V minulém týdnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnilo společné jednání dvou pracovních skupin zaměřených na ochranu mexických ryb. Šlo o 9. evropské výroční setkání Goodeid Working Group (GWG) a zakládající schůzi Xiphophorus Working Group (XWG). Celkem 18 účastníků z devíti evropských zemí se sešlo, aby si vyměnili zkušenosti, načerpali nové znalosti, a především aby společné diskutovali o dalším směřování ochrany drobných mexických rybek.
Jedním z výsledků činnosti GWG je návrat dvou v přírodě vyhynulých druhů gudejí do jejich původního prostředí v říčce Teuchitlán.
Gudeje jsou mexické živorodé ryby, které jsou ve své domovině ohrožené vysoušením pramenů, znečištěním vod a vysazováním nepůvodních druhů ryb.
Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Nejsou barevně atraktivní, takže z nich nikdy nebude běžná akvarijní ryba, ale naštěstí je chovají specialisté. Díky tomu, že spolupracují v rámci GWG, se podařilo vytvořit v evropských chovech bezpečně velké záložní populace většiny známých druhů."
Tato myšlenka inspirovala nyní k založení podobné pracovní skupiny chovatele jiných mexických ryb z rodu Xiphophorus. Zástupci rodu se běžně chovají, jde o oblíbené platy a mečovky, ale v akváriích najdeme jen barevné šlechtěné variety a dokonce i mezidruhové křížence.
U zrodu myšlenky zorganizovat chovatele přírodních forem plat a mečovek a vytvořit síť pomyslných záchranných stanic stála i Markéta Rejlková, která zakládající schůzi vedla.
Účastníci setkání si také prohlédli ostravskou zoologickou zahradu a velmi kladně hodnotili nejen vzácné a úspěšně odchovávané druhy ryb v akvaristickém zázemí, ale také celkovou úroveň zahrady se zřetelnou orientací na ochranu zvířat a jejich prostředí. Ostrava se tímto setkáním zapsala do historie ochrany mexických ryb, a navíc ukázala zodpovědným akvaristům, že oceňuje jejich práci.