Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravské zoo se sešli milovníci šedých ryb

Ostrava-město |

Pracovníci Zoo Ostrava patří bezesporu k chovatelské špičce Evropy. Úspěšně chová obtížně chovatelné, raritní a ohrožené druhy. Ostravští chovatelé se také podílejí na řízení celoevropských chovných programů. Několik zaměstnanců sedí také v odborných komisích pro vybrané taxony zvířat v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií nebo pracovních skupin v rámci dalších mezinárodních ochranářských organizací. Jednou z nich je například Goodeid Working Group, která se zaměřuje na záchranu mexických ryb gudejí.

V minulém týdnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnilo společné jednání dvou pracovních skupin zaměřených na ochranu mexických ryb. Šlo o 9. evropské výroční setkání Goodeid Working Group (GWG) a zakládající schůzi Xiphophorus Working Group (XWG). Celkem 18 účastníků z devíti evropských zemí se sešlo, aby si vyměnili zkušenosti, načerpali nové znalosti, a především aby společné diskutovali o dalším směřování ochrany drobných mexických rybek. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Goodeid Working Group už funguje více než deset let a to, co začalo jako laický spolek akvaristů, vyrostlo v mezinárodně uznávanou organizaci s viditelnými výsledky."

Jedním z výsledků činnosti GWG je návrat dvou v přírodě vyhynulých druhů gudejí do jejich původního prostředí v říčce Teuchitlán. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Repatriaci ryb a následný monitoring podporují i návštěvníci naší zoo prostřednictvím programu Dvě koruny ze vstupu, nově to budou Tři koruny ze vstupu. Prostředí a obyvatele říčky Teuchitlán představuje expozice u vstupu do výukového centra zoo."

Gudeje jsou mexické živorodé ryby, které jsou ve své domovině ohrožené vysoušením pramenů, znečištěním vod a vysazováním nepůvodních druhů ryb. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Nejsou barevně atraktivní, takže z nich nikdy nebude běžná akvarijní ryba, ale naštěstí je chovají specialisté. Díky tomu, že spolupracují v rámci GWG, se podařilo vytvořit v evropských chovech bezpečně velké záložní populace většiny známých druhů."

Tato myšlenka inspirovala nyní k založení podobné pracovní skupiny chovatele jiných mexických ryb z rodu Xiphophorus. Zástupci rodu se běžně chovají, jde o oblíbené platy a mečovky, ale v akváriích najdeme jen barevné šlechtěné variety a dokonce i mezidruhové křížence. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Běžní akvaristé vůbec netuší, že plat a mečovek je mnohem více, celkem známe 26 druhů. Některé z nich jsou ohrožené či dokonce již v přírodě vyhubené a přežívají jen díky akvaristům."

U zrodu myšlenky zorganizovat chovatele přírodních forem plat a mečovek a vytvořit síť pomyslných záchranných stanic stála i Markéta Rejlková, která zakládající schůzi vedla. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Účastníci byli z řad laických akvaristů, ale i z několika institucí. Při dlouhé a zajímavé debatě se znovu ukázalo, jak vysoká očekávání mají laici od zoologických zahrad. A právem, protože zahrady mají být tahounem a zárukou, že projekt bude dlouhodobý a odborně zajištěný. Nicméně hlavní část zodpovědnosti leží na akvaristech, to oni mají k dispozici kapacitu, zkušenosti a nasazení, bez kterých bychom se neobešli. Sama jsem akvaristkou a různé druhy plat chovám i doma. Šla jsem příkladem a veřejně jsem se přihlásila k tomu, že se postarám o jeden konkrétní druh, aby z akvárií nezmizel – nesmím to dovolit, je už v přírodě vyhynulý. Nebudu na to sama, k udržení zdravé populace je potřeba aspoň tisíc jedinců a práce více chovatelů, ale zavázala jsem se, že budu na tento druh dohlížet a pomáhat ostatním chovatelům. Na konci jednacího dne jsme měli na tabuli seznam takových koordinátorů pro 23 druhů, takže Xiphophorus Working Group může začít hned pracovat a jednání hodnotím jako velmi vydařené.“

Účastníci setkání si také prohlédli ostravskou zoologickou zahradu a velmi kladně hodnotili nejen vzácné a úspěšně odchovávané druhy ryb v akvaristickém zázemí, ale také celkovou úroveň zahrady se zřetelnou orientací na ochranu zvířat a jejich prostředí. Ostrava se tímto setkáním zapsala do historie ochrany mexických ryb, a navíc ukázala zodpovědným akvaristům, že oceňuje jejich práci.

Nahlásit chybu


K tématu

Levhart cejlonský, sup bradatý, tajuplný daman. ZOO Ostrava vystavuje vzácná a ohrožená zvířata

30. května 2023 10:46 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Ostravská zoologická zahrada chová více než 6 tisíc zvířat. Mezi nimi i unikátní v evropském a dokonce i celosvětovém měřítku. 12 z nich můžete obdivovat na náměstí Ostrava-Jih.

Supi bělohlaví odchovávají v Zoo Ostrava své první mládě

18. května 2023 19:12 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ve voliéře supů bělohlavých v ostravské zoo odchovává jeden z párů své první mládě. Přestože tento druh není tak citlivý na vyrušení jako třeba orlosupi bradatí nebo supi hnědí, a přestože nově sestavený pár spolu od začátku dobře harmonizoval, trvalo čtyři hnízdní sezóny, než se postupně naučil při hnízdění spolupracovat. Nakonec se ptákům nyní daří úspěšně odchovávat mládě. Byla k tomu zapotřebí i asistence chovatelů, ale je velmi pravděpodobné, že i do budoucna budou fungovat jako rodiče spolehlivě. Přirozeně odchovaná mláďata pak mohou být poskytnuta pro vypuštění do volné přírody.

Levhart cejlonský, sup bradatý, tajuplný daman. ZOO Ostrava vystavuje vzácná a ohrožená zvířata

30. května 2023 17:55 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Ostravská zoologická zahrada chová více než 6 tisíc zvířat. Mezi nimi i unikátní v evropském a dokonce i celosvětovém měřítku. 12 z nich můžete obdivovat na náměstí Ostrava-Jih.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. června 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

V ostravské zoo se sešli milovníci šedých ryb
Vydáno 11. října 2021 18:59, Ostrava-město, Jiří Cileček
Pracovníci Zoo Ostrava patří bezesporu k chovatelské špičce Evropy. Úspěšně chová obtížně chovatelné, raritní a ohrožené druhy. Ostravští chovatelé se také podílejí na řízení celoevropských chovných programů. Několik zaměstnanců sedí také v odborných komisích pro vybrané taxony zvířat v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií nebo pracovních skupin v rámci dalších mezinárodních ochranářských organizací. Jednou z nich je například Goodeid Working Group, která se zaměřuje na záchranu mexických ryb gudejí.

zdroj foto: Zoologická zahrada a botanický park Ostrava

V minulém týdnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnilo společné jednání dvou pracovních skupin zaměřených na ochranu mexických ryb. Šlo o 9. evropské výroční setkání Goodeid Working Group (GWG) a zakládající schůzi Xiphophorus Working Group (XWG). Celkem 18 účastníků z devíti evropských zemí se sešlo, aby si vyměnili zkušenosti, načerpali nové znalosti, a především aby společné diskutovali o dalším směřování ochrany drobných mexických rybek. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Goodeid Working Group už funguje více než deset let a to, co začalo jako laický spolek akvaristů, vyrostlo v mezinárodně uznávanou organizaci s viditelnými výsledky."

Jedním z výsledků činnosti GWG je návrat dvou v přírodě vyhynulých druhů gudejí do jejich původního prostředí v říčce Teuchitlán. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Repatriaci ryb a následný monitoring podporují i návštěvníci naší zoo prostřednictvím programu Dvě koruny ze vstupu, nově to budou Tři koruny ze vstupu. Prostředí a obyvatele říčky Teuchitlán představuje expozice u vstupu do výukového centra zoo."

Gudeje jsou mexické živorodé ryby, které jsou ve své domovině ohrožené vysoušením pramenů, znečištěním vod a vysazováním nepůvodních druhů ryb. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Nejsou barevně atraktivní, takže z nich nikdy nebude běžná akvarijní ryba, ale naštěstí je chovají specialisté. Díky tomu, že spolupracují v rámci GWG, se podařilo vytvořit v evropských chovech bezpečně velké záložní populace většiny známých druhů."

Tato myšlenka inspirovala nyní k založení podobné pracovní skupiny chovatele jiných mexických ryb z rodu Xiphophorus. Zástupci rodu se běžně chovají, jde o oblíbené platy a mečovky, ale v akváriích najdeme jen barevné šlechtěné variety a dokonce i mezidruhové křížence. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Běžní akvaristé vůbec netuší, že plat a mečovek je mnohem více, celkem známe 26 druhů. Některé z nich jsou ohrožené či dokonce již v přírodě vyhubené a přežívají jen díky akvaristům."

U zrodu myšlenky zorganizovat chovatele přírodních forem plat a mečovek a vytvořit síť pomyslných záchranných stanic stála i Markéta Rejlková, která zakládající schůzi vedla. 

Markéta Rejlková, akvaristka a kurátorka ryb v ostravské zoo: "Účastníci byli z řad laických akvaristů, ale i z několika institucí. Při dlouhé a zajímavé debatě se znovu ukázalo, jak vysoká očekávání mají laici od zoologických zahrad. A právem, protože zahrady mají být tahounem a zárukou, že projekt bude dlouhodobý a odborně zajištěný. Nicméně hlavní část zodpovědnosti leží na akvaristech, to oni mají k dispozici kapacitu, zkušenosti a nasazení, bez kterých bychom se neobešli. Sama jsem akvaristkou a různé druhy plat chovám i doma. Šla jsem příkladem a veřejně jsem se přihlásila k tomu, že se postarám o jeden konkrétní druh, aby z akvárií nezmizel – nesmím to dovolit, je už v přírodě vyhynulý. Nebudu na to sama, k udržení zdravé populace je potřeba aspoň tisíc jedinců a práce více chovatelů, ale zavázala jsem se, že budu na tento druh dohlížet a pomáhat ostatním chovatelům. Na konci jednacího dne jsme měli na tabuli seznam takových koordinátorů pro 23 druhů, takže Xiphophorus Working Group může začít hned pracovat a jednání hodnotím jako velmi vydařené.“

Účastníci setkání si také prohlédli ostravskou zoologickou zahradu a velmi kladně hodnotili nejen vzácné a úspěšně odchovávané druhy ryb v akvaristickém zázemí, ale také celkovou úroveň zahrady se zřetelnou orientací na ochranu zvířat a jejich prostředí. Ostrava se tímto setkáním zapsala do historie ochrany mexických ryb, a navíc ukázala zodpovědným akvaristům, že oceňuje jejich práci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000027915/v-ostravske-zoo-se-sesli-milovnici-sedych-ryb