29 zástupců participativních rozpočtů z celé ČR se sešlo na pracovním setkání na radnici Ostravy-Jihu. Řešili plusy i mínusy a navzájem se inspirovali.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Spousta zástupců, kteří dorazili, tak se potýkají s podobnými problémy jako je málo hlasujících, jak propagovat participativní rozpočet, jak ho víc přiblížit lidem a toto by mělo pomoci k tomu, abychom si našli ty cesty a odpovědi na tato naše úskalí.”
Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: “Všichni sdílíme společná témata. Hodně se objevuje propagace, ale taky nastavení zásad jak aktivovat a vyzývat obyvatele, aby viděli smysl participativního rozpočtu, aby se do něho chtěli zapojit, aby věděli, že to má smysl, že se mohou opravdu podílet na tom, jak bude vypadat jejich město.”
Z Ostravy se do pracovního setkání zapojil magistrát a městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Jih a také Poruba.
Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu Zelená Porubě: “Jsem moc ráda, že si města a obce vyměňují mezi sebou zkušenosti. Je to přínos určitě pro všechny. Zatím, co mě nejvíce zaujalo, tak je zapojení škol do participativního rozpočtu, protože spousta obcí to má zvlášť. Zvlášť reaguje na potřeby škol, někteří je zapojí do toho velkého rozpočtu a myslím si, že to je zajímavé téma i pro Porubu, protože my jsme zatím školy nějakým způsobem nezapojovali a určitě to je otázka do budoucna.”
Tereza Rödlingová, Koordinátorka participativního rozpočtu Společně tvoříme Chomutov: “Jsem za to hrozně ráda, protože si sdílíme zkušenosti a praxi z různých měst. Každé město má jinak nastavený ten participativní rozpočet, takže je skvělé, že si můžeme navzájem říct tipy, triky, co zlepšit, co změnit, abychom dosáhli optimálního nastavení u nás ve městě.”
Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016 a za sebou má už 6 ročníku. Ve dvou posledních lidé nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů, což je mezi participativními rozpočty unikátní.