Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začaly opravy sesunuté gabionové zdi na Prodloužené Rudné v Ostravě. Doprava se přesunula do jednoho jízdního pásu

  • Ostrava,

Pokud jste jeli do Ostravy po Prodloužené Rudné ve směru od Opavy, jistě jste zaznamenali, že doprava je svedena do jednoho jízdního pásu. V tom druhém totiž v pondělí začaly opravy gabionové zdi, která se více než před rokem sesunula. Důvodem sesuvu prý byly extrémní deště.

26. června 2020, tedy před více než rokem, zasáhly Ostravsko bouřky a přívalové lijáky. Hasiči měli v této souvislosti průběhu 24 hodin téměř 300 výjezdů. byli i na Prodloužené Rudné v Ostravě, kde se na silnici sesunul svah. Nevydržela to ani nově postavená gabionová zeď, která měla právě podobným sesuvům bránit.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag (natočeno 30. července 2020): "Poškození gabionové zdi a sesuv svahu byly podle našeho názoru jednoznačně způsobeny extrémními dešťovými srážkami dne 26. června, při nichž se denní úhrn téměř vyrovnal historickým rekordním hodnotám naměřeným v Ostravě-Mošnově v roce 1968."

Jenže společnosti Strabag se ani po roce nepodařilo prokázat, že by srážky byly extrémní a gabionová zeď postavená kvalitně, v souladu s projektem a že tedy nenese za sesuv žádnou zodpovědnost. Stavba byla v záruce a proto stavební firmě nezbylo nic jiného, než na vlastní náklady zeď opravit.

Edita Novotná, mluvčí společnosti Strabag: "Po dohodě s investorem v rámci záruční lhůty opravíme gabionovou zeď a investor současně na své náklady provede odvodnění nad touto zdí."
Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: "Rekonstrukci poškozené gabionové zdi hlavního tahu mezi Opavou a Ostravou doprovází převedení veškeré dopravy do jednoho jízdního pásu silnice I/11, motoristé projedou obousměrně vždy jedním jízdním pruhem v režimu 1+1. Oprava a související částečná uzavírka bude probíhat dle předpokladu po dobu tří měsíců."

Po dokončení opravy bude moci konečně krajský úřad provést kolaudaci silnice, což přinese 2 změny. Rychlost se z 90 km v hodině zvýší na 110 a Dušan Richtár, který celou stavbu dlouhá léta blokoval údajně slíbil, že odstraní závoru a další překážky, kterými znesnadňuje průchod k nové lávce nad touto silnicí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy