Ministerstvo práce a sociálních věcí se k Sagapu zachovalo macešsky. Peníze, které zařízení přidělilo v dotačním řízení nestačí ani na pouhé přežití.
Petr Konečný, ředitel Sagapa: "My se pohybujeme někde na 40 procentech nákladů potřebných na zajištění služeb s tím, že jednoznačně je ohrožená ambulantní služba sociálně terapeutických dílen, která je v podstatě dnes již na zavření. Ty naše potřeby byly zhruba ve výši 2 miliony na rok 2012, v dotačním řízení jsme dostali 223 tisíc, což když k dnešnímu dni vyčerpáme, tak od zítřka už nemáme co zaplatit těm lidem."
Kateřina Kolková, pracovnice v sociálních službách: "V současné době je tady 28 klientů. Navštěvují dílnu keramickou, košíkářskou, stolařskou, tkalcovskou, textilní, malbu na hedvábí a na sklo. Uživatelé navštěvují dílny ve dvou směnách - ráno a odpoledne, ve středu je zkrácená, kdy navštěvují jenom dopoledne."
Sagapo muselo přijmout drastická úsporná opatření. Mimo jiné omezilo provoz terapeutické dílny na čtyři dny v týdnu.
Petr Konečný, ředitel Sagapa: "Museli jsme propustit 6 osob ze služeb, 6 lidí jsme převedli ze 7. platových tříd do 5. platových tříd. To znamená, že jsme snížili životní úroveň našich zaměstnanců docela podstatně, v průměru o 1800 korun na osobu. V současné době jsem se vrátil z jednání ze stájí Amír, kde jsme museli prodat jednoho vlastního koně, protože už nejsme schopní zajišťovat hippoterapii tak, jako v předchozích letech."
Krajský úřad, který je zřizovatelem Sagapa, se snaží pomáhat. Vede jednání s ministerstvem a poskytne zařízení půjčku.
Petr Konečný, ředitel Sagapa: "Určitě se budeme odvolávat proti rozhodnutí o přidělení dotací na Ministerstvo práce a sociálních věcí a budeme žádat o dofinancování."
Případ bruntálského Sagapa není, bohužel, ojedinělý, V podobně truchlivé situaci je v této době naprostá většina sociálních zařízení.