V srpnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnil už šestý ročník charitativního běhu. Předešlých pět ročníků podpořilo záchranné programy pro outloně váhavé, langury indočínské, lemury Sclaterovy, gibony stříbrné a luskouny ostrovní. Letošní ročník byl poprvé věnován zástupcům ptačí říše – ohroženým loskutákům niaským.
V roce 2015 se podařilo týmu vědců a ochranářů pod vedením Tomáše Ouhela z neziskové organizace LESTARI a Zoo Liberec objevit na ostrově Bangkaru životaschopnou populaci loskutáků niaských, o kterých se vědci z celého světa domnívali, že byli vyhubeni již před několika desítkami let. I díky tomuto objevu Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) za koordinace Zoo Liberec připravila velkou celoevropskou ochranářskou kampaň Silent Forest, která měla za cíl zabránit vyhubení několika desítek druhů zpěvných ptáků jihovýchodní Asie.
Pandemická krize bohužel značně ztížila práci ochranářů, a tak se znovu rozbujel ilegální obchod s loskutáky na ostrově Bangkaru a dalších přilehlých ostrovech.
Výtěžek ze startovného podpoří právě tyto aktivity, tedy ochranu loskutáků před pytláky přímo v Indonésii částkou 153.437 Kč. Zbylou část výtěžku ve výši 38.000 Kč získala Zoo Ostrava.
Sedmý ročník charitativního běhu v Zoo Ostrava proběhne v pátek 25. srpna 2023 a bude věnován korálům – bezobratlým živočichům patřícím do kmene žahavci, kteří tvoří základ ekostystému korálových útesů. Právě korálové útesy dnes čelí obrovským hrozbám zejména v důsledku změn klimatu, ale i nadměrného rybolovu a znečištění moří. Korálové útesy přitom patří spolu s tropickými deštnými pralesy k ekosystémům s největší biodiverzitou na Zemi. Poskytují prostředí k životu a rozmnožování tisícům druhů mořských živočichů. Pevninu chrání před destruktivními vlivy příbojových vln. Řasy rostoucí na jejich povrchu jsou bohatým zdrojem organické hmoty a kyslíku. Jsou zkrátka zásadní pro život na celé planetě.