Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V ostravské organizaci ADRA pomáhají i ukrajinské dobrovolnice

Ostrava-město |

Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě zapojilo v minulém roce přes tisíc dobrovolníků, kteří se podíleli na zvládání uprchlické krize. Dnes v této organizaci pomáhají i dvě Ukrajinky, které se rozhodly alespoň částečně oplatit české společnosti to, že je přijala v těch nejtěžších chvílích novodobé historie jejich země. Za tuto pomoc jsou nesmírně vděčné. Když ony přijely do naší země, tak jim pomáhali dobrovolníci ADRA. Dnes jsou ony samy součástí této organizace a nezištně pomáhají potřebným v Ostravě.

dobrovolníků pomáhat v Ostravě všude tam, kde to bylo nejvíce potřeba. Bylo to například na sběrném místě materiální pomoci na Wattově ulici, ale také s navigací nově příchozích uprchlíků na Hlavním nádraží Ostrava. Dobrovolníci ADRA je nejčastěji směřovali do Krajského asistenčního centra pomoci krajině (KACPU) na Černé louce. Na tomto místě pomáhali s tlumočením, hráli si s dětmi, třídili a vydávali humanitární pomoc. Hlídali však i čtyřnohé mazlíčky či uklízeli a dezinfikovali prostory centra.

Katarína Kijonková, mluvčí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Míra solidarity, kterou jsme v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině zaznamenali, byla i na poměry naší humanitární organizace nebývalá. To, jak v té chvíli zafungovala občanská společnost, nás velice pozitivně překvapilo. Lidé nabídli kromě finančních a materiálních darů i svůj volný čas. Chtěli i takto vyjádřit podporu Ukrajincům, kteří se ne vlastní vinou ocitli v nouzi. Hlásili se nám stovky lidí, kteří do té doby neměli s dobrovolnictvím žádnou zkušenost. Nakonec jsme jich v Ostravě koordinovali neuvěřitelných 1 091."

Dobrovolnická pomoc se postupem času proměňovala a nově příchozí Ukrajinci nechtěli pouze pasivně přihlížet. Někteří z nich začali brzy pomáhat jako dobrovolníci ADRA v asistenčním centru.

Katarína Kijonková, mluvčí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Kdo jiný, než oni sami dokázali nejlépe pochopit, co jejich krajané prožívají a potřebují. Pomáhali tlumočit, hráli si s dětmi, poskytovali psychickou podporu, ale i rady, na koho se obrátit a jak kontaktovat další Ukrajince, kteří už v tu dobu v Ostravě pobývali."

Několik měsíců po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině rozšířily řady dlouhodobých dobrovolníků ADRA i dvě Ukrajinky. Vděčnost, kterou cítí k Čechům, se rozhodly vyjádřit alespoň tímto způsobem. Není náhoda, že obě ženy mají zkušenosti s dobrovolnictvím i ze své rodné země.

Katarína Kijonková, mluvčí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Alla už tři dny po vypuknutí války založila v Kyjevě dobrovolnické centrum. Pomáhali maminkám v porodnici, pekli chleba a vařili pro vojáky, kteří chránili válečnou linii Kyjeva. Alla se posléze podílela i na evakuaci matek a dětí po masakru v Buči. Když se bezpečnostní situace na Ukrajině vyhrotila, rozhodla se i se svým synem Ukrajinu opustit a usadili se právě v Ostravě. Dnes pomáhá jako dobrovolnice ADRA v Domově pro seniory Slunečnice, kam pravidelně dochází za ukrajinským seniorem Volodymyrem (70 let). Ten byl do Ostravy evakuován jako téměř nechodící invalida hned na začátku války. Nyní i díky ní úspěšně rehabilituje a začíná postupně opět chodit. Alla je jediným blízkým člověkem, kterého tady pan Volodymyr má."
Alla, dobrovolnice: "Do Slunečnice docházím obvykle jednou týdně. S panem Volodymyrem si nejčastěji povídáme o životě na Ukrajině ještě před vypuknutím války. Hodně mluvíme o své rodině, práci a běžných věcech, které jsme zažívali tam, ale i tady. Je hezké vidět, jak pokaždé pookřeje, když za ním přijdu. I ošetřovatelky si všimly, že se od té doby zlepšil nejenom jeho zdravotní stav, ale i psychika."

Další silný příběh stojí i za Ukrajinkou Marrí. Ta má také bohaté zkušenosti s dobrovolnictvím na Ukrajině, kde působila mimo jiné i jako zdravotní klaun. Momentálně dochází na dětské oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Marrí, dobrovolnice: "Do Ostravy jsem přijela už v březnu minulého roku. Ze začátku jsem chodila pomáhat na KACPU, kde jsem se snažila rozveselit a alespoň na chvíli odpoutat od válečných útrap ukrajinské děti. Později, když se provoz centra omezil, jsem hledala další možnosti, jak uplatnit své dovednosti. Obrátila jsem se na ostravskou organizaci ADRA a dnes pravidelně docházím za dětmi v nemocnici. Je výhoda, že jako zdravotní klaun mohu bez jazykové bariéry komunikovat i s českými dětmi. Bylo však moc fajn, když jsem zcela náhodou v nemocnici natrefila i na ukrajinského chlapce, který byl hospitalizován na dětském oddělení. Ta nefalšovaná radost byla skutečně oboustranná."

Obě tyto vysokoškolsky vzdělané ženy si ze všeho nejvíce přejí, ať válka na Ukrajině brzy skončí a ony se budou moci vrátit domů. Do té doby však chtějí bydlet v Ostravě a žít zde plnohodnotný život. Několikrát týdně dochází na kurzy češtiny a hledají si práci, ve které by mohly uplatnit své znalosti a zkušenosti. Věří, že se jim to brzy povede. U dobrovolnictví však chtějí zůstat i poté. Česká společnost je přijala a pomohla jim a ony jí to teď chtějí vrátit.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé bez domova mohou ve Frýdku-Místku v zimě využít teplou židli v azylovém domě

4. prosince 2023 14:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova ve Frýdku-Místku nemusí v zimě mrznout na ulici. V době, kdy teploty klesnou pod mínus 5 stupňů mohou využít služeb takzvaných teplých židlí. A to v Nízkoprahovém denním centru Bethel pro muže. A v Azylovém domě Sára pro ženy.

ADRA Frýdek-Místek dělá s dobrovolníky radost Dárkem pro druhé

18. prosince 2023 11:05 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek opět připravila tradiční akci Dárek pro druhé. Zapojily se do ní firmy, školy, ale také dobrovolníci. Někdo například pletl, jiný nakoupil dárky pro osamělé děti nebo seniory. ADRA akci spojuje zároveň s výzvou k hledání nových dobrovolníků do různých programů.

Kvalita sociálních služeb je závislá i na dobrovolnících, patří jim velký dík

11. prosince 2023 16:34 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Mezinárodní den dobrovolníků je připomínán 5. prosince, a nezapomněli na něj ani v Novém Jičíně. Zástupci města spolu se sociálními organizacemi poděkovali dobrovolníkům během společenského setkání.


Nemocnice ve Frýdku-Místku zvětšuje Centrální urgentní příjem

Nemocnice ve Frýdku-Místku buduje přístavbu Centrálního urgentního příjmu. Prostory se zvětší a umožní propojení více odborných zdravotnických týmů. Budova navíc dostane nové CT zařízení. Celkově investice vyjde i s vybavením vyjde na zhruba 73 milionů korun a hotovo bude příští rok na jaře.

Blíží se dušičky. Na hřbitovech si hlídejte své věci

Blíží se památka zesnulých, kdy většina z nás směřuje na hřbitovy, abychom vzpomenuli na své předky. Na toto období se připravují také strážníci, kteří v okolí hřbitovů zesilují hlídky, aby dohlédli na bezpečnost návštěvníků, ale i na dopravu. Lidem pak vzkazují, aby byli opatrní na sebe i své věci.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU

Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity je po slavnostní inauguraci Rastislav Maďar. Navazuje na předchozí čtyřleté období. Za jeho působení se fakulta stabilizovala, podařilo se získat akreditaci oboru všeobecné lékařství a také otevřít obor stomatologie. Akademický senát ho v květnu jednomyslně doporučil rektorovi Ostravské univerzity.

Dramatická záchrana v Beskydech: záchranáři transportovali turistku s dechovou tísní vrtulníkem

Včera 8:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve středu 16. října zasahovaly složky záchranné služby u 64leté ženy, kterou v horském terénu Beskyd postihly vážné zdravotní obtíže. Kvůli komplikovanému přístupu byl na místo vysazen lékař z paluby vrtulníku, který pacientce poskytl nezbytnou péči před transportem do nemocnice ve Frýdku-Místku.

V Karviné ukradli elektrický skútr pro invalidy, policie pátrá po pachateli a hledá možné svědky

Včera 13:03 | Karviná | Lukáš Zavadil

V úterý 1. října zatím neznámý pachatel v Karviné na ulici Fibichova odcizil elektrický skútr pro invalidy. Policisté vyšetřují okolnosti krádeže a žádají veřejnost o pomoc. Pokud máte jakékoli informace, kontaktujte linku 158.

Studénka má třicetinásobného Ironmana, fenomenální Jurij Tarča překonal další metu

Neuvěřitelný výkon má za sebou extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky. Úspěšně absolvoval další ultratriatlon a stal se dokonce už třicetinásobným Ironmanem. Zařadil se tak mezi nejlepší vytrvalce světa.

Dům s byty pro seniory v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošel opravou

Historická budova v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošla opravou. Jde o dům s byty pro seniory, který získal novou fasádu, část oken se renovovala a další vyměnila. Do budoucna se chystají i další úpravy zahrady i opěrné zdi za budovou. Aktuální práce vyšly na zhruba 7 milionů korun.

Videomapping na novou fasádu Bredy připomněl historii Opavy, která letos slaví 800 let

16. října 2024 17:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Veškeré akce spojené s Bredou mají u Opavanů velký ohlas. Ukázaly to nejen komentované prohlídky, ale i promítání na fasádu bývalého obchodního domu. Poslední videomapping proběhl v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Participativní rozpočet Naše Poruba jde do finále. Postoupily tři návrhy ze sedmi podaných

Porubský participativní rozpočet, který funguje od roku 2016, letos změnil název ze Zelená Porubě na Naše Poruba. Nápady do letošníhoho ročníku mohli lidé posílat od začátku roku.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka prochází kompletní rekonstrukcí

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Ta začala před dvěma lety výměnou střech na všech pavilonech a pokračovala rekonstrukcí tělocvičny, šaten a rozvodů horké vody.

Knížka pro ostravské prvňáčky se velmi osvědčila. Učitelé ji rádi používají

16. října 2024 12:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má dlouhodobě snahu o co největší čtenářskou gramotnost dětí a v rámci nejrůznějších projektů cílí už na ty nejmladší čtenáře. Prvňáčci proto letos poprvé dostali knihu "Anežka s Filipem objevují Ostravu!!!" a po pár týdnech se dá říct, že je ve školách mimořádně oblíbená.

Ostrava ocenila strážníky za povodně. Někteří pamatují i záplavy v roce 1997

16. října 2024 11:13 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy a městské policie ocenilo strážníky za perfektní službu v průběhu povodní, kdy se podíleli na mnoha nejrůznějších činnostech od evakuací, až po řízení dopravy. Někteří už v uniformě městského policisty zažili i záplavy v roce 97. Oceňována byla také služební věrnost.

Mobilní hospic Ondrášek v Ostravě-Zábřehu se o klienty stará už 20 let

15. října 2024 14:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Domácí paliativní péče. Nevyléčitelně nemocným umožňuje důstojné dožití doma, ve známém prostředí a mezi blízkými. Právě tuto formu péče už 20 let poskytuje také mobilní hospic Ondrášek.

Ostravští policisté pátrají po svědcích nehody cyklisty a motocyklisty na ulici Francouzská

15. října 2024 14:45 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští dopravní policisté vyšetřují nehodu z 12. srpna 2024, při které došlo ke kolizi mezi cyklistou a motocyklistou na ulici Francouzská. Policie žádá svědky, kteří by mohli přispět k objasnění události, aby se přihlásili na tísňové lince 158.

V ostravské organizaci ADRA pomáhají i ukrajinské dobrovolnice
Vydáno 25. února 2023 13:17, Ostrava-město, Jiří Cileček
Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě zapojilo v minulém roce přes tisíc dobrovolníků, kteří se podíleli na zvládání uprchlické krize. Dnes v této organizaci pomáhají i dvě Ukrajinky, které se rozhodly alespoň částečně oplatit české společnosti to, že je přijala v těch nejtěžších chvílích novodobé historie jejich země. Za tuto pomoc jsou nesmírně vděčné. Když ony přijely do naší země, tak jim pomáhali dobrovolníci ADRA. Dnes jsou ony samy součástí této organizace a nezištně pomáhají potřebným v Ostravě.

Alla a Marria jako dobrovolnice ADRA; zdroj foto: ADRA Ostrava

dobrovolníků pomáhat v Ostravě všude tam, kde to bylo nejvíce potřeba. Bylo to například na sběrném místě materiální pomoci na Wattově ulici, ale také s navigací nově příchozích uprchlíků na Hlavním nádraží Ostrava. Dobrovolníci ADRA je nejčastěji směřovali do Krajského asistenčního centra pomoci krajině (KACPU) na Černé louce. Na tomto místě pomáhali s tlumočením, hráli si s dětmi, třídili a vydávali humanitární pomoc. Hlídali však i čtyřnohé mazlíčky či uklízeli a dezinfikovali prostory centra.

Katarína Kijonková, mluvčí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Míra solidarity, kterou jsme v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině zaznamenali, byla i na poměry naší humanitární organizace nebývalá. To, jak v té chvíli zafungovala občanská společnost, nás velice pozitivně překvapilo. Lidé nabídli kromě finančních a materiálních darů i svůj volný čas. Chtěli i takto vyjádřit podporu Ukrajincům, kteří se ne vlastní vinou ocitli v nouzi. Hlásili se nám stovky lidí, kteří do té doby neměli s dobrovolnictvím žádnou zkušenost. Nakonec jsme jich v Ostravě koordinovali neuvěřitelných 1 091."

Dobrovolnická pomoc se postupem času proměňovala a nově příchozí Ukrajinci nechtěli pouze pasivně přihlížet. Někteří z nich začali brzy pomáhat jako dobrovolníci ADRA v asistenčním centru.

Katarína Kijonková, mluvčí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Kdo jiný, než oni sami dokázali nejlépe pochopit, co jejich krajané prožívají a potřebují. Pomáhali tlumočit, hráli si s dětmi, poskytovali psychickou podporu, ale i rady, na koho se obrátit a jak kontaktovat další Ukrajince, kteří už v tu dobu v Ostravě pobývali."

Několik měsíců po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině rozšířily řady dlouhodobých dobrovolníků ADRA i dvě Ukrajinky. Vděčnost, kterou cítí k Čechům, se rozhodly vyjádřit alespoň tímto způsobem. Není náhoda, že obě ženy mají zkušenosti s dobrovolnictvím i ze své rodné země.

Katarína Kijonková, mluvčí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava: "Alla už tři dny po vypuknutí války založila v Kyjevě dobrovolnické centrum. Pomáhali maminkám v porodnici, pekli chleba a vařili pro vojáky, kteří chránili válečnou linii Kyjeva. Alla se posléze podílela i na evakuaci matek a dětí po masakru v Buči. Když se bezpečnostní situace na Ukrajině vyhrotila, rozhodla se i se svým synem Ukrajinu opustit a usadili se právě v Ostravě. Dnes pomáhá jako dobrovolnice ADRA v Domově pro seniory Slunečnice, kam pravidelně dochází za ukrajinským seniorem Volodymyrem (70 let). Ten byl do Ostravy evakuován jako téměř nechodící invalida hned na začátku války. Nyní i díky ní úspěšně rehabilituje a začíná postupně opět chodit. Alla je jediným blízkým člověkem, kterého tady pan Volodymyr má."
Alla, dobrovolnice: "Do Slunečnice docházím obvykle jednou týdně. S panem Volodymyrem si nejčastěji povídáme o životě na Ukrajině ještě před vypuknutím války. Hodně mluvíme o své rodině, práci a běžných věcech, které jsme zažívali tam, ale i tady. Je hezké vidět, jak pokaždé pookřeje, když za ním přijdu. I ošetřovatelky si všimly, že se od té doby zlepšil nejenom jeho zdravotní stav, ale i psychika."

Další silný příběh stojí i za Ukrajinkou Marrí. Ta má také bohaté zkušenosti s dobrovolnictvím na Ukrajině, kde působila mimo jiné i jako zdravotní klaun. Momentálně dochází na dětské oddělení Fakultní nemocnice Ostrava.

Marrí, dobrovolnice: "Do Ostravy jsem přijela už v březnu minulého roku. Ze začátku jsem chodila pomáhat na KACPU, kde jsem se snažila rozveselit a alespoň na chvíli odpoutat od válečných útrap ukrajinské děti. Později, když se provoz centra omezil, jsem hledala další možnosti, jak uplatnit své dovednosti. Obrátila jsem se na ostravskou organizaci ADRA a dnes pravidelně docházím za dětmi v nemocnici. Je výhoda, že jako zdravotní klaun mohu bez jazykové bariéry komunikovat i s českými dětmi. Bylo však moc fajn, když jsem zcela náhodou v nemocnici natrefila i na ukrajinského chlapce, který byl hospitalizován na dětském oddělení. Ta nefalšovaná radost byla skutečně oboustranná."

Obě tyto vysokoškolsky vzdělané ženy si ze všeho nejvíce přejí, ať válka na Ukrajině brzy skončí a ony se budou moci vrátit domů. Do té doby však chtějí bydlet v Ostravě a žít zde plnohodnotný život. Několikrát týdně dochází na kurzy češtiny a hledají si práci, ve které by mohly uplatnit své znalosti a zkušenosti. Věří, že se jim to brzy povede. U dobrovolnictví však chtějí zůstat i poté. Česká společnost je přijala a pomohla jim a ony jí to teď chtějí vrátit.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035922/v-ostravske-organizaci-adra-pomahaji-i-ukrajinske-dobrovolnice