Participativní rozpočet v Porubě funguje už od roku 2016 pod značkou Zelená Porubě. Od letošního roku ale mění název na Naše Poruba, který ho mnohem lépe vystihuje.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Poruby: “Zelená Porubě trošku v lidech evokoval úplně jiný projekt a úplně jiný účel celého toho záměru. Lidé si mysleli, že to má něco společného se zelení, něco společného s výsadbami, byť Zelená Porubě vlastně znamenalo, že to není červená, jak na semaforu, že Poruba nemá stopku, ale naopak, že se rozvíjí, že jde dál a že jsme tady otevřeni projektům. No a my jsme se v loňském roce rozhodli, že bychom chtěli ten název změnit, aby byl trefnější, přiléhavější celému tomu záměru.”
Změnilo se i logo na webu, které je nově ve tvaru obráceného oblouku.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Poruby: “Myslím si, že je to docela trefné, je to zase modernější a lepší než byl a doufám, že i celý ten projekt bude v tuto chvíli pochopitelnější. Na co jsme ještě naráželi, tak v poslední době to bylo především na rozpočet, na zvyšování cen ve všem a už jsme museli ty projekty upravovat tak, aby se do těch 4 milionů ty záměry vešly.”
Radnice proto rozpočet na vítězný projekt zvýšila ze 4 na 5 milionů korun. Který to bude, to se uvidí. Každopádně své návrhy na proměny dvorů můžete zasílat během celého března.
Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu: “Přihlašovat je mohou na webu a opět máme stejný koncept jako v minulých dvou ročnících, přihlašovat by se měly celé dvory, nebo vnitrobloky, to znamená třeba takové hřiště, na kterém právě stojíme, vybudované Duhové hřiště, nebo v loňském ročníku zvítězilo dopravní hřiště a pumptrack.”
V dubnu pak odborná komise složená z pracovníků úřadu městského obvodu Poruba, architektů a zástupců městského ateliéru prostorového plánování a architektury vybere 3 návrhy, které postoupí do hlasování.
Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu: “Předtím než se bude o tom návrhu hlasovat, tak budou vypracované ve spolupráci s architekty ideové studie, které budou představeny veřejnosti na podzim a samotné hlasování potom proběhne v listopadu. Zájem máme veliký a jsme za to rádi. Tím, že ten projekt je takový trošičku změněný a opravdu ty návrhy jsou větší, komplexnější, tak jich není třeba 30, ale přijde nám jich třeba 9, 10 a z toho potom ta odborná komise vybírá ty 3, které postoupí do hlasování.”
Samotná realizace vítězného návrhu pak bude probíhat na jaře v roce 2025.