Chystání masopustu začíná už na podzim, kdy je potřeba zajistit muziku na pochovávání basy. Přípravy pak vrcholí mnoho dní před samotným průvodem.
Organizátorka masopustu: "Máme velké množství krojů a není to jenom o těch krojích. Je to jak o přípravě jídla, které budeme večer prodávat, tak oblítání sponzorů. Šití - na poslední chvíli se přišívají knoflíky, mašle, je to tak čtrnáctidenní příprava."
Anketa, účastnící masopustu: "Je to tradice každoročně." "Je to dobrá zábava celý den."
Rýžoviště je jedinou obcí na Bruntálsku, kde tradice masopustu přežila normalizaci v sedmdesátých letech minulého století. Syn: pamětníci
Je to 46. ročník. Začalo to 1966, je to už druhá nebo třetí generace, která to absolvuje. Jsou to ale furt děcka z Rýžoviště, sem tam se objeví cizinec, ale to hlavní gró jsou domorodci, což je dobře. Syn: Tady byl řídící pan Kalanda a tak nás prosil, ještě s nebožtíkem Zdeňkem Vrbovským, abychom něco takovýho udělali. Ten medvěd je z divadla v Brně. Asyn: Starostka Ryžoviště nevidí v masopustu jenom zábavu a veselí. Přikládá mu mnohem hlubší význam.
Eva Lašáková (nez.), starostka Rýžoviště: "Hlavně dát do kupy mládež a ty starší seniory. Tím, že je navštívíme, zatancujeme si s nima, pobavíme se s něma, tak to přátelství přetrvává, zůstává."
Anketa, bývalé účastnice masopustu: "Těch mladých nám utíká pryč, tak jsme rádi, že nám tady něco zůstalo." "Taky jsem chodila, to u je dávno. Taky jsem chodila v kroji pěkně." "Je to výborný, už za našich mladých let už to bylo. Celý ty roky to pokračuje, což mě těší, že ta mladá generace se do toho zapojuje, že prostě mají o to zájem na té dědině."
Lidé si v poslední době začínají uvědomovat důležitost tradic. Masopust proto obnovují i další vesnice na Bruntálsku například Světlá Hora, Staré Město nebo Stará Ves.