Nové zařízení má oproti předcházejícím řadu výhod. Pro pacientky to třeba znamená menší radiační dávky.
Ivo Šenkyřík, primář RDG oddělení: "Ve srovnání s předcházejícím přístrojem se jedná o přímou digitalizaci. Tzn. že snímky jsou přímo snímány detektory a během několika vteřin se objeví na monitoru tady u laboranta."
Snímky jsou okamžitě zasílané k uložení do nemocničního archivu. Tam si je může lékař kdykoli vyhledat.
Ivo Šenkyřík, primář RDG oddělení: "Můžeme je eventuelně elektronicky posílat na jiné pracoviště ke konzultaci. Ještě přídavným zařízením u tohoto samomatu je tzv. stereotaxe, kdy pomocí speciálního zařízení a šikmých projekcí jsme schopni zaměřit ložisko a buď ho označit před operačním výkonem nebo odebrat bioptický vzorek."
Vyšetřit na mamografu by se měly nechat všechny ženy starší 45 let. Ty, které si v prsu nahmatají bulku a také ty, v jejichž rodině v přímém příbuzenstvu se rakovina prsu vyskytla.
Ladislav Václavec, ředitel nemocnice Krnov: "Je smutné, že v okrese Bruntál není vlastní mamografický screening. My bychom teď, když máme tak výborný přístroj, chtěli provádět mamografické screenigy buď jako samostatné pracoviště, nebo detašované pracoviště nemocnice Opava. Ten háček je v tom, ten screening musí schválit ministerská komise, kde to máme rozpracováno a musí to schválit samozřejmě pojišťovny."
Rakovina prsu patří u žen k nejčastějším rakovinným onemocněním. Ve vzácných případech se ale může vyskytnout i mužů.