Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava má mapu přístupnosti. Aplikace pomůže hlavně vozíčkářům

  • Ostrava,

Ostrava má svou mapu přístupnosti. Jde o interaktivní aplikaci, které pomůže hlavně vozíčkářům, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky v lepším pohybu po městě. Jsou v ní zmapovány objekty, ale i zastávky MHD. Lze tak snadno zjistit, kde se dostanou bez pomoci a kde na bezbariérovost zapomněli.

Často si vůbec neuvědomujeme, jak může být pro vozíčkáře obtížné, dostat se bez pomoci například na druhý konec města za kamarády do nějaké restaurace. V Ostravě proto byla vytvořena interaktivní mapová aplikace, která mapuje více než 1400 objektů ze všech možných oblastí, ale třeba také zastávek MHD.

Cyril Vltavský, hlavní architekt města Ostravy: "Na začátku se musí zmapovat veřejné prostory, budovy, které veřejnost navštěvuje, vlastní bariéry, které se tam vyskytují . Pak se navrhne opatření, kterými se zpřístupní ta budova  a teprve potom může vzniknout mapa."

Velmi důležité pro vytvoření této aplikace byla spolupráce s vozíčkáři. Jedním z tvůrců mapy je tak také Tomáš Dvořák z Ostravské organizace vozíčkářů, který už věnoval dlouhé hodiny měřením a mapováním nejrůznějších míst po celém městě.

Tomáš Dvořák, předseda Ostravské organizace vozíčkářů: "Změřím si šířku těch dveří. 82 cm šířka - vstup je funkční a popíšu, že jsou to mechanické dveře. Třeba do obchodních center jsou posuvné, elektrické atd. Tyto všechny parametry sledujeme. Máme stejná kritéria pro celou republiku."   

Výstupy a měření jsou dále využívány na tvorbu aktualizací Generelů bezbariérových tras a dopravy města Ostravy, využívány jsou i pro návrhy a doporučení bezbariérových úprav.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy