Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a národní kulturní památkou

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."
Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

Nahlásit chybu


K tématu

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Česká pošta vydala známky s Karlem Lopraisem a jeho Pumou

15. února 2024 13:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Česká pošta ve středu 14. února uvedla do prodeje nový příležitostný písmenový poštovní aršík Karel Loprais. Námětem známek aršíku je Karel Loprais sedící na místě řidiče v upraveném kamionu Tatra s názvem Puma a celkový pohled na tento vítězný kamion Tatra z ročníku závodu Rallye Paříž – Dakar 1988 a na pozadí aršíku je zjednodušená mapa této motoristické soutěže.

Kapličku svaté Otýlie ve Frýdku-Místku opravili potomci jejího zřizovatele

Na zdi Neumannovy přádelny ve Staroměstské ulici ve Frýdku-Místku doslova září kaplička svaté Otýlie. Opravil ji na vlastní náklady potomek jejího zřizovatele. Město ještě připravuje opravu okolní zdi.


Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Potrubáři

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

Ostravské Vánoce začínají už o víkendu. Město připravilo řadu novinek

Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se po letech dočká důstojného zázemí

Vlhkost, zápach hned při vstupu, stísněné prostory. S takovými problémy se léta potýká odbor sociální péče radnice v Ostravě-Mariánských Horách. To se už brzy změní.

Žáci 9.tříd porubských ZŠ se na jednom místě seznámili se středními školami, které mají za rohem

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a národní kulturní památkou
Vydáno 21. března 2024 11:00, Ostrava-město, Michal Slonina
Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."
Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042154/liskova-vila-ve-slezske-ostrave-je-skrytou-architektonickou-perlou-a-narodni-kulturni-pamatkou