Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Bělském lese proběhl Ekoden. Návštěvníky inspiroval k recyklaci odpadu

  • Ostrava-Jih,

Radnice Ostravy-Jihu uspořádala ekologický den pro rodiny s dětmi. Uskutečnil se v areálu Bělského lesa ve spolupráci s OZO Ostrava a jejím cílem bylo ukázat lidem, jak správně nakládat s odpady.

V Bělském lese si přišli na své zejména rodiny s dětmi, a to na Ekodni s Ozem, který jim zábavnou formou přinesl nový pohled na třídění odpadu. Jde o akci, kterou se radnici Ostravy-Jihu podařilo finančně zajistit z úspěšného projektu Obec přátelská rodině, díky kterému získala 90 tisíc korun.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Smyslem této akce je přiblížit ekologii rodinám s dětmi, dětem. Děti si tady můžou vyzkoušet spoustu zábavných her, které se vážou k životnímu prostředí, recyklaci odpadů, můžou si tady vyzkoušet různé kvízy, různé soutěže. Je tady opravdu ta zábava nastavena tak, že tou hravou formou se tady může vzdělávat celá rodina.”

Lidé si na akci mohli vyzkoušet například odlévání svíček ze sojového vosku, nebo vysypávání kontejnerů

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Máme tady poprvé postavený náš nový Reus stan, který propaguje naše loni postavené Reus centrum a jinak je tu spousta workshopů. Máme tady sázecí workshop, kde do starých hrníčků sázíme kytičky. Pak tady máme potisk tašek, které se hodí na opětovné použití, čili chceme ukázat lidem, že nakládání s odpady není jenom o třídění, ale také o předcházení vzniku odpadu.”
Veronika Kracíková, OZO Ostrava: “Na tomto stanovišti si můžou natisknout tašku, takovou tu textilku. Tu variantu místo těch igelitek , které prakticky bysme neměli podporovat. Takže máme tady různé slogany, šablony vyrobené a každý z účastníků akce si může natisknout podle sebe co se mu líbí.”

Na své si přišli i milovníci dobrého jídla. K ochutnání tady byly různé dobroty ze surovin od Potravinové banky, kterým dochází trvanlivost.

Jeroným Bartoš, firma Navzdory: “Ukazujeme právě, že i takové věci, které už třeba supermarkety vyřazují, se dají zpracovat na chutné a svěží pohoštění a jídlo. Máme kvašenou zeleninu, něco jako ala kimchi. Potom tam máme ajvar, což je pomazánka z pečených paprik s bylinkami, česnekem. Gazpacho polévka, studená španělská specialita a ještě máme na másle dělané chlebové tyčinky se skořicovým cukrem.”
Anketa: návštěvníci akce: “My jsme si vyrobili tašku, Paťo řekni. Neválej se po ulici. A druhá. Neválej se rybám v žaludku. No, podobné. Vyzkoušeli jsme si popelářské auto. Já ne, já nechci být popelářem, ale je to super.”
“Vyzkoušel jsem si jenom skákací hrad a líbí se mi tady to popelářské auto a ten skákací hrad.”
“Byli jsme zatím s malým na té skluzavce tam, skákací hrad, vyrobili jsme si tašku, máme květinku a vyrábíme svíčku.”
“Teďka jsme přišli, začali jsme u prvního stánku a vyrobili jsme si tašku s pěkným nápisem Už dnes myslím na zítřek.”

Ekoden si díky slunečnému počasí užily stovky lidí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy