Přesun zvířat z Ostravy do Chorzowa proběhl na doporučení koordinátora Evropského chovného programu (EAZA ex situ Program). Kromě toho bylo dalších deset samců převezeno do Zoo Lodž. Všechna zvířata byla poskytnuta bezplatně v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami.
V březnu letošního roku žilo v ostravské zoo 37 hulmanů posvátných, což byl historicky nejvyšší počet těchto primátů, který jste mohli v jakékoliv zoo na světě vidět. Nyní zde zůstala skupina čítající 21 jedinců, která je ale i nadále největší chovnou skupinou hulmanů posvátných v rámci zoologických zahrad na světě.
Předání hulmanů do péče chorzowské zoo využilo vedení města k přátelské schůzce s vedením partnerského města Katovice a projednání řady aktuálních témat v oblasti ochrany životního prostředí, dopravy a řešení uprchlické krize.
Hulman posvátný (Semnopithecus entellus) má velmi rozmanitý areál rozšíření – tropický a subtropický les, suché trnité křoviny, včetně lidských sídel. Žije v nadmořské výšce od 0 do 400 m. Zvířata ze severních oblastí bývají větší a mají delší srst. Sdružují se do společných skupin vedených samcem, ve kterých však nevládne přísná hierarchie. Skupiny čítají obvykle 5–13, někdy až 130 zvířat. V hinduistických zemích je hulman ztělesněním Hanumana, boha s opičí tváří, a lidé mu prokazují úctu. V rámci Evropy je populace hulmanů posvátných registrována v Evropské plemenné knize. Převezme-li nový samec vedení tlupy, zabije na matce závislá mláďata patřící jeho předchůdci; samice pak přijdou brzy do říje a páří se s ním. Tím získá samec výhodu vlastního rychlého rozmnožování. Tento jev známý jako „samčí infanticida“ byl důkladně studován právě u hulmanů posvátných.