Hrady měly ve 13.a 14. století důležitou funkci. Chránily hranice vratislavského biskupství a důležité obchodní cesty. Postupně význam ztratily, zanikly a na mnohé lidé zapomněli.
Evelina Hametová, autorka výstavy: „Některé lidi znali, protože se jim tyčily nad barákem, nad domem, ale většinu jich vůbec neznali a nebyla samozřejmě patrná. Ještě před deseti lety, když jsem je začala fotit, GPS neexistovaly a bylo těžké je najít, protože když jdete v létě je hledat, tak je to samozřejmě zarostlé porostem, kopřivami a nevidíte vůbec nic.“
K zaniklým hradům nevedly žádné cesty, ani značené turistické trasy. Na turistických mapách byly dokonce některé chybně zakreslené.
Pavel Hartl, amatérský historik: „Je dobře, že se hlouběji propaguje náš kraj, neznámý hrádky, který jsou tady na pomezí vratislavskýho knížectví, protože takový ty hrádky jako je Freudenštějn, Fürstenwald i ten Rabenštejn, to jsou takový malý stavby, který nepřitahujou davy turistů.“
Z většiny hradů zůstaly jenom nepatrné zbytky. Z dokumentace nezůstalo nic a v odborné literatuře jsou o nich jenom drobné zmínky.
Stanislav Navrátil, bývalý starosta Bruntálu: „Tady ten kraj, vedle jiných bohatství, je právě bohatý na tento typ památek. Těch je tady obrovská spousta. S obdivem je potřeba hodnotit tu práci těch, kteří jsou tak usilovní a sveřepí, že kousek, kamínek po kamínku dávají dohromady minulost tohoto kraje.“
Výstavu je možné navštívit v bruntálské Galerii v kapli do 22. srpna.