Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Slezské nemocnici pracuje paliativní tým

Opava |

Paliativní péče, tedy péče poskytovaná pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. Toto poněkud opomíjené téma otevřeme v rozhovoru s primářkou geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice Ingrid Rýznarovou, která se mu dlouhodobě věnuje.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaké to je pečovat o člověka, který trpí nevyléčitelnou nemocí? Jak se liší se ve srovnání s péčí o pacienta, u kterého předpokládáme uzdravení?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Každá nemoc zasáhne do života člověka. Pokud trpí akutním nemocněním, má bolesti, je mu špatně, sníží to jeho fyzickou aktivitu, nemůže se věnovat koníčkům. A to všechno má  vliv také na psychiku. Dále pak  na rodinu, děti i ekonomickou stabilitu. Pokud jde o vyléčitelné onemocnění, tak tyto obtíže trvají jen krátkou dobu a je předpoklad, že se vrátí do normálního života. A také život rodiny a blízkých se vrátí do optima. Pokud jde nevyléčitelné onemocnění, díky moderní medicíně jsme schopni obtíže určitou dobu stabilizovat. Ale jak člověk stárne, přidružují se další obtíže,  život se může stát nekomfortní díky progradujícímu onemocnění. Proto vznikly paliativní týmy.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak takový tým pracuje?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „S pacientem musíme probrat celou problematiku: co nemoc obnáší a v jaké je fázi. Stanovujeme sociální priority, zjišťujeme, jaké má pacient psychologické obtíže, emocionální, religiózní. Výsledkem celé té práce je zajištění kvalitního života nejen pro pacienta, ale také pro celou jeho rodinu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Mluvíme hodně o pacientech, ale je to také na rodině, aby tu složitou situaci všichni dobře zvládli, že ano?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Jestliže se potřebují naučit, jak ošetřovat nemocného, tak vše jsme schopni na oddělení příbuzné naučit. Domlouváme se, kdy jim vyhovuje přijít k nám na oddělení, abychom je poučili. Zúčastní se ranní hygieny, toalety. Naučí se jak krmit, polohovat. Víme, že rodinný příslušník v tom nemůže zůstat sám. Proto nabízíme také spolupráci mobilního hospicu v domácím prostředí. Sestry navazují na to, co jsme naučili rodinu v nemocnici. V úvodu jim pomohou a jsou jim také psychickou oporou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pokud člověk nemá kvalifikovanou péči v nemocnici či v hospicu, tak se o něj starají příbuzní doma. Jak náročné to je a na co by se měli připravit?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Musí se připravit třeba na to, že nebudou moci chodit do práce. Je důležité vědět, že to bude fyzicky i psychicky náročné. A pokud jsou na to připraveni tím, že si vyzkouší péči o nemocného v areálu nemocnice pod dohledem zkušených zdravotníků, je to pro ně potom bude  daleko jednodušší.“



Nahlásit chybu


K tématu

Lékaři v Opavě použili při operaci poprvé v Česku magnetické zrno

29. března 2024 15:28 | Opava | Jiří Cileček

Dvě onkologické pacientky s karcinomem prsu a první dvě operace v České republice s použitím magnetického zrna Sirius Pintuition, které pochází z Nizozemí, provedli operatéři ve Slezské nemocnici v Opavě.

Opavská nemocnice má po rekonstrukci nejstaršího pavilonu L. Práce vyšly na čtvrt miliardy

4. ledna 2024 21:01 | Opava | Jiří Cileček

Pavilon L v Opavské nemocnice, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století, má po rozsáhlé rekonstrukci. Dříve zde fungovaly interní obory, nyní se zaměření rozšiřuje. V pavilonu přibude například rehabilitace nebo jednotka následné péče. Rekonstrukce, která se týkala vnitřních prostor dlouhého památkově chráněného východního křídla a kratšího severního křídla objektu, stála zhruba čtvrt miliardy korun a byla hrazena zřizovatelem nemocnice, kterým je Moravskoslezský kraj.

Opavská porodnice má nově k dispozici porodní gauč

15. prosince 2023 15:01 | Opava | Jiří Cileček

Opavská porodnice je teprve druhou porodnicí v České republice, která má k dispozici porodnický gauč. Na gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice doputoval z Velké Británie. Hned první noc po instalaci v něm proběhl první přirozený porod.


Frýdek-Místek už má své vánoční stromy. Letos se chystá rozsvícení na obou náměstích

Adventní přípravy ve Frýdku-Místku pomalu vrcholí. Na obě náměstí dorazily vánoční stromy, které čeká nazdobení a následně slavnostní rozsvícení. Jedno bude v komorním duchu a druhé doprovodí tradičně nabitý kulturní program. Obě akce navodí kulturní atmosféru v obou částech města.

Policie hledá zloděje vytrousené zbraně, případně svědky krádeže

Dnes 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nezodpovědný majitel krátké střelné zbraně vytratil pravděpodobně při vystupování z auta nebo nastupování svou pistoli. Tu na parkovišti o chvíli později našel muž, který si ji přivlastnil.

Přípravy Olympiády dětí a mládeže běží, poháry a medaile jsou vyrobeny

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Veletrh středních škol a zaměstnanosti nabídl škálu možností studia i praktických řemesel

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Téma kyberkriminality znělo v novojičínské knihovně, poslouchat přišli hlavně rodiče

Novojičínská knihovna pořádala přednášku s názvem Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace na téma kyberkriminality předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.

Zlodějská hyena ukradla plyšáka, který ve výloze sloužil jako kasička sbírky pro nevidomé

Dnes 8:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Plyšový pes stojící za výlohou jedné havířovské prodejny, do kterého lidé házeli peníze na pomoc nevidomým a slabozrakým, se stal obětí 29letého recidivisty, který výlohu rozbil, psa rozpáral a peníze ukradl.

Obchodní akademie i Střední škola ochrany osob a majetku pozvaly deváťáky na prohlídku

23. listopadu 2024 18:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Střední školy pořádají pro stále nerozhodnuté deváťáky dny otevřených dveří. Tuto příležitost měli i v Karviné, například při prohlídce budovy, ve které sídlí hned dvě různé střední školy.

Turistka se zranila na zledovatělé stezce pod Lysou horou u Ivančeny

Dnes 8:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžký úraz nohy si pravděpodobně při sestupu z Lysého hory přivodila turistka, která v neděli odpoledne uklouzla na zledovatělém povrchu beskydské horské stezky poblíž Ivančeny nad Malenovicemi.

Absolutní vítěz mezi úřady: Moravskoslezský kraj triumfuje v Národní ceně kvality ČR

Včera 13:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajský úřad Moravskoslezského kraje obdržel nejvyšší možné ocenění za kvalitu ve veřejné správě. V Národní ceně kvality České republiky získal v programu Excelence titul excelentní organizace ve veřejném sektoru a stal se absolutním vítězem soutěže.

Dvě aleje na Opavsku soutěží o titul Alej roku. Tu ve Vávrovicích částečně poškodila povodeň

23. listopadu 2024 14:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Šedesát alejí a stromořadí z celé České republiky letos soutěží o titul nejoblíbenější Alej roku 2024. V Moravskoslezské kraji jde o 11 alejí, což je nejvíc ze všech krajů v zemi. Jsou mezi nimi i dvě aleje na Opavsku.

Zdravotní sestry a pečovatelky terénních služeb opavské charity prošly školou smyku

Minimálně patnáct tisíc kilometrů ročně najede za svými klienty každá ze zdravotních sester a pečovatelek terénních služeb Charity Opava. Jezdí přitom denně na čas a za každého počasí. Aby si byly za volantem jistější, absolvovaly školu smyku.

Transfuzní oddělení SNO potřebuje více dárců

21. listopadu 2024 17:25 | Opava | Yvona Fajtová | Magazín TV medicína

Hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje krev nejen pro své pacienty, ale také pro pacienty krnovské nemocnice, která kvůli zářijovým povodním přišla o odběrové místo. Aktuálně tak chybí dárci krve všech krevních skupin.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

Už žádné převážení pacientů venkem. Slezská nemocnice v Opavě má nové nadzemní koridory

20. listopadu 2024 18:52 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii v Opavě ukončil lampionový průvod s pohádkovými postavami

20. listopadu 2024 18:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Zapojilo se do nich jak vedení města, tak studenti Slezské univerzity a Slezského gymnázia a také herci Slezského divadla.

Ve Slezské nemocnici pracuje paliativní tým
Vydáno 4. prosince 2021 12:03, Opava, Katka Geryková
Paliativní péče, tedy péče poskytovaná pacientům, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. Toto poněkud opomíjené téma otevřeme v rozhovoru s primářkou geriatrického a doléčovacího oddělení Slezské nemocnice Ingrid Rýznarovou, která se mu dlouhodobě věnuje.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jaké to je pečovat o člověka, který trpí nevyléčitelnou nemocí? Jak se liší se ve srovnání s péčí o pacienta, u kterého předpokládáme uzdravení?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Každá nemoc zasáhne do života člověka. Pokud trpí akutním nemocněním, má bolesti, je mu špatně, sníží to jeho fyzickou aktivitu, nemůže se věnovat koníčkům. A to všechno má  vliv také na psychiku. Dále pak  na rodinu, děti i ekonomickou stabilitu. Pokud jde o vyléčitelné onemocnění, tak tyto obtíže trvají jen krátkou dobu a je předpoklad, že se vrátí do normálního života. A také život rodiny a blízkých se vrátí do optima. Pokud jde nevyléčitelné onemocnění, díky moderní medicíně jsme schopni obtíže určitou dobu stabilizovat. Ale jak člověk stárne, přidružují se další obtíže,  život se může stát nekomfortní díky progradujícímu onemocnění. Proto vznikly paliativní týmy.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak takový tým pracuje?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „S pacientem musíme probrat celou problematiku: co nemoc obnáší a v jaké je fázi. Stanovujeme sociální priority, zjišťujeme, jaké má pacient psychologické obtíže, emocionální, religiózní. Výsledkem celé té práce je zajištění kvalitního života nejen pro pacienta, ale také pro celou jeho rodinu.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Mluvíme hodně o pacientech, ale je to také na rodině, aby tu složitou situaci všichni dobře zvládli, že ano?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Jestliže se potřebují naučit, jak ošetřovat nemocného, tak vše jsme schopni na oddělení příbuzné naučit. Domlouváme se, kdy jim vyhovuje přijít k nám na oddělení, abychom je poučili. Zúčastní se ranní hygieny, toalety. Naučí se jak krmit, polohovat. Víme, že rodinný příslušník v tom nemůže zůstat sám. Proto nabízíme také spolupráci mobilního hospicu v domácím prostředí. Sestry navazují na to, co jsme naučili rodinu v nemocnici. V úvodu jim pomohou a jsou jim také psychickou oporou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Pokud člověk nemá kvalifikovanou péči v nemocnici či v hospicu, tak se o něj starají příbuzní doma. Jak náročné to je a na co by se měli připravit?

Ingrid Rýznarová, primářka geriatrického a doléčovacího oddělení, Slezská nemocnice Opava: „Musí se připravit třeba na to, že nebudou moci chodit do práce. Je důležité vědět, že to bude fyzicky i psychicky náročné. A pokud jsou na to připraveni tím, že si vyzkouší péči o nemocného v areálu nemocnice pod dohledem zkušených zdravotníků, je to pro ně potom bude  daleko jednodušší.“



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000028763/ve-slezske-nemocnici-pracuje-paliativni-tym