Dětský domov na Vizině v Ostravě funguje od roku 2005, vychovává děti z ostravských i mimoostravských lokalit. Kapacita domova je 48 dětí. Věkové rozpětí je od předškolního věku až do dvaceti let. A to je při online výuce, pravda, trochu komplikace.
Jan Effenberger, ředitel Dětského domova Na Vizině Ostrava: „Ten průřez výuky u nás na domově je v podstatě různý, protože navštěvují nejen různé typy škol, různé základní školy, které jsou v našem okruhu, v okolí jich je asi 5, takže v podstatě i ta online výuka, nebo výuka na dálku probíhá podle toho, jak ta škola to má zařízené. Takže jste mohli vidět u nás, že některé děti opravdu tu online výuku mají přes notebooky, některé děti se ještě před 14 dny učily přes tablety, ale některé děti si chodí pro to učivo do školy, některé děti chodí tady na sousední školu, která je nad námi a tam chodí třeba 2x-3x v týdnu na hodinku, na 2 hodinky na nějakou výuku. Takže je to opravdu různé. Středoškoláci třeba praxi zatím nemají, teprve teď to možná začne. Takže je to různorodé, je to pravdu podle toho typu škol, které tady máme pro naše děti.“
V normálních časech děti opustí dětský domov, jdou do školy a vracejí se odpoledne. Jak náročné je to zvládnout starat se o ně vlastně celou dobu?
Jan Effenberger, ředitel Dětského domova Na Vizině Ostrava: „V současné době, kdy tady máme skoro celý dětský domov, tak spolupracujeme od loňského jara celkem úzce s Don Bosco v Ostravě, kteří mají mezi svými kolegy spoustu pedagogů volného času, protože i oni ve volných dobách naplňují výuku a v současné době tuto možnost nemají, tak tím, že s nimi dlouhodobě spolupracujeme několik let, tak nám teďka vypomáhají v těch dopoledních hodinách s tím doučováním dětí, to je jedna fáze. A druhá část ještě jsou studenti Ostravské univerzity, kdy s Ostravskou univerzitou máme v podstatě taky dlouhodobou smlouvu, kdy jsme vlastně jakoby jejich střediskem, kdy oni k nám chodí v běžné době na praxe, ale v současné době pár studentů k nám pravidelně dochází a pomáhají nám také s doučováním dětí.“
A právě pomoc ze strany těchto dvou spřátelených subjektů je v těchto těžkých časech velmi důležitá.
Alan Srněnský, Salesiánské středisko volného času Don Bosco: „Jsem zaměstnanec Salesiánského střediska volného času Don Bosco Ostrava a protože momentálně máme zavřeno, takže už na jaře a na podzim chodíme vypomáhat do dětského domova s doučováním.“
Jak je těžké se přizpůsobit tomu, že tady je to věkové spektrum velmi široké?
Alan Srněnský, Salesiánské středisko volného času Don Bosco: „Jednak věkové spektrum je široké, ale taky i znalostní. Chodí do více škol, takže je to obtížné docela.“
Jakým způsobem tady dětem pomáháte?
Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „S výukou čehokoli. Já jsem přes výtvarku, ale tohle jsou takové ty snadné počty. Tady je hlavní, že se jim někdo věnuje, že to není takové, že individuálně by se nato vykašlali, tak jim tak pomoct.“
Pomáháte i těm, co mají online výuku, nebo jenom těm, kteří mají zadané úkoly?
Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „Všem. Jako i online výuce, dohlídnout na to, že fakt sedí za tou hodinou, že se tomu věnují, že když mají online, nehrají na mobilu.“
Pozorujete, že jim to pomáhá, nebo jak to vnímáte?
Viktorie Šupolová, studentka Ostravské univerzity: „Určitě. Potřebují lidský kontakt, ať se neunudí.“
Dětem v Dětském domově Na Vizině hodně pomohl také dar padesáti notebooků od nadace Naše dítě.