysvětlil Jiří Bílek, odborník z VŠB TUO..

Olomoucká univerzita bude zajišťovat péči o rostliny a bude se starat o to, aby prospívaly. O výběr správných rostlin se zase postará Slezská univerzita. Nejprve ale odborníci ve spolupráci s ostravskými obvody a magistrátem pečlivě vybírali lokalitu, ve které celý vědecký pokus proběhne. Zapotřebí bylo najít velké plochy, které nekříží inženýrské sítě a zároveň jsou zatížené průmyslovým znečištěním. Vhodná lokalita se našla v Radvanicích a Bartovicích v přímém sousedství Liberty Ostrava.   “Pozemky nebylo jednoduché najít, které jsme museli prakticky obětovat. Budou na nich vysázeny stromy. A zatímco pro nás budou zhodnoceny, tak někdo by mohl vidět, že pozemky jsou znehodnoceny tím, že se nedají prodat pro výstavbu rodinných domů,” doplnil Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic.

“Výstup z projektu bude metodika, která řekne jaké stromy kam sadit a jak o ně pečovat. Další města v Evropě, která mají podobné postižení, by metodiku mohla převzít pro svou výsadbu,” doplnil Bílek. 

Na biofiltrační schopnost rostlin má velký vliv prostředí, ve kterém vyrůstají. Vysoká koncentrace prachu například způsobuje černání listů, rostliny neprospívají a časem umírají.

“Takže my potřebujeme vybrat takové rostliny, které mají co nejlepší schopnost odstraňování škodlivin z ovzduší, prachu a ně vázané látky jako benzoapyren a další těžké kovy. Zároveň by rostliny měly dokázat růst ve zdejší půdě, proto se dělají rozbory půdy, aby snášely to ovzduší a mohly prosperovat,” doplnil Jiří Bílek. “Zajímá nás meteorologické parametry, proudění vzduchu a naším úkolem bude vybrat složení a strukturu zeleně a spočítat tak zvaný záchyt. To děláme na základě matematicko fyzikálním modelování toku znečišťujících látek do vegetace. To znamená na základě naměřených koncentrací znečišťujících látek, které budou měřeny senzory VŠB-TUO,” vysvětil Miloš Zapletal ze Slezské univerzity.

Měřících stanic je ve vybrané lokalitě 10, v o něco vzdálenějším místě dalších 8 a jedna je spojena s hlavní stanicí. Šest přístrojů čeká na města v regionu, která se do projektu budou chtít zapojit.  “Já v tom vidím zajímavý nástroj jak dostat vědu do života. Myslím, že právě ekologie a znečištění ovzduší je něco, co nás velmi trápí.  Je třeba si říct, kde stromy sázet a to se dá udělat jen tak, že se namodeluje proudění. Není to nic triviálního pro celou plochu města, to je práce pro superpočítač,” okomentoval projekt hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Senzory stanic jsou napájeny solárním panelem a co pět minut pošlou dávku dat do zařízení, které je shromáždí a najednou vyšle do centrály na VŠB. Tady se zhodnotí a zároveň promítnout do databáze na webu, který je dostupný pro každého, kdo by měl zájem měření sledovat.

Nahlásit chybu


Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Dnes 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Dnes 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

Včera 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

Včera 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Armáda zaujala studenty interaktivním workshopem

Včera 19:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přiblížit žákům hlavní témata "Přípravy občanů k obraně státu" (POKOS), představit současnou armádní techniku a také možnost si většinu činností vojáků prakticky vyzkoušet, tak vypadaly projektové dny s Armádou České republiky na Střední škole techniky a služeb v Karviné a na Mendlově gymnáziu v Opavě.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Mladé gymnastky z Ostravy-Jihu byly oceněny za své úspěchy starostou obvodu

Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.

Porubské školy a školky se učí moderně. Zavedly metodu instrumentálního uvědomování

Děti porubských základních a mateřských škol se učí lépe poznávat samy sebe. Školská zařízení totiž zařadila do výuky Metodu instrumentálního uvědomování, která žáky nijak nehodnotí, ale učí je přemýšlet, pracovat s chybou a motivovat.

V základní škole v Radvanicích mají unikátní venkovní učebnu. Je určena k enviromentální výuce

Základní škola v Radvanicích otevřela první venkovní učebnu Archimedes v Moravskoslezské kraji. Tento projekt podporuje interaktivní výuku s důrazem na udržitelnost a enviromentální témata. Při hodinách mohou být žáci v kontaktu s dětmi v podobných učebnách v zahraničí.

Starosta Ostravy-Jihu ocenil úspěchy mladých gymnastek na Mistrovství Evropy

26. listopadu 2024 12:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.

Ostrava rekordně investuje do vodohospodářské infrastruktury. Ztráty vody jsou nejnižší v zemi

26. listopadu 2024 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava pokračuje ve velkých investicích do obnovy a modernizace své vodohospodářské infrastruktury. Jen letos vynaložilo město na tyto projekty přes 800 milionů korun. I díky tomu má v potrubí nejnižší ztráty vody z celé země.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už počtvrté.

EKO MAGAZÍN: Odstartoval projekt Clairo, začalo měření v zatížené lokalitě
Vydáno 31. října 2019 16:09, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Projekt Clairo už jsme vám jednou představili. Za evropské peníze budou vědci zkoumat vliv znečištění ovzduší na vysázených stromech. Získané poznatky pak využijí i další evropská města, která se s podobným prostředím potýkají. Projekt se už rozběhl a speciální přístroje zaznamenávají potřebná data.

Na projekt Clairo získala Ostrava přes 50 milionů korun z evropských fondů. Do vědeckého projektu jsou zapojeny tři univerzity…, Palackého, Slezská a VŠB-TUO. Jejich úkolem bude zjistit, jaké rostliny dokáží čistit ovzduší v zatížené oblasti, jak o ně pečovat a jaké rostliny se do takového prostředí mají vysadit, aby fungovaly jako biologický filtr. VŠB-TUO instalovala na louku v sousedství  společnosti Liberty Ostrava 10 senzorových zařízení, která budou osm let sledovat kvalitu ovzduší.  

“Zařízení, které vidíme za mnou je senzorová technika. Je zajímavá ve dvou ohledech. za prvé je to dostupnost a cena. Výhodou je to, že hodnoty měří v  minutách, takže co pět minut máme informaci o tom, co se v lokalitě děje,” vysvětlil Jiří Bílek, odborník z VŠB TUO..

Olomoucká univerzita bude zajišťovat péči o rostliny a bude se starat o to, aby prospívaly. O výběr správných rostlin se zase postará Slezská univerzita. Nejprve ale odborníci ve spolupráci s ostravskými obvody a magistrátem pečlivě vybírali lokalitu, ve které celý vědecký pokus proběhne. Zapotřebí bylo najít velké plochy, které nekříží inženýrské sítě a zároveň jsou zatížené průmyslovým znečištěním. Vhodná lokalita se našla v Radvanicích a Bartovicích v přímém sousedství Liberty Ostrava.   “Pozemky nebylo jednoduché najít, které jsme museli prakticky obětovat. Budou na nich vysázeny stromy. A zatímco pro nás budou zhodnoceny, tak někdo by mohl vidět, že pozemky jsou znehodnoceny tím, že se nedají prodat pro výstavbu rodinných domů,” doplnil Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic.

“Výstup z projektu bude metodika, která řekne jaké stromy kam sadit a jak o ně pečovat. Další města v Evropě, která mají podobné postižení, by metodiku mohla převzít pro svou výsadbu,” doplnil Bílek. 

Na biofiltrační schopnost rostlin má velký vliv prostředí, ve kterém vyrůstají. Vysoká koncentrace prachu například způsobuje černání listů, rostliny neprospívají a časem umírají.

“Takže my potřebujeme vybrat takové rostliny, které mají co nejlepší schopnost odstraňování škodlivin z ovzduší, prachu a ně vázané látky jako benzoapyren a další těžké kovy. Zároveň by rostliny měly dokázat růst ve zdejší půdě, proto se dělají rozbory půdy, aby snášely to ovzduší a mohly prosperovat,” doplnil Jiří Bílek. “Zajímá nás meteorologické parametry, proudění vzduchu a naším úkolem bude vybrat složení a strukturu zeleně a spočítat tak zvaný záchyt. To děláme na základě matematicko fyzikálním modelování toku znečišťujících látek do vegetace. To znamená na základě naměřených koncentrací znečišťujících látek, které budou měřeny senzory VŠB-TUO,” vysvětil Miloš Zapletal ze Slezské univerzity.

Měřících stanic je ve vybrané lokalitě 10, v o něco vzdálenějším místě dalších 8 a jedna je spojena s hlavní stanicí. Šest přístrojů čeká na města v regionu, která se do projektu budou chtít zapojit.  “Já v tom vidím zajímavý nástroj jak dostat vědu do života. Myslím, že právě ekologie a znečištění ovzduší je něco, co nás velmi trápí.  Je třeba si říct, kde stromy sázet a to se dá udělat jen tak, že se namodeluje proudění. Není to nic triviálního pro celou plochu města, to je práce pro superpočítač,” okomentoval projekt hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Senzory stanic jsou napájeny solárním panelem a co pět minut pošlou dávku dat do zařízení, které je shromáždí a najednou vyšle do centrály na VŠB. Tady se zhodnotí a zároveň promítnout do databáze na webu, který je dostupný pro každého, kdo by měl zájem měření sledovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000017940/eko-magazin-odstartoval-projekt-clairo-zacalo-mereni-v-zatizene-lokalite