Fakultní nemocnice Ostrava: Dárci, potřebujeme vás všechny!

  • 21. ledna 2022,
  • 20:08,
  • PR

Díky 10 tisícům dárců, kteří přišli loni jednou nebo i vícekrát k odběru do Krevního centra FN Ostrava, se loni podařilo udržet zásoby pro transfuze při operacích bez výpadků. Nyní se ale zásoby rychle tenčí a krve začíná být nedostatek, zejména u všech krevních skupin Rh mínus, to znamená A-, 0-, B-, AB-. Krevní centrum proto vyzývá dárce – PŘIJĎTE, POTŘEBUJEME VÁS VŠECHNY!

Jelikož se krev nedá dlouhodobě skladovat, je důležité, aby dárci chodili pravidelně na odběry. „V naší nemocnici se koncentrují ty nejtěžší a vysoce specializované operační výkony, které často nikde jinde v kraji nedělají. Většina z nich se bez krevní transfuze neobejde. A nejedná se pouze o spotřebu krve a krevních složek při operacích, bez transfuzních přípravků se neobejdou ani pacienti s onkologickými či hematoonkologickými diagnózami,“ vysvětlila primářka Krevního centra FN Ostrava doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA.

Krevní centrum FN Ostrava je jedním z největších transfuzních zařízení v České republice, které zásobuje krví a transfúzními přípravky nejen fakultní nemocnici, ale celý Moravskoslezský region. Navíc je jedním ze 7 krizových center v ČR, které mají za povinnost udržovat určité množství krve pro případy hromadných havárií a dalších mimořádných událostí. Aktuálně je v registru dárců Krevního centra FN Ostrava 13 500 osob a darovat pravidelně chodí okolo 9 500 z nich. Před koronavirovou epidemií přibývalo ročně zhruba 1 600 nových dárců, loni jich ale výrazně ubylo.

Proto krevní centrum také samo aktivně oslovuje nové dárce, studenty ve školách a pořádá skupinové odběrové akce. Těch bylo loni dohromady 46. „Jsme velmi rádi, že na naše výzvy reagují zaměstnanci firem, sportovních klubů i státních organizací, ale také studenti, kteří chodí společně darovat krev. Naposledy to byli právě studenti Obchodní akademie z Nového Jičína, Střední průmyslové školy chemické z Ostravy, medici z Ostravské univerzity nebo studenti a vyučující z Vysoké školy báňské. Ze srdce děkujeme všem,“ ocenila bezpříspěvkové dárce manažerka Krevního centra Bc. Naděžda Kalužová.

Zájemci se mohou k odběru objednat buď telefonicky 800 260 004 nebo e-mailem krevni.centrum@fno.cz nebo online přes webový formulář na konkrétní datum a čas. Přivítají je v Krevním centru FN Ostrava v Ostravě - Porubě. Více na https://www.fno.cz/krevni-centrum.VALITRANS Logistic s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků