Každý rok, druhé únorové úterý, si připomínáme Den bezpečnějšího internetu. K tradici se připojilo už více jak 190 zemích po celém světě. V Ostravě se na tuto problematiku zaměřuje hlavně městská policie. Začíná už na základních školách, besedy ale pořádá i pro středoškoláky a seniory. 6. února strážníci přednášeli na Střední škole služeb a podnikání v Porubě.
Romana Macková, preventistka MP Ostrava: "Vysvětlujeme zde nějaká rizika internetu, která si ti mladí nemusejí ani uvědomovat. V rámci toho kyberprostoru se mohou dopustit i trestných činů."
Pavel Chrenka, ředitel Střední školy služeb a podnikání: "My jsme velmi rádi, že policie nám dělá tyto besedy, protože žáci jsou přes sociální sítě vydíráni nebo dehonestováni."
Strážníci své přednášky vždy přizpůsobí dané věkové skupině. U středoškoláků se zaměřují hlavně na nebezpečí sociálních sítí a bezpečného pohybu v kyberprostoru.
anketa: žáci SŠ služeb a podnikání: "Já používám Xko, Instagram, messenger na psaní, s tím, že bezpečnost? já tam nic nepoustuju, ani tam nedávám, takže to moc neřeším. Jde spíše o všeobecnou znalost toho, co se tam má dělat a co ne."
"Já mám soukromé účty a nepustím tam jen tak někoho. Mám tam jen blízké lidi."
Městská policie Ostrava pořádá kromě besed také několik preventivních programů, které se zabývají kybeprostorem. Největší oblibě se těší u seniorů, kteří patří mezi zranitelnou skupinu.
Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Určitě budeme pokračovat v dalších preventivních programech. Budeme dále pracovat se seniory a i to téma kyberbezpečnosti je velmi důležité. Situace se posouvá velmi rychle, metody jsou profesionální a i běžný laik má problémy poznat, že může být obětí a nedej bože senior. Tady budeme určitě pokračovat a i mezi seniory je velký zájem."
Zájemci o besedu na jakékoliv preventivní téma, která ostravská městská policie nabízí mohou volat 720 735 125 a nebo psát na email: info@mpostrava.cz.