Anketa, obyvatelé Vrbna pod Pradědem: "Knihu jsem dostala a moc se mi líbí. Je tam spousta fotografií, které nám trošku přiblíží tu historii, kterou já vlastně neznám, ani nemůžu znát, protože nejsem sběratel." "Ano, knihu jsem dostala na městském úřadě. Byla vydána k 400. výročí založení města, jsou tam zajímavosti, o kterých jsem neměla ani tušení."
Helena Kudelová (ČSSD), starostka Vrbna pod Pradědem: "Myslíme si, že to tak posiluje u těch čtenářů pocit, že jsem Vrbeňák a nějakým způsobem v sobě nesu tu historii i tím, že se ta kniha bude předávat dětem, vnoučatům a tak dále."
Nápad vydat historickou publikaci o městě se zrodil asi před třemi lety. Uvést nápad v život znamenalo nespočet hodin usilovné práce.
František Langer, Spolek přátelé Vrbenska: "Práce byla kolektivní. Většinu kolektivu tvořili sběratelé a od tohoto impulsu se odvíjela celá strategie vzniku a náplně té knihy."
Karel Michalus, předseda Spolku přátelé Vrbenska: "S námi dokonce spolupracoval po celý rok pan Hanisch s Německa, který jako bývalý občan Karlovic, který ale chodil do školy do Vrbna, nám posílal průběžně spoustu podkladů, materiálů, které jsme využili pro tu knihu samotnou a závěrem nás přímo zahřálo, když jsme dostali od domovského spolku v Německu poděkování za vydání této knihy."
Na vydání knihy vypsal Spolek přátelé Vrbenska veřejnou sbírku. Její výtěžek ale ani zdaleka náklady nepokryl.
Karel Michalus, předseda Spolku přátelé Vrbenska: "Všichni to dělali rádi a zcela zdarma a nakonec za podpory města Vrbna a městských zastupitelů, kteří nám přispěli částkou 170 tisíc korun a rozhodnutí ministra kultury, který dotoval tuto knihu částkou 50 tisíc korun a za pomocí dalších darů, se nám podařilo tuto knihu vydat."
Kniha vyšla v nákladu 2550 kusů. Autoři přitom nashromáždili tolik podkladů, že by to postačovalo na vydání ještě nejméně jedné, stejně obsáhlé, knihy.