Většinu vystavených exponátů mohou návštěvníci spatřit úplně poprvé. Jedná se o opravdové unikáty, které dosud znali převážně jenom odborníci.
Ľubica Mezerová, historička. Muzeum Bruntál: „Takže jsme vybírali nejen nevystavené, ale i ty, které zastupují různé fondy, které v Bruntále máme, počínaje od textilu, porcelánu až po architekturu a archeologii.“
Hana Garncarzová: ředitelka, Muzeum Bruntál: „ Snažili jsme se v této výstavě ukázat věci, které se často nevystavují, které jsou unikátní. Jsou to jednotlivosti, ze kterých se třeba nedá udělat samostatná výstava.“
K největším zajímavostem výstavy patří například tak zvaný Razovský poklad. V roce 1972 našli dělníci při budování vodovodu soubor vzácných mincí.
Tomáš Niessner, historik, Muzeum Bruntál: „Těch mincí mělo být kolem 1250. Do bruntálského muzea se dostalo po dvou letech až v roce 1974 necelých 1200, 1196. Vzácné na tom je, že je to celkem ucelený soubor stříbrných mincí krejcarové ražby z 2. poloviny 17. století z doby vlády císaře Leopolda I.“
Dalším skutečným unikátem obestřeným navíc záhadou jsou římské mince nalezené při archeologickém průzkumu v kostele ve Starém Městě.
Tomáš Niessner, historik, Muzeum Bruntál: „Jak známo tento kostel byl založen počátkem 13. století. Ovšem tyto mince jsou z období 1. a 2. století z dob vlády císařů Traiana a Hadriana. Kde se v této lokalitě vzaly, jakým způsobem se mohly zachovat a být ve vlastnictví kohokoli, nějakého donátora, zakladatele kostela není známo. Není také jasné, proč byly v hrobě.“
Všechny zajímavé exponáty ani nelze vyjmenovat. Zájemci udělají nejlépe, když výstavu na bruntálském zámku navštíví.