Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Slezské nemocnici pracuje paliativní tým

Opava |

Paliativní péče, tedy péče poskytovaná pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. Toto poněkud opomíjené téma otevřeme v rozhovoru s primářkou geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice Ingrid Rýznarovou, která se mu dlouhodobě věnuje.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaké to je pečovat o člověka, který trpí nevyléčitelnou nemocí? Jak se liší se ve srovnání s péčí o pacienta, u kterého předpokládáme uzdravení?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Každá nemoc zasáhne do života člověka. Pokud trpí akutním nemocněním, má bolesti, je mu špatně, sníží to jeho fyzickou aktivitu, nemůže se věnovat koníčkům. A to všechno má  vliv také na psychiku. Dále pak  na rodinu, děti i ekonomickou stabilitu. Pokud jde o vyléčitelné onemocnění, tak tyto obtíže trvají jen krátkou dobu a je předpoklad, že se vrátí do normálního života. A také život rodiny a blízkých se vrátí do optima. Pokud jde nevyléčitelné onemocnění, díky moderní medicíně jsme schopni obtíže určitou dobu stabilizovat. Ale jak člověk stárne, přidružují se další obtíže,  život se může stát nekomfortní díky progradujícímu onemocnění. Proto vznikly paliativní týmy.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak takový tým pracuje?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „S pacientem musíme probrat celou problematiku: co nemoc obnáší a v jaké je fázi. Stanovujeme sociální priority, zjišťujeme, jaké má pacient psychologické obtíže, emocionální, religiózní. Výsledkem celé té práce je zajištění kvalitního života nejen pro pacienta, ale také pro celou jeho rodinu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Mluvíme hodně o pacientech, ale je to také na rodině, aby tu složitou situaci všichni dobře zvládli, že ano?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Jestliže se potřebují naučit, jak ošetřovat nemocného, tak vše jsme schopni na oddělení příbuzné naučit. Domlouváme se, kdy jim vyhovuje přijít k nám na oddělení, abychom je poučili. Zúčastní se ranní hygieny, toalety. Naučí se jak krmit, polohovat. Víme, že rodinný příslušník v tom nemůže zůstat sám. Proto nabízíme také spolupráci mobilního hospicu v domácím prostředí. Sestry navazují na to, co jsme naučili rodinu v nemocnici. V úvodu jim pomohou a jsou jim také psychickou oporou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pokud člověk nemá kvalifikovanou péči v nemocnici či v hospicu, tak se o něj starají příbuzní doma. Jak náročné to je a na co by se měli připravit?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Musí se připravit třeba na to, že nebudou moci chodit do práce. Je důležité vědět, že to bude fyzicky i psychicky náročné. A pokud jsou na to připraveni tím, že si vyzkouší péči o nemocného v areálu nemocnice pod dohledem zkušených zdravotníků, je to pro ně potom bude  daleko jednodušší.“



Nahlásit chybu


K tématu

Lékaři v Opavě použili při operaci poprvé v Česku magnetické zrno

29. března 2024 15:28 | Opava | Jiří Cileček

Dvě onkologické pacientky s karcinomem prsu a první dvě operace v České republice s použitím magnetického zrna Sirius Pintuition, které pochází z Nizozemí, provedli operatéři ve Slezské nemocnici v Opavě.

Opavská nemocnice má po rekonstrukci nejstaršího pavilonu L. Práce vyšly na čtvrt miliardy

4. ledna 2024 21:01 | Opava | Jiří Cileček

Pavilon L v Opavské nemocnice, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století, má po rozsáhlé rekonstrukci. Dříve zde fungovaly interní obory, nyní se zaměření rozšiřuje. V pavilonu přibude například rehabilitace nebo jednotka následné péče. Rekonstrukce, která se týkala vnitřních prostor dlouhého památkově chráněného východního křídla a kratšího severního křídla objektu, stála zhruba čtvrt miliardy korun a byla hrazena zřizovatelem nemocnice, kterým je Moravskoslezský kraj.

Opavská porodnice má nově k dispozici porodní gauč

15. prosince 2023 15:01 | Opava | Jiří Cileček

Opavská porodnice je teprve druhou porodnicí v České republice, která má k dispozici porodnický gauč. Na gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice doputoval z Velké Británie. Hned první noc po instalaci v něm proběhl první přirozený porod.


Maratonský závod omezí i uzavře páteřní dopravní tepy i ulice v Ostravě

Včera 21:09 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zažije v sobotu 26. října první ročník Zlatého maratonu Emila Zátopka. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava. Poběží se na certifikovaném městském okruhu, který poveden napříč nejrušnějšími ulicemi a dopravními tepnami. Řidiči proto musí počítat s řadou uzavírek i dopravních omezení.

Ostravské hřbitovy prodlužují provozní dobu. Nezapomeňte si pohlídat své věci

Blíží se památka zesnulých, kdy většina z nás směřuje na hřbitovy, abychom vzpomenuli na své předky. Na toto období se připravují také strážníci, kteří v okolí hřbitovů zesilují hlídky, aby dohlédli na bezpečnost návštěvníků, ale i na dopravu. Lidem pak vzkazují, aby byli opatrní na sebe i své věci. Na území města se nachází celkem 22 veřejných hřbitovů.

Hraniční přechod Závada- Golkowice bude na několik dní kvůli opravě silnice uzavřen

V Petrovicích u Karviné se momentálně opravuje silnice, ze které se řidiči dostanou na spojnici s hraničím přechodem do Polska Závada-Golkowice. Kvůli plánovanému asfaltování po celé šířce komunikace bude muset být na několik dní tento hraniční přechod uzavřen.

Hasiči v Ostravě zachránili mládě jestřába lesního z ochranné sítě

Včera 19:17 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Profesionální hasiči z ostravské stanice Přívoz zasahovali ve čtvrtek dopoledne u záchrany mladého dravce v městské části Michálkovice. Jestřáb lesní se zamotal do ochranné sítě na kurníku pro drůbež. Hasiči dravce zachránili.

Ve Frýdku-Místku bude popovodňová benefiční akce Beskydy pro Jeseníky

Frýdek-Místek podpoří Jesenicko, které se vzpamatovává ze zářijových povodní. V Národním domě byla naplánována unikátní benefice. Organizátoři připravili atmosféru jesenických trhů s tamními prodejci, zajímavé hudební kapely i folklorní scénu s cimbálovou muzikou a dobrým vínem.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava letos zaznamenalo historicky nejúspěšnější sezónu

Včera 13:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

450 tisíc odbavených cestujících za prvních 9 měsíců roku 2024. Pro ostravské letiště jde o rekord. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o 45% nárůst. V letošní sezóně nabídlo letiště 31 destinací, z nichž 13 bylo nových, a už od začátku sezóny o ně byl velký zájem. Mezi nejpopulárnější novinky patřila Malaga ve Španělsku, egyptská Marsa Matrouh, tuniská Enfidha, Chania na řeckém ostrově Kréta, Dalamán v Tureku a albánská Tirana.

Začala stavba cyklostezky mezi Frýdkem-Místkem a Palkovicemi

Po dlouhých letech příprav začala stavba cyklostezky mezi Frýdkem-Místkem a Palkovicemi. Ta povede od Olešné a hotová má být do léta příštího roku. Náklady ve výši pod 16 milionů korun budou poměrově hradit obě obce. Velkou část pokryje také dotace.

Zdravotnice z havířovské nemocnice prošly kurzem sebeobrany, nakládačku od nich dostal i ředitel

23. října 2024 16:16 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Hned dva kurzy sebeobrany zaplnily zdravotnice z havířovské nemocnice. Strážníci je učili, jak reagovat na nejrůznější krizové situace. A že to ženy pochopily správně, pocítil na vlastní kůži i ředitel nemocnice.

Slezskoostravské ZŠ se zapojily do projektu proti menstruační chudobě, Škrobálkova je v první řadě

Základní škola Škrobálkova ve Slezské Ostravě je jednou ze čtyř pilotních škol v rámci projektu zaměřeného na menstruační chudobu. Jako jedna z prvních ostravských škol vstoupila do jeho druhé části, která žákyním zprostředkuje volný odběr menstruačních pomůcek.

Nemocnice v Havířově uspořádala již 11. ročník Dne zdraví

Havířovská nemocnice se dlouhodobě věnuje prevenci. Během roku pořádá mnoho různě zaměřených akcí. Tou největší a nejkomplexnější je Den zdraví.

Dětské oddělení SNO dětem zajišťuje komplexní péči

Dětské oddělení SNO zajišťuje komplexní péči dětem od narození do 19 let věku na dvou standardních odděleních, JIP a novorozeneckém oddělení. Má také několik odborných ambulancí a jako novinku připravuje ambulanci endokrinologie.

Domov Bílá Opava vyčíslil škody po povodních. Voda zničila kotelnu, kuchyni i prádelnu

21. října 2024 11:58 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Domov Bílá Opava už vyčíslil škody, které napáchala zářijová povodeň. Částka se vyšplhala na více než 330 milionů korun. Voda zničila kotelnu, kuchyň, prádelnu a také nádvoří u hlavní budovy.

Na most v Ratibořské ulici v Opavě se v listopadou vrátí auta. Mostní provizorium už stojí

20. října 2024 20:01 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

V Opavě je po letech opět vystaven unikátní model města z roku 1983

18. října 2024 11:55 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě je po letech opět vystaven unikátní model města. Ten vznikl na počátku 80. let v souvislosti s novým územním plánem a vystavuje se jen při výjimečných příležitostech.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

17. října 2024 11:36 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Ve Slezské nemocnici pracuje paliativní tým
Vydáno 4. prosince 2021 12:03, Opava, Katka Geryková
Paliativní péče, tedy péče poskytovaná pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. Toto poněkud opomíjené téma otevřeme v rozhovoru s primářkou geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice Ingrid Rýznarovou, která se mu dlouhodobě věnuje.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaké to je pečovat o člověka, který trpí nevyléčitelnou nemocí? Jak se liší se ve srovnání s péčí o pacienta, u kterého předpokládáme uzdravení?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Každá nemoc zasáhne do života člověka. Pokud trpí akutním nemocněním, má bolesti, je mu špatně, sníží to jeho fyzickou aktivitu, nemůže se věnovat koníčkům. A to všechno má  vliv také na psychiku. Dále pak  na rodinu, děti i ekonomickou stabilitu. Pokud jde o vyléčitelné onemocnění, tak tyto obtíže trvají jen krátkou dobu a je předpoklad, že se vrátí do normálního života. A také život rodiny a blízkých se vrátí do optima. Pokud jde nevyléčitelné onemocnění, díky moderní medicíně jsme schopni obtíže určitou dobu stabilizovat. Ale jak člověk stárne, přidružují se další obtíže,  život se může stát nekomfortní díky progradujícímu onemocnění. Proto vznikly paliativní týmy.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak takový tým pracuje?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „S pacientem musíme probrat celou problematiku: co nemoc obnáší a v jaké je fázi. Stanovujeme sociální priority, zjišťujeme, jaké má pacient psychologické obtíže, emocionální, religiózní. Výsledkem celé té práce je zajištění kvalitního života nejen pro pacienta, ale také pro celou jeho rodinu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Mluvíme hodně o pacientech, ale je to také na rodině, aby tu složitou situaci všichni dobře zvládli, že ano?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Jestliže se potřebují naučit, jak ošetřovat nemocného, tak vše jsme schopni na oddělení příbuzné naučit. Domlouváme se, kdy jim vyhovuje přijít k nám na oddělení, abychom je poučili. Zúčastní se ranní hygieny, toalety. Naučí se jak krmit, polohovat. Víme, že rodinný příslušník v tom nemůže zůstat sám. Proto nabízíme také spolupráci mobilního hospicu v domácím prostředí. Sestry navazují na to, co jsme naučili rodinu v nemocnici. V úvodu jim pomohou a jsou jim také psychickou oporou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pokud člověk nemá kvalifikovanou péči v nemocnici či v hospicu, tak se o něj starají příbuzní doma. Jak náročné to je a na co by se měli připravit?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Musí se připravit třeba na to, že nebudou moci chodit do práce. Je důležité vědět, že to bude fyzicky i psychicky náročné. A pokud jsou na to připraveni tím, že si vyzkouší péči o nemocného v areálu nemocnice pod dohledem zkušených zdravotníků, je to pro ně potom bude  daleko jednodušší.“



Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/opavsko/opava/11000028763/ve-slezske-nemocnici-pracuje-paliativni-tym