V loňském roce obyvatelé Bruntálu odevzdali k recyklaci 536 televizních přijímačů, 356 monitorů a téměř 6 tun dalších vyřazených drobných domácích elektrospotřebičů.
Jiří Ondrášek, tiskový mluvčí MěÚ Bruntál: „Tento přístup občanů má velmi pozitivní dopady nejen na systém obsluhy komunálního odpadu v Bruntále, ale také na ekosystém Země, protože šetří pohonné prostředky, protože šetří elektrickou energii, vodu, uhlí, primární suroviny a podobně.“
V Bruntále se elektroodpad nejen sbírá, ale také zpracovává. Tím se zabývá sociální podnik Zelená dílna, který založila veřejně prospěšná společnost Liga.
Josef Beránek, mistr, Zelená dílna: „ Materiál se tady zpracovává jako televize, monitory, vysavače, veškeré domácí zařízení co je všechno na elektrikou od holicích strojků mixérů, mikrovlnné trouby a takové ty věci. Veškerou domácí elektrotechniku tady zpracováváme.
Materiál k dalšímu zpracování dodává Zelené dílně specializovaná firma.
Josef Beránek: „Zhruba zpracujeme těch třicet čtyřicet tun jako toho materiálu za měsíc.“
Zelená dílna je sociální podnik. Našli tady práci lidé, kteří by ji pravděpodobně jinde hledali marně.
Blažena Blahutová, vedoucí, Zelená dílna: „Kolem dvaceti lidí. Zvláště jako, převážně teda, zdravotně postižené nebo těžce umístitelné.“
V oblasti sociálního podnikání je Bruntál jakýmsi průkopníkem. Inspiraci zde hledají i jiná města. Naposledy to byly Židlochovice z Jihomoravského kraje.