Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě začalo fungovat velkokapacitní očkovací centrum. Cílem je aplikace 1800 vakcín denně

  • Ostrava,

V pondělí v sedm hodin ráno otevřelo bránu velkokapacitní očkovací centrum na Černé louce v Ostravě. Nejprve bude očkovat kolem tří set lidí denně, ale jeho kapacita je až 1800 naočkovaných v jednom dni. Náklady na provoz by měly být pokryty ze zdravotního pojištění.

Brzy ráno vyzvedli hasiči v lékárně Fakultní nemocnice Ostrava vakcíny proti covidu a převezli je do centra města na výstaviště Černá louka. V 7 hodin tak bylo vše připraveno pro první seniory, kteří se přišli naočkovat. Velkokapacitní očkovací centrum zahájilo provoz.

zájemci o očkování: 
"Chci se naočkovat, protože proti covidu nic jiného není." 
"Doba je zlá a je třeba s tím už trošku pohnout."

Samotný provoz očkovacího centra zajišťuje fakultní nemocnice. V pondělí očkování probíhalo ve třech kójích, ale celkově jich je připraveno 18. Zdravotníci by tak měli zvládat až 1800 očkovaných denně. 

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: "Jak bude očkovacích látek k dispozici postupně přibývat, tak bude zajištěn personál pro všechna očkovací místa." 

O náklady se dělí Ostrava a Moravskoslezský kraj. Ještě v březnu by se ale mělo denně očkovat asi 700 lidí a v té chvíli budou náklady pokrývat úhrady pojišťoven. Na budování centra se podílela také lékařská fakulta Ostravské univerzity. 

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, epidemiolog: "Jednoznačně se ukazuje, že co nejrychlejší očkování co největší části populace alespoň jednou dávkou významně snižuje incidenci nemoci a také mortalitu." 

Kromě centra na Černé louce ale samozřejmě dále očkují i očkovací centra v nemocnicích a poliklinikách. V nejbližší době se k nim přidá také 30 praktických lékařů. Do kraje nyní každý týden přichází 11 700 dávek vakcíny.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy