Vybudován byl také nový vstup do pavilonu, požární schodiště, prostory jsou nyní i klimatizovány. Objekt byl zateplen, čímž došlo ke snížení energetické náročnosti objektu, provedeny byly také výměny oken i dveří. V pavilonu jsou nové rozvody elektřiny, medicinálních plynů a zdravotechniky. Suterén skýtá nové šatny a technologické zázemí, vyšší patra pak rekonstruovaná oddělení.
Petr Uhlig, ředitel MNO: "Klíčový pavilon naší nemocnice se zhruba stoletou historií má za sebou první etapu modernizace, která probíhala za plného provozu. V havarijním stavu byly rozvody vody, kanalizace i elektřiny, provoz budovy byl energeticky velmi náročný. Za sebou měl jen výměnu oken a opravu fasády. V novém jsou tedy první dvě oddělení, jejichž pacienti dozajista ocení sociální zařízení v pokojích, nové interiéry i kompletně klimatizované prostory. Díky zmodernizovanému zázemí a novému vybavení se budou cítit podstatně komfortněji než v předchozích prostorách."
Do nového se přestěhovalo oddělení Anesteziologie a resuscitace (ARO), které dosud sídlilo ve dvou různých pavilonech. Jedna pětilůžková jednotka fungovala v původních prostorách ještě ze šedesátých let minulého století v pavilonu E4, druhá čtyřlůžková v původním zázemí Následné intenzivní péče v pavilonu H2.
Cyril Kučera, primář oddělení: "Nové ARO je devítilůžkové, kapacita zůstává stejná, zásadně se ale mění uspořádání oddělení. Budeme na jednom patře s jedno nebo dvojboxy a dvěma sesterskými velíny. Nové je také vybavení – ventilátory, monitory, pumpy, dávkovače i lůžka. Zcela nově přímo na oddělení budeme schopni poskytovat kromě kontinuální i akutní intermitentní tedy občasnou hemodialýzu, která se dosud prováděla pouze na metabolické jednotce intenzivní péče. Tato péče je určena pacientům v kritickém stavu s akutním selháním ledvin, nejčastěji v septickém šoku s multiorgánovým selháváním. Boxový systém bude komfortnější nejen pro pacienty, ale také personál, který bude pracovat v mnohem přívětivějších podmínkách než dosud, hlavně ale pod jednou střechou, což přinese výhody nejen provozně-organizační, ale také ekonomické."
Do zrekonstruovaných prostor se stěhuje také Chirurgie. K dispozici má na dvou patrech dvě standardní lůžková oddělení s celkovou kapacitou 50 lůžek v klimatizovaných prostorách s moderním designem.
Tomáš Mrázek, primář chirurgie: "K celkové modernizaci chirurgie dojde po dokončení druhé etapy, díky které budeme mít k dispozici zmodernizovanou jednotku intenzivní péče a další standardní lůžkové oddělení. Do té doby bude chirurgie a traumatologie naší nemocnice poskytovat péči na redukovaném počtu intenzivních i standardních lůžek."
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Stavební práce první etapy modernizace byly zahájeny v dubnu roku 2021 a první pacienti budou moci rekonstruované prostory využít v listopadu 2022. Náklady na tuto etapu dosud dosáhly výše 152,361 milionů korun bez DPH, včetně interiéru. Zatímco první fáze kompletní rekonstrukce pavilonu E2 končí, brzy bude zahájena druhá část rekonstrukce tohoto pavilonu. Ta si vyžádá náklady ve výši 107,595 milionů korun bez DPH, také včetně vybavení interiéru a bude probíhat do dubna 2024. V druhé etapě rekonstrukce se nových prostor dočká chirurgická JIP, lůžková část interny i chirurgie."
Rekonstrukce je rozdělena na etapy, protože nemocnice nemá náhradní prostory pro vystěhování všech oddělení najednou. Přesouvají se postupně podle harmonogramu. Druhá etapa bude dokončena v dubnu 2024.
Petr Uhlig, ředitel MNO: "Před námi je druhá část přeměny E dvojky. Zatímco ty první měsíce přinesly jen minimální změny v organizaci péče, teď je před námi období, které ji ovlivní bohužel více. Kvůli přesunům oddělení přijdeme o 25 chirurgických a 30 interních lůžek – dosud jsme jich měli 284, což se projeví také omezením příjmu a ošetření pacientů na interní příjmové a traumatologické ambulanci a také na urgentním příjmu. O změnách jsme informovali okolní nemocnice se žádostí o spolupráci."
Aktuálně začíná také výstavba nové budovy pro hyperbarickou medicínu za více než 38 milionů korun bez DPH. Hotovo by mělo být příští podzim a díky nové vícemístné kvadratické komoře bude reálné ošetřit asi o 30 procent pacientů více. Nová kvadratická komora je totiž 14místná, původní komora ze šedesátých let nyní nabízí pro pacienty 10 míst. Nemocnice novou komoru pořídí za částku přesahující 36,5 milionů korun bez DPH. Pokračuje i výstavba nového parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava. Postupují rovněž práce na nových přeložkách k trafostanici a záhy bude zahájena i rekonstrukce veřejného osvětlení v areálu. Město taktéž vybírá zhotovitele projektové dokumentace pro výstavbu urgentního příjmu. Náklady na novou výstavbu či probíhající rekonstrukce v areálu městské nemocnice nyní přesahují jednu miliardu korun.