Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jesličky svatého Františka v kostele sv. Václava v Ostravě 2011

Vánoční hra Jesličky svatého Františka se stala tradiční součástí ostravských Vánoc, v letošním roce ji mohou diváci zhlédnout již po sedmé. V inscenaci účinkují děti i dospělí a je určena obecenstvu od pěti až do sta let. Přijďte se podívat 20.12. v 18 hodin a 26.12. ve 14 hodin.

Vánoční hra se zpěvy skladatele Pavla Helebranda je inspirována příběhy a událostmi ze života svatého Františka z Assisi. Tento světec (1182-1226), který se v moderní době stal patronem ekologů, se za svého života proslavil láskou ke všem živým tvorům, pokorou a životem v dobrovolné chudobě. Byl také básníkem a svá kázání často lidem přednášel ve formě udivujících divadelních výstupů, které doháněly k smíchu i k slzám.

Aby lidem přiblížil noc Božího narození, postavil František v italském Grecciu první jesličky. Tak se stal zakladatelem oblíbené tradice, jež se udržuje až do našich dnů - postavit vlastní betlém v kostele, na náměstí nebo doma pod vánočním stromkem.

Originální libreto hry zahrnuje i původní dochované texty sv. Františka, jako je např. „Chvalozpěv bratra Slunce". Hra, v níž František a jeho bratři bojují proti nástrahám samotného ďábla, vychází z poetiky lidového divadla, a proto jí nechybí humor, napětí a překvapivá rozuzlení. Celý příběh prostupuje melodická, emotivní hudba v živém provedení sólistů, vícehlasého sboru a komorního orchestru.

Roli sv. Františka ztvární Petr Sýkora (člen činohry NDM), roli sv. Kláry zpívá sopranistka Veronika Holbová a Simona Mrázová, zlého sedláka Pepína hraje Roman Vlkovič (člen opery NDM), roli čerta pokušitele hraje Juraj Čiernik. V rolích Františkových bratří, sester sv. Kláry, andělů a zvířátek účinkují členové Operního studia NDM a sboru opery NDM vedeného Lenkou Živockou. V neposlední řadě i amatérští herci a zpěváci z Ostravy a okolí. Osmičlenný orchestr složený ze členů operního orchestru NDM řídí Jurij Galatenko.
Hudební nastudování Lenka Živocká, výprava Tomáš Volkmer, dramaturgie Tereza Pogodová, režie Pavel Helebrand.

- Představení je bez přestávky a trvá asi 60 minut.
- Maximální kapacita hlediště je 300 míst. V kostele je k dispozici sociální zařízení.
- Cena vstupenky je 70 Kč pro žáka/studenta/seniora na dopolední představení
- Cena vstupenky na představení pro veřejnost je 160 Kč a poloviční /děti do 15ti let/ 80 Kč

Pro ty, kdo se rozhodnou na představení přijít, ještě jedno upozornění: Chcete-li i vy pomoci svatému Františkovi se stavbou prvního betléma, přineste si prosím svíčku!

NABÍDKA PŘEDSTAVENÍ V ROCE 2011
19. 12. 10:00 pro školy a seniory/vyprodáno/
19. 12. 12:00 pro školy a seniory/vyprodáno/
20. 12. 10:00 pro školy a seniory/vyprodáno/
20. 12. 18:00 pro veřejnost
26. 12. 14:00 pro veřejnost

Vstupenky jsou v prodeji na: www.ticketportal.cz
nebo: Ostravský informační servis

Více informací na www.vazna-hudba.cz / www.pasdetheatre.cz
http://www.youtube.com/watch?v=8aNlKR-9fNQ



Stavba posledního úseku dálnice u Nového Jičína začne na konci léta

Dnes 11:18 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na sklonku léta by měla začít výstavba posledního úseku dálnice D48 u Nového Jičína. Ředitelství silnic a dálnic v tuto chvíli finišuje s přípravou staveniště.

Rozsáhlá rekonstrukce jezu Ráj na řece Olši v Karviné mu dala novou podobu i další smysl

Na první pohled nenápadná stavba, která ale dlouhodobě ovlivňuje podobu řeky i krajiny kolem ní. Jez Ráj na řece Olši v Karviné vznikl v roce 1932 a jeho úkolem bylo především odvádět vodu do náhonu Mlýnka, který dodnes zásobuje soustavu rybníků v Karviné. Zároveň pomáhal držet stabilní tok Olše a chránit okolní území.

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje zahájily hlavní turistickou sezónu

S příchodem jara se Moravskoslezský kraj znovu probouzí do turistického ruchu a jedním z hlavních lákadel jsou bezesporu jeho hrady a zámky. Památky napříč regionem se vracejí k životu – nádvoří se plní prvními návštěvníky, zahrady se zelenají a interiéry znovu vyprávějí příběhy šlechtických rodů, válek i každodenního života minulých staletí.

Do kolárny se prokopal dírou v zemi. Pak chtěl ukrást koloběžku a kolo

Dnes 9:26 | Orlová | Anna Břenková

Policisté v Orlové přistihli v kolárně 35letého muže. Do objektu se vloupal nezvyklým způsobem. Pod stěnou vyhloubil díru v zemi a rozebral dlažbu. Tvrdil, že si tam chtěl jen lehnout. Nakonec se ale přiznal, že se pokoušel ukrást elektrokoloběžku. Za krádež mu nyní hrozí až dva roky vězení.

Policie řeší krádež kabelů na trati mezi Havířovem a Šenovem, v úseku je omezen provoz vlaků

Včera 13:11 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie se zabývá případem krádeže kabelů, ke které mělo dojít v pátek 17. dubna na hlavní železniční trati mezi stanicí Havířov a železniční zastávkou Šenov.

Frýdlantský kynologický klub pořádal 30. ročník soutěže pejskařů

V areálu kynologického klubu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 30. ročník Memoriálu Kaštovského. V klubové soutěži se prvky poslušnosti hodnotily ve třech kategoriích.

Přízemí restaurace Terasa Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě je po povodních kompletně zrekonstruováno

18. dubna 2026 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě má za sebou důležitý krok k návratu do běžného provozu po předloňských povodních. Kompletní rekonstrukcí prošlo přízemí školní restaurace Terasa, které dnes slouží studentům v modernizovaných prostorách.

Sponzoři se složili na nové auto pro Školu života Frýdek-Místek

Dnes 8:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek poskytuje sociální služby už 35 let. Nyní se mu podařilo díky štědrým sponzorům získat nový vůz, kterým zajistí pro své klienty mnohem větší komfort při transportu.

Karvinský šikmý kostel prochází obnovou, bude mít červenou střechu

Dnes 8:15 | Karviná | Anna Břenková

Od listopadu loňského roku probíhá rozsáhlá obnova exteriéru šikmého kostela v Karviné. Momentálně se nasazuje nová střešní krytina a práce se dotknou fasády kostela i sousedních hrobek. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou dokončeny v září tohoto roku.

Bruntál se poprvé v historii stal dějištěm oblastního kola postupové prestižní soutěže Zlatá včela

Včera 18:01 | Bruntál | Karel Soukop

Soutěž Zlatá včela je velmi prestižní velké setkání mladých včelařů. Koná se každoročně od krajských až po republikové kolo. Včelaření je náročná, ale velmi potřebná činnost pro úrodu, naše zemědělství a celou přírodu.

Senior si při řezání dřeva amputoval ruku, byl vrtulníkem transportován do nemocnice

Dnes 15:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

81letý muž z Trojanovic utrpěl v pondělí dopoledne vážný úraz. Při řezání dřeva na cirkulárce si nešťastnou náhodou amputoval ruku. Na místo okamžitě vyrazil vrtulník i pozemní záchranáři. Zraněného muže v kritickém stavu přepravili do ostravské fakultní nemocnice.

Hasiči likvidují požár skládky v Novém Bohumíně, na místě je i těžká technika

Včera 9:55 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Bohumíně – Novém Bohumíně aktuálně zasahují hasiči u požáru skládky. Na místě jsou profesionální jednotky HZS MSK ze stanic Orlová a Bohumín i dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. K zásahu byla vyslána také těžká technika ze záchranného útvaru v Hlučíně, událost je podle hasičů bez zranění a bez škody.

Po letech sporů začíná oprava zvlněného úseku D1 před Ostravou, řidiče čekají omezení

17. dubna 2026 15:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ředitelství silnic a dálnic v těchto dnech zahajuje stavební opravu dlouhodobě kritizovaného úseku dálnice D1 před Ostravou, kde se řidiči potýkali s nerovnostmi. Podle ŘSD jde o nápravu následků nekvalitně postavené původní D47 a práce mají začít už o tomto víkendu rozmisťováním dopravních omezení. Opravy se dotknou zhruba šesti kilometrů a potrvají pravděpodobně do pozdního jara příštího roku.

Hosté ve studiu: Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

17. dubna 2026 14:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Dráha letiště L. Janáčka má být hotová do sezóny 2028, celá rekonstrukce bude stát 4 miliardy Kč

Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli se staví nová okružní křižovatka

17. dubna 2026 14:14 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky. Kruhový objezd se staví hlavně kvůli bezpečnosti. Za posledních pět let se tady stalo 24 dopravních nehod, z toho jedna smrtelná.

Řidič Transitu nedal přednost 72letému cyklistovi, záchranáři ho museli resuscitovat

17. dubna 2026 11:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dodávka srazila seniora na kole ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Cyklistu začali oživovat svědci, v resuscitaci pak pokračovali záchranáři. Pacienta v kritickém stavu transportoval vrtulník do nemocnice. Policisté nyní hledají svědky nehody.