Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze

Ostrava-město |

Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Mateřinka Špálova před pěti lety změnila pohled na své fungování. Zajeté koleje vyměnila takřka od základu. Tehdy si někteří zaměstnanci neuměli představit, že nápad paní ředitelky s proměnou mateřinky na ekologickou, může fungovat. Enviromentální převrat se povedl a navíc to všechny včetně dětí baví. “Je pravdou, že spoustu věcí jsme především v hlavě, museli změnit. Ten pohled na to, jestli si děti budou samy dávat jídlo, aby se snížily odpady, to znamená, aby se méně vracelo, bylo v té době pro některé zaměstnance nepředstavitelné. Po pěti letech musíme říct, že ta změna je obrovská nejen v tom, že děti opravdu v tom, co si dají samy na talíř nebo tácek na svačinku sní a my tím pádem snížíme úplně na minimum zbytky a má to také přidanou hodnotu v tom, že děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Na začátku se děti učí jak si na talíř naložit  tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti. “Pro nás je velmi důležitá spolupráce s rodiči a možná i to, že ty návyky, které se děti u nás naučí, přenesly částečně i do rodiny,” vysvětlila ředitelka J. Karnovská. “S dětmi se učíme co zdravého máme jíst, kolik toho potřebujeme na talíř. Děti to hodně baví, rádi si krájí, mažou, všechno dělají samy, hodně je to baví,” řekla s úsměvem Denisa Polachová, učitelka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V kuchyni se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů. “Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem. Jídelníčky jsou nakombinované tak, abychom během týdne vystřídali různé druhy příloh, jako rýže, brambory, chléb a masa také střídáme. Zařazujeme také bezmasý den, to je bezmasá i polévka,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.  “Když v září nastoupí nové děti, tak je to pro ně trošku těžší, protože nejsou na určité věci zvyklé, třeba na luštěniny. My mícháme luštěniny se zeleninou a děti to zpočátku nejedí, ale když vidí ty ostatní, tak to začnou jíst a já toho musím více vařit, protože si přidávají, to je fajn. Nejhorší jsou začátky, vždycky v září si na jídlo děti zvykají. Sladká jídla nechtějí, já jsem jim pekla buchtičky s krémem a to opravdu nešlo,” říká s úsměvem sympatická Lenka Vytisková, vedoucí kuchařka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Zdravý životní styl není jen o jídle, ale také o ekologickém pohledu na svět. Mateřinka Špálova proto děti inspiruje ke vztahu k prostředí, ve kterém žijí, vodě a odpadům. Ty jsou také tématem letošního roku. Kluci a holčičky například zjišťují kam putují zbytky z talíře a kolik jich ve školičce  vyprodukují. “Každý den budeme s dětmi chodit do kuchyně a budeme poměřovat míru odpadků. S dětmi si stanovíme, po jakou dobu odpady budeme měřit, a pak je vyhodnotíme,” řekla Anna Žemlová, koordinátorka projektu “Eko škola”, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. “Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečně zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění je MŠ Špálova. 

Nahlásit chybu


Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Dnes 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Dnes 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

Včera 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

Včera 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Armáda zaujala studenty interaktivním workshopem

Včera 19:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přiblížit žákům hlavní témata "Přípravy občanů k obraně státu" (POKOS), představit současnou armádní techniku a také možnost si většinu činností vojáků prakticky vyzkoušet, tak vypadaly projektové dny s Armádou České republiky na Střední škole techniky a služeb v Karviné a na Mendlově gymnáziu v Opavě.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Mladé gymnastky z Ostravy-Jihu byly oceněny za své úspěchy starostou obvodu

Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.

Porubské školy a školky se učí moderně. Zavedly metodu instrumentálního uvědomování

Děti porubských základních a mateřských škol se učí lépe poznávat samy sebe. Školská zařízení totiž zařadila do výuky Metodu instrumentálního uvědomování, která žáky nijak nehodnotí, ale učí je přemýšlet, pracovat s chybou a motivovat.

V základní škole v Radvanicích mají unikátní venkovní učebnu. Je určena k enviromentální výuce

Základní škola v Radvanicích otevřela první venkovní učebnu Archimedes v Moravskoslezské kraji. Tento projekt podporuje interaktivní výuku s důrazem na udržitelnost a enviromentální témata. Při hodinách mohou být žáci v kontaktu s dětmi v podobných učebnách v zahraničí.

Starosta Ostravy-Jihu ocenil úspěchy mladých gymnastek na Mistrovství Evropy

26. listopadu 2024 12:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Skupinu úspěšných mladých sportovkyň ocenil na radnici starosta Martin Bednář. Dívky z gymnastického klubu Vítkovice nedávno reprezentovaly Českou republiku na Mistrovství Evropy v ázerbájdžánském Baku, kde dosáhly vynikajícího úspěchu.

Ostrava rekordně investuje do vodohospodářské infrastruktury. Ztráty vody jsou nejnižší v zemi

26. listopadu 2024 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava pokračuje ve velkých investicích do obnovy a modernizace své vodohospodářské infrastruktury. Jen letos vynaložilo město na tyto projekty přes 800 milionů korun. I díky tomu má v potrubí nejnižší ztráty vody z celé země.

Slezskoostravský domov Kamenec se stal už počtvrté nejlepším domovem pro seniory v Česku

Domov pro seniory Kamenec se znovu stal nejlepším zařízením svého druhu v České republice. V rámci Značky kvality v sociálních službách opět získal pět hvězd a nejvyšší hodnocení si odnáší už počtvrté.

EKO MAGAZÍN: MS kraj má jedinou stříbrnou skutečně zdravou mateřinku, sídlí v Ostravě Přívoze
Vydáno 18. listopadu 2019 11:30, Ostrava-město, Renáta E. Orlíková
Zdravé jídlo a hospodaření s odpady. Tato témata nasměrovala MŠ Špálova na cestu zdravého životního stylu. Vydala se na ni už před pěti lety a za tu dobu se zařadila mezi desítky zařízení v zemi, které jsou součástí projektu skutečně zdravé školy.

Mateřinka Špálova před pěti lety změnila pohled na své fungování. Zajeté koleje vyměnila takřka od základu. Tehdy si někteří zaměstnanci neuměli představit, že nápad paní ředitelky s proměnou mateřinky na ekologickou, může fungovat. Enviromentální převrat se povedl a navíc to všechny včetně dětí baví. “Je pravdou, že spoustu věcí jsme především v hlavě, museli změnit. Ten pohled na to, jestli si děti budou samy dávat jídlo, aby se snížily odpady, to znamená, aby se méně vracelo, bylo v té době pro některé zaměstnance nepředstavitelné. Po pěti letech musíme říct, že ta změna je obrovská nejen v tom, že děti opravdu v tom, co si dají samy na talíř nebo tácek na svačinku sní a my tím pádem snížíme úplně na minimum zbytky a má to také přidanou hodnotu v tom, že děti si samy připravují jídlo, mažou si pomazánky, samy si i krájí rohlíky. Ve speciální třídě toho potom děti více sní, jsou to děti, které mají obavy jíst něco neznámého,” říká  Jarmila Karnovská, ředitelka MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Na začátku se děti učí jak si na talíř naložit  tolik jídla, aby vše snědly a nic nevyhodily. Pravidla stolování je baví a učí se velmi rychle. Dokáží to už i dvouleté děti. “Pro nás je velmi důležitá spolupráce s rodiči a možná i to, že ty návyky, které se děti u nás naučí, přenesly částečně i do rodiny,” vysvětlila ředitelka J. Karnovská. “S dětmi se učíme co zdravého máme jíst, kolik toho potřebujeme na talíř. Děti to hodně baví, rádi si krájí, mažou, všechno dělají samy, hodně je to baví,” řekla s úsměvem Denisa Polachová, učitelka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Děti také pečují o bylinkovou a zeleninovou zahrádku, o to větší radost mají z toho, když se jim dostanou vlastní výpěstky na talíř. V kuchyni se používají hlavně biopotraviny a nakupuje se co nejvíce surovin od lokálních výrobců a pěstitelů. “Nepoužíváme vůbec tavené sýry, sterilované věci, ani paštiky, vyrábíme si vlastní domácí sýr a co se týká cukru, používáme ho méně a co nejvíce ho nahrazujeme medem. Jídelníčky jsou nakombinované tak, abychom během týdne vystřídali různé druhy příloh, jako rýže, brambory, chléb a masa také střídáme. Zařazujeme také bezmasý den, to je bezmasá i polévka,” říká Jana Švehelková, vedoucí jídelny, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.  “Když v září nastoupí nové děti, tak je to pro ně trošku těžší, protože nejsou na určité věci zvyklé, třeba na luštěniny. My mícháme luštěniny se zeleninou a děti to zpočátku nejedí, ale když vidí ty ostatní, tak to začnou jíst a já toho musím více vařit, protože si přidávají, to je fajn. Nejhorší jsou začátky, vždycky v září si na jídlo děti zvykají. Sladká jídla nechtějí, já jsem jim pekla buchtičky s krémem a to opravdu nešlo,” říká s úsměvem sympatická Lenka Vytisková, vedoucí kuchařka, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz.

Zdravý životní styl není jen o jídle, ale také o ekologickém pohledu na svět. Mateřinka Špálova proto děti inspiruje ke vztahu k prostředí, ve kterém žijí, vodě a odpadům. Ty jsou také tématem letošního roku. Kluci a holčičky například zjišťují kam putují zbytky z talíře a kolik jich ve školičce  vyprodukují. “Každý den budeme s dětmi chodit do kuchyně a budeme poměřovat míru odpadků. S dětmi si stanovíme, po jakou dobu odpady budeme měřit, a pak je vyhodnotíme,” řekla Anna Žemlová, koordinátorka projektu “Eko škola”, MŠ Špálova, Moravská Ostrava a Přívoz. “Já jsem nadšená, jak MŠ Špálova funguje, děti tady vedou ke zdravému způsobu života, aby si nejen vybíraly zdravé potraviny, ale aby si jich i vážily. To, jak si samy určují množství jídla, aby se nevyhazovalo, je velkou inspirací pro všechny ostatní školky,” říká Martina Wilczkeová, regionální koordinátorka programu “Skutečně zdravá škola”

380 mateřských a základních škol v zemi je zapojeno do programu skutečně zdravá škola. 17 z nich už má stříbrné hodnocení, první vlaštovkou v MS kraji a aspirantem na toto zatím nejvyšší ocenění je MŠ Špálova. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000018175/eko-magazin-ms-kraj-ma-jedinou-stribrnou-skutecne-zdravou-materinku-sidli-v-ostrave-privoze