Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architekt Josef Pleskot postaví v Ostravě most. Přes řeku propojí Dolní Vítkovice s cyklostezkou

  • Ostrava,

Slavný architekt Josef Pleskot ozdobí Ostravu dalším dílem. Tentokrát navrhl se svým týmem most přes Ostravici, který propojí Dolní Vítkovice s cyklostezkou vedoucí do centra města. Ocelová lávka bude mít tvar písmene A a bude viset na ocelových lanech.

Jedna z nejnavštěvovanější atraktivit celé České republiky je Dolní oblast Vítkovice. Lokalitu ale značně handicapuje špatná dostupnost nedalekého centra města. To se  nyní změní, protože vznikne bezpečná a rychlá trasa pro pěší a cyklisty. Jako třešinku na dortu ji ozdobí visutý most přes Ostravici, kterou navrhl Josef Pleskot. 

Josef Pleskot, architekt, autor lávky: „Spojování architekturou je moje životní téma. Prospěšné propojování odlehlých míst pomocí lávek a mostů pokládám za vrchol prozřetelného urbanistického myšlení. Když se spojení opravdu povede a je silné, těží z něho obě místa. Město rozkvétá! Jsem přesvědčený, že spojení Ostravy a Vítkovic právě v tomto místě přinese Ostravě jako celku hodně užitku a přidané hodnoty a vnímavým uživatelům navíc radost z netradičních výhledů. Sofistikovaná, lehká, zavěšená, ocelová konstrukce dá pocit vzdušnosti a rozhodně souzní s ostravským duchem."

Samotná lávka bude mít 160 metrů, pylon bude vysoký 28 metrů. Celá trasa pak bude dlouhá 550 metrů. Pohodlně přivede cyklisty i pěší z cyklostezky na pravém břehu Ostravice až do centra Dolních Vítkovic k Velkému světu techniky. Bude mít asfaltový povrch.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Nové napojení centra města s Dolními Vítkovicemi považujeme za velmi zásadní pro rozvoj Ostravy jako celku. Lávka a stezka pro pěší i cyklisty umožní pohodlné napojení na cyklotrasu na pravém břehu Ostravice, vedoucí takřka z Beskyd až po Landek. Díky novému propojení odstraníme jednu z bariér území a cyklisté mířící z nebo do Dolních Vítkovic se vyhnou problematické jízdě - například po Českobratrské ulici nebo po ulici 28. října."

Stavět se začne příští rok na jaře a do konce roku by mělo být hotovo. Cena lávky i stezky je celkově 60 milionů korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy