Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Modro-žluté popelnice podpoří Ostravany v třídění odpadu

  • Ostrava,

Na konci září OZO rozmístilo v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice 650 unikátních nádob na tříděný odpad. Každá má objem 240 litrů a netradiční modro-žluté provedení. Barva napovídá, že do nich patří stejné druhy odpadu jako do současných modrých a žlutých popelnic. A pro větší přehlednost je víko označeno nápovědou, co do nich patří.

Pro pilotní projekt, který se zaměřuje na zvýšení míry separace komunálního odpadu byl záměrně vybrán obvod Radvanice a Bartovice, který se trvale potýká se zhoršeným životním prostředím. Cílem je nejen lidem zjednodušit třídění odpadu, ale také zlepšit jejich kvalitu života. 

“Vedlo nás k tomu, že na místě, kde teď stojíme, byla kontejnerová místa, a jak už to bývá, pro mnohé lidi to bylo daleko, nikdo to nechce míst u baráku a bohužel u těch míst bývá také nepořádek. Lidé, kteří poctivě třídili, byli znechuceni tím, co se tam všechno nachází. Například firmy k nám odvážely i skelnou vatu anebo suť, přitom jsme jediný obvod, který suť vykupuje bezplatně,” říká Aleš Boháč (SNK RaB), místostarosta ÚMOb Radvanice a Bartovice.  Vyvstala tak otázka, kdo bude tento odpad uklízet, kdo platit a jestli je tato situace udržitelná a zejména chtěná. Zrodil se nápad modro-žlutých popelnic, které jsou od 1. října v obvodu přistaveny téměř u každého domu a tak zvaná hnízda s odpadními kontejnery z ulic Bartovic a částečně i Radvanic zmizela. Zůstaly jen zelené kontejnery na sklo.

“Odbourává se bariéra dalším lidem, kteří třeba netřídili. Bylo jim to jedno, protože nikdo nepoznal, jestli třídí nebo ne. Teď už to mají jiné, už to mají u baráku. Lidé tak poznají, jestli ta popelnice je plná nebo ne a bude to pro něj jakási bariéra. Popelnici bude mít u vlastního domu a bude se o ni starat, ” říká místostarosta obvodu. Do popelnic patří vedle papíru a plastu, také lehké spreje, konzervy, plechovky anebo nápojové kartony. Lidé tak doma třídí odpad, na ten, který lze recyklovat a ten, který jde dále na skládku. Navíc tento způsob třídění pomohl snížit četnost odvozu popelnic na směsný odpad. 

“My pak ještě odpad dotřizujeme, takže je spotřebován na 100%,” říká Karel Belda, jednatel OZO s. r. o. 

“Toto je opravdu super. Máme možnost odpad dávat do popelnic bezprostředně u bytu. Musím říct, že předtím jsem separovala, ale upřímně musím říct, že to nebylo stoprocentní. A teď, když poctivě třídím, tak ta popelnice na dva týdny stačí. Jen bych ostatním poradila, aby kartony sešlápli a plastové lahve také a víčko dali bokem, zmenší se tak objem,” říká Anna Hálová, obyvatelka ÚMOb Radvanice a Bartovice. 

Zjednodušený způsob třídění odpadů, který modro-žluté popelnice nabízí  by měl zvýšit míru využívání odpadů a snížit jeho vyvážení na skládku. Pokud se to potvrdí, budou modro-žluté popelnice přistaveny i do dalších částí Ostravy.

Nahlásit chybu


K tématu
JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 27 500 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Domov Slunečnice Ostrava, příspěvková organizace,
Ostrava
od 19 700 do 27 290 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 22 500 do 27 000 Kč/měsíc

Detail