V Ostravě je v současné době aktuálně podle kvalifikovaných odhadů ještě asi 500-600 domků, kde majitelé topí v nevyhovujících kotlích 1. a 2. emisní třídy, které budou od letošního září zakázány. Díky kotlíkovým dotacím je mohu občané nahradit tepelným čerpadlem nebo kotlem na biomasu.
Stanislav Prokop, prodejce kotlů a tepelných čerpadel: "Když dáte tepelné čerpadlo do starého rodinného dmu, tak by mělo jet na 80 procent výkonu. Tzn. pokud by to bylo 12 kW čerpadlo, tak ten dům by měl mít tepelné ztráty 10 kW. Když budete mít zaizolovaný starý dům tak bude mít řekněme 24 kW, tak to čerpadlo by muselo mít kolem 25, 30 kW. Takže ty náklady na pořízení jsou strašně vysoké a návratnost je strašně dlouhá. Když si pořídíte kotel na biomasu, ať už na dřevo nebo pelety, tak když porovnáte vstupní investici, která bude řádově třetinová a dostane na to stejnou dotaci, tak návratnost bude mnohem rychlejší."
Výhodou tepelného čerpadla je mimo jiné také jednoduchá obsluha, kdy se pouze navolí teplota a není potřeba nikde přikládat, jako v případě kotle na biomasu.
Anabel Reichová, prodejce tepelných čerpadel: "Technik čerpadlo nastaví a vy máte přístup vlastně jen k přidávání a snižování teploty. jednou ročně si domluvíte servis, kde se čerpadlo prohlédne."
Zájemci mají nyní unikátní možnost využít veletrh Infotherma, který je až do středy na Černé louce.
Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Tyto výstavy mají smysl, protože se každý může dozvědět o alternativních zdrojích a samozřejmě se to netýká jen soukromých investorů, ale i municipalit."
Domácnosti, které nesplňují podmínky pro kotlíkové dotace, mohou využít dotací z projektu Nová zelená úsporám. Ten řeší a poskytuje Státní fond životního prostředí ČR a umožňuje získat dotace ve výši 40 až 140 tisíc korun.