Teprve devítiletá nadaná klavíristka z Nového Jičína Rozárka Stoklasová pro tuto příležitost nastudovala 2. větu z Berkovičova Koncertu pro klavír. Dále se v dramaturgicky pestrém (Lalo, Popper, Grieg, Smetana, Dvořák, Čajkovskij) se svým uměním ještě předvedou Ellen Klodová (housle), Paulína Šoltisová (violoncello) a Magdaléna Hrudová (klavír) - všechno studentky ostravské konzervatoře. A ryze „ženský" koncert ještě doplní absolventka Ostravské univerzity - zpěvačka Martina Šnytová a dirigentka Ema Mikešková. Vstupenky v ceně 160 korun můžete zakoupit v pokladně DKMO nebo v pobočkách Ostravského informačního servisu.
***
14. 02. 13 v 18 hodin
JEUNESSES MUSICALES
společenský sál Domu kultury města Ostravy
program:
I. Berkovich: Andante z Koncertu pro klavír
E. Lalo: Španělská symfonie
D. Popper: Uherská rapsodie pro violoncello a orchestr
Bedřich Smetana: Ó jaký žal z opery Prodaná nevěsta
Antonín Dvořák: Necitelná vodní moci z opery Rusalka
E. Grieg: Koncert pro klavír a orchestr a moll (1. věta)
P. I. Čajkovskij: Suita z baletu „Louskáček"
účinkují:
Rozálie Stoklasová (ZUŠ Nový Jičín) - klavír
Ellen Klodová (JKGO) - housle
Paulína Šoltisová (JKGO) - violoncello
Martina Šnytová (FUOU) - zpěv
Magdaléna Hrudová (JKGO) - klavír (JKGO)
Ema Mikešková (JAMU Brno) - dirigentka
***
Rozálie Stoklasová se narodila 3. 8. 2003 a bydlí v Rožnově pod Radhoštěm. Od roku 2007 navštěvovala ZUŠ v Rožnově pod Radhoštěm, kde ji vyučovala Markéta Hauserová. Od roku 2010 chodí do ZUŠ v Novém Jičíně, vyučuje ji paní učitelka Tímea Sarina. Účastnila se několika přehlídek i soutěží. Úspěchu dosáhla v roce 2010, kdy obsadila 3. místo v 0. kategorii v soutěži Prague Junior Note, o rok později pak 1. místo v 0. kategorii celostátního kola Národní soutěže ZUŠ, 2. místo v 0. kategorii Pro Bohemia v Ostravě a 1. místo v 0. kategorii Prague Junior Note, v loňském roce to bylo 2. místo v 3. kategorii mezinárodní soutěže Amadeus Brno. Zajímá se o přírodu, pravěk, podmořský svět, ráda maluje, zpívá a poslouchá hudbu, má ráda klavírní nahrávky interpretů: Mitsuko Uchida, Irina Kondratěnko, Rosalyn Tureck nebo Glenn Gould.
Ellen Klodová se narodila 20. 10. 1996, pochází z Komorní Lhotky. Již jako pětiletá začala hrát na housle v Základní umělecké škole Leoše Janáčka v Havířově. Nyní je studentkou Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Pod vedením učitelky Jarmily Gradkové se brzy projevil její výrazný talent a dostavily se první úspěchy. Poprvé se zúčastnila v roce 2004 soutěže Prague Junior note, kterou s překvapením vyhrála. Pak následovaly Mezinárodní houslové soutěže Kocianovo Ústí v Ústí nad Orlicí, kde v roce 2005 získala 3. místo a rok poté Čestné uznání I. stupně. V témže roce získala 3. místo v Mezinárodní houslové soutěži Čírenie talentou v Dolnom Kubíně. V roce 2008 získala 2. místo v Ústředním kole soutěže ZUŠ vyhlašovanou MŠMT v Liberci. Svůj talent úspěšně rozvíjí také v klavírní hře. Pod vedením Marty Ondruškové vyhrála krajské kolo soutěže ZUŠ vyhlašované MŠMT ve hře na klavír a postoupila do Ústředního kola, které se konalo v dubnu 2011 v Praze, kde získala Čestné uznání. O měsíc později se zúčastnila Ústředního kola soutěže ZUŠ vyhlašované MŠMT ve hře na housle v Liberci, kde získala krásné 3. místo. V loňském roce se stala absolutní vítězkou Krajské soutěžní přehlídky v houslové hře a získala ocenění Talent regionu na JKGO v Ostravě.
Paulína Šoltisová (1991) začala hrát na violoncello v osmi letech pod vedením své maminky Dagmar Šoltisové. Během studia na Základní umělecké škole v Košicích se účastnila několika ročníků krajských a celostátních soutěží, např. Mladý violoncellista Slovenska (r. 2007 - 1. místo v sólové a komorní hře, cena nejlepšího violoncellisty za rok 2007). Ve studiu pokračovala na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě u doc. MgA. Jiřího Hanouska, kde je v současnosti posluchačkou 5. ročníku. Zúčastnila se dvou ročníků Soutěžní prohlídky konzervatoří a hudebních gymnázií ČR (r. 2008 - 3. místo, r. 2011 - 2. místo). V r. 2009 vystoupila v rámci cyklu Jeunesses musicales s Janáčkouvou filharmonií Ostrava. V červenci 2011 se zúčastnila Mezinárodních interpretačních kurzů v Brně pod vedením Michala Kaňky a v dubnu 2012 se představila jako sólistka se Státní filharmonií Košice.
Martina Šnytová se narodila 14. 6. 1986 v Čeladné. Je absolventkou sólového zpěvu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ,u Elišky Pappové a Ostravské univerzity, kde úspěšně složila magisterské zkoušky u téže pedagožky. Absolvovala mistrovské pěvecké kurzy Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou; v roce 2007 se stala finalistkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala Cenu Jarmily Novotné. V roce 2011 byla za roli Káči v Divotvorném hrnci v širší nominaci na cenu Thálie.
V roce 2003 byla poprvé pozvána k hostování v Národním divadle moravskoslezském, kde v roce 2007 získala angažmá v operetním souboru, jehož sólistkou je od roku 2008. Ve zdejším souboru nastudovala více než desítku hlavních rolí (mj. Arsena - Cikánský baron, Liduška - Paní Marjánka, matka pluku, Violetta Cavallini - Fialka z Montmartru, Minnie Feyová - Hello, Dolly!, Adéla - Netopýr, Denisa - Mam´zelle Nitouche). Mezi její nejnovější role patří Alena v Noci na Karlštejně, Nastěnka v pohádkovém muzikálu Mrazík, Adéla v Sázkách z lásky (Guys & Dolls) nebo Helena v Polské krvi. Za svůj jevištní výkon v roli Káči v inscenaci muzikálu Divotvorný hrnec režiséra Lumíra Olšovského získala širší nominaci na Cenu Thálie 2011. Hostuje také v Moravském divadle v Olomouci v roli Sugar ve stejnojmenném muzikálu a v roli Elišky Pomořanské v Noci na Karlštejně.
Magdaléna Hrudová (1994),se již od dětství věnovala hudebním aktivitám. Již v roce 2002 zvítězila v celostátní soutěži Prague Junior Note. V následujících letech se úspěšně účastnila mnoha dalších soutěží. Mezi největší úspěchy patří vítězství spolu s cenami ČHF a Českého rozhlasu opět na Prague Junior Note 2006, 2.cena v Národním kole celostátní soutěže ZUŠ. Po základní škole pokračuje Magdaléna ve studiu na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě, kde se už v 1. ročníku úspěšně účastnila soutěže Concertino Praga (v národním kole získává 2.cenu, v mezinárodním kole Čestné uznání) a účinkovala na Jihočeském festivalu. Úspěšně se také věnuje komorní hře. Dále se umístila na předních příčkách v soutěžích Pro Bohemia, Forum per tasti na Slovensku, vítězí na mezinárodní soutěži Musica Insieme v Itálii, také na soutěži Ference Liszta v Budapešti.
Ema Mikešková (*1987) vyrůstala v Ostravě, kde absolvovala Janáčkovu konzervatoř a gymnázium. Zpívala v několika sborech, tanečním big bandu, jazzové kapele VocadEmMi, hrála v cimbálové kapele a vedla komorní soubor bicistů. Nyní pokračuje studiem magisterského programu na HF JAMU v Brně, obor dirigování orchestru, ve třídě prof. Rostislava Hališky a odb. as. Mgr. Rastislava Štúra. Absolvovala dirigentské kurzy s Moravskou filharmonií Olomouc a kurzy s dirigentem Szoltem Nagyem. Dirigentsky spolupracovala s orchestrem Janáčkovy konzervatoře a gymnázia v Ostravě (J. J. Ryba: Česká mše Vánoční, Peter Breiner: Beatles Concerto grosso II., Edvard Schiffauer: Slépky), s Moravskou filharmonií Olomouc (B. Smetana: Šárka, P. I. Čajkovskij: Klavírní koncert č. 2 b moll, A. Dvořák: 3. a 4.věta symfonie Z Nového Světa, E. Grieg: Klavírní koncert a moll, L. Bernstein: Symfonické tance z West Side Story, P. I. Čajkovskij: Symfonie č. 4 f moll, op. 36 ) a s komorními soubory studentů JAMU (Ch. E. Ives: The Unanswered Question, Lucie Vítková: Dva obrazy reality). Dlouhodobě spolupracovala se současným skladatelem Pavlem Helebrandem a choreografkou Terezou Vejsadovou na hudebně-dramaticko-tanečních projektech Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě (dlouhodobý projekt „Eia Gaia!") se zaměřením na integraci handicapovaných. Dále působila jako asistentka dirigenta v Národním divadle Brno (Jacques Offenbach: La Périchole). V současnosti působí v Městském divadle Brno jako asistentka dirigenta (muzikály Sugar a Chicago) a druhá dirigentka v muzikálu Pokrevní bratři.