„Roční dodávka tepla do města Vratimov je přibližně 35 000 GJ. Jedná se o odpadní teplo, což je ten nejekologičtější zdroj, protože 80 procent tohoto tepla vzniká ze spalinových kotlů na Středojemné válcovně. Zbylých 20 procent pochází z teplárny ArcelorMittal Energy Ostrava," vysvětluje Juraj Lištvan, vedoucí oddělení nákupu, prodeje a managementu energií v ArcelorMittal Ostrava.
Původní myšlenka použít odpadní teplo vznikající na spalinových kotlích Středojemné válcovny vznikla už v roce 1994. Byl založen společný podnik Teplo Vratimov, ve kterém měla tehdejší Nová huť padesátiprocentní podíl. V roce 2009 byl podíl ArcelorMittal Ostrava ve společnosti Teplo Vratimov prodán městu Vratimov. V roce 1996 byla podepsána smlouva na dobu určitou na dodávku tepelné energie do konce roku 2011. Na rok 2012 byla smlouva prodloužena dodatkem. Dodatek pro rok 2013 byl podepsán v prvním lednovém týdnu. Město Vratimov má zájem o pokračování dlouhodobé spolupráce.
„Dodávky tepla a stabilní cena je pro Vratimov velkým přínosem. Nemusíme tak zvyšovat ceny tepla pro naše odběratele, což v době krize, kdy všichni šetříme, nenutí občany a drobné podnikatele přecházet jí na jiné, méně ekologické způsoby vytápění. ArcelorMittal Ostrava nám tím pomáhá zlepšovat čistotu ovzduší v našem městě," dodává Dagmar Hrudová, starostka města Vratimov.
ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní komplex v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby společnosti je 3 miliony tun oceli, zhruba 50 % produkce se exportuje do více než 60 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají více než 7500 zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2011 činila 32 796 korun. ArcelorMittal Ostrava vyrábí železo a ocel v souladu s veškerou ekologickou legislativou. Již dnes splňuje limity EU, které určuje nejlepší dostupná technika (BAT) a které vstoupí v platnost až od roku 2016. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.