Melouny hodně lidí pokládá za ovoce. Je to však zelenina příbuzná okurkám a dýním. Na rozdíl od svých příbuzných vyžaduje mnohem více tepla.
Radim Slabý, zahradník a arboretář: "Ty melouny můžete vypěstovat i ve 400 metrech nad mořem. Samozřejmě to musí být teplé místo a tato lokalita je mimořádně teplá. Ty suché zídky jak tady jsou, tak ten kámen se nahřívá a přepouští to teplo dál. Těm teplomilným rostlinám."
Anketa, návštěvníci arboreta: "Možné je všechno, proč ne." "Tady je teplo, nefouká sem vítr, je to zastíněné, proč ne." "Já myslím, že jo, tady je teplo."
Vodní melouny mají mnoho různých odrůd. Liší se například velikostí, barvou slupky i dužiny.
Radim Slabý, zahradník a arboretář: "Toto je meloun ze zástupců melounů vodních. Je to odrůda, která vytváří melouny pro jednu rodinu na jeden večer, nemusíte je dále skladovat. Pak je ještě jedna odrůda, která je páskovaná víc, která má dokonce žlutou dužninu. Obé odrůdy jsou velice chutné, dobré a pro pěstování vcelku nenáročné."
Radim Slabý vysadil melouny na záhon v polovině května, jak říká po zmrzlých. Už vloni na podzim záhon připravil a bohatě jej pohnojil.
Radim Slabý, zahradník a arboretář: "Půda by vždycky měla být bohatší, to znamená, kde dobře rostou dýně, dobře roste i meloun. To znamená dobře zásobené půdy dusíkem a vodou."
Melouny pěstuje Radim Slabý volně na zahradě už po několikáté. Letošní úroda je podle něj ale skutečně mimořádná.