Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Osvobození Bruntálu připomněl důstojný pietní akt

  • Bruntál,

Stejně jako v předchozích letech si i letos město Bruntál připomnělo své osvobození od nacistické okupace Rudou armádou. Pietní akt se odehrál u památníku padlých rudoarmějců na městském hřbitově.

Letošní připomínka osvobození města a konce 2. světové války byla významně ovlivněna probíhající koronavirovou pandemií. Na důležitosti připomínat si tyto události to nijak neubralo.

„Je na místě vždycky připomínat, že je nutné se poklonit hrdinům, kteří osvobodili naše město a kteří leží na městském hřbitově v Bruntále. Bohužel v letošním roce nemůžeme uspořádat větší oslavu, byť by si to 75. výročí konce války zasloužilo,“ uvádí starosta Bruntálu Petr Rys (STAN).

„Je to povinnost. Ať už jsme si s těma Rusama v minulosti udělali, co chtěli, těch skoro 200 tisíc lidí, kteří tady zahynuli, každý měl nějakou matku, otce a tak dále, takže v tomhle směru bychom se měli držet tradic a uctít ty padlé za naši svobodu,“ dodává Roman Černý, Československá obec legionářská, Bruntál:

Na bruntálském hřbitově je pohřbeno více než osm set příslušníků Rudé armády. Jejich ostatky sem byly svezeny z celého okresu Bruntál.

„Je to 75 let od ukončení války a vlastně generace, které války zažily, prakticky už vymírají, už tady nikdo nezbývá a pro ty další generace je neustále potřeba toto připomínat, aby se tady nacismus, fašismus a podobné ideologie zpátky nevrátily,“ popisuje Antonín Zgažar, předseda Československé obce legionářské, Bruntál.

V současnosti dochází ke změně pohledu zejména na novější historii. Někteří lidé to považují za snahu o přepisování dějin.

„Pro mě je to úplně strašné tady to, co se děje teď s tím přepisováním. Já si nedokážu představit, kde ty lidi na to chodí, nebo proč to dělají, protože jednou ta historie taková byla, takovou je třeba si ji pamatovat a takovou ji brát,“ doplňuje předseda, Česko-ruské společnosti Bruntál Cyril Srubjan.

Letošní pietní akt u památníku osvobození proběhl klidně a důstojně, byť v omezeném rozsahu. I při této akci bylo totiž nutné dodržet všechna nařízení, která vyplývají z koronavirové pandemie.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy