Pokud se někdo ocitne v situaci, kdy potřebuje pomoc, má dvě možnosti, jak ji přivolat. Buď jednoduše zavolá na tísňovou linku a nebo také může poslat SMS zprávu. Loni přijali hasiči v našem kraji na číslech 112 a 150 celkem 4121 takových zpráv.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Víme, že existuje skupina lidí, kteří třeba nemohou mluvit. Jsou například němí nebo hluší a pro ně je třeba tahle komunikace jediná možná."
Hasiči ale ze zkušeností doporučují spíš telefonát, pokud má volající signál a neohrozí to jeho bezpečnost.
Miloš Střelka, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Forma volání je daleko lepší v případě, že se nám něco stane. Může se stát, že v SMS není všechno a ten operátor na telefonu vás může důkladně vytěžit."
Naopak hasiči pak SMS zprávy využívají, když chtějí varovat větší skupinu obyvatel v nějakém území. Informují tak například o cvičeních, ale i o velkých požárech nebo přírodních katastrofách.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Můžeme vyslat cílené SMS s námi nadefinovaným textem, aby se ti lidé mohli zachovat tak, jak potřebujeme. Aby tam třeba nevjížděli a nebo aby naopak ten prostor opustili."
Celkově chtělo v roce 2024 pomoci 343 tisíc osob, ale jen v každém desátém případě hasiči skutečně museli vyjet.