Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti ostravské univerzity si připlatí za ubytování

  • Ostrava,

Ostravská univerzita letos zdražila poplatek za ubytování na univerzitních kolejích. Podle vedení za to mohou zvyšující se náklady na provoz ubytovacího zařízení. Studenti si tak měsíčně připlatí o dvě stě padesát korun.

Studenti Ostravské univerzity si letos za ubytování připlatí. Kvůli zvyšujícím se nákladům na provoz kolejí Jana Opletala se cena z původních dvou tisíc poprvé od roku 2013 zvýšila o dvě stě padesát korun měsíčně.

“Museli jsme přistoupit k tomu, protože se zvyšují ceny energií, chceme ty koleje udržovat v dobrém stavu, což stojí finance a museli jsme tedy zdražit o tuto částku,” říká mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Koleje s kapacitou šesti set šedesáti míst jsou v tuto chvíli naplněny ze sedmdesát až osmdesáti procent. Úbytek studentů, kteří využijí ubytovací služby univerzity prý ale není důsledek zdražování.

“Je trend, že koleje jsou obecně méně zaplněné, roste počet privátních bytů v centru města a také se snižuje počet studentů na vysokých školách,” vysvětluje Adam Soustružník.

Koleje využívají nejen čeští, ale i zahraniční studenti například z Ukrajiny nebo Polska, zdražení jim obecně nevadí, čekali by ale za tu cenu kvalitnější služby.

“Tady mi to přijde levnější, ale ta kvalita kvalita tady není taková, no víte. . . “ říká polská posluchačka magisterského studia.

“Vůbec nejsem spokojená, bohužel tady jen vydělávají na studentech,” říká studentka z Ukrajiny.

Další koleje v Ostravě provozuje například Báňská univerzita, ta naopak zdražovat nehodlá, aby nepřišla o studenty.

“Zdražovat na kolejích nehodláme, protože se bojíme odlivu studentů do privátů nebo do soukromých kolejí,” říká mluvčí Bánské univerzity Petra Halíková.

Báňská univerzita nabízí přes tři tisíce ubytovacích míst, v tuto chvíli jsou koleje zaplněny z devadesáti dvou procent.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy