Události na Šluknovsku v poslední době jsou dokladem toho, kam může situace dospět, pokud se situace lidí vytlačených na okraj společnosti včas a důsledně neřeší.
Hynek Raichart, starosta Vilémova: "Co se týká naší obce, tak problémy nemáme, ale proto jsem přijel, kdyby náhodou problémy byly, abychom věděli, co se v rámci nepřizpůsobivých dá dělat v rámci nezaměstnanosti."
Jedním ze základních předpokladů řešení problémů je dát lidem práci, a to třeba formou sociálního podnikání. Tím se v Bruntále zabývá zejména občanské sdružení Liga.
Eva Hamplová, manažerka Místní akční skupiny Šluknovsko: "My jsme kvůli tomu přijeli, abychom si vzali příklad, protože jsme slyšeli, jak to tady perfektně funguje a my na Šluknovsku potřebujeme motivaci, potřebujeme vidět, jak se to dělá, abychom to uměli také."
Jana Juřenová, ředitelka o.s. Liga Bruntál: "Můžeme jim nabídnout naši chráněnou dílnu, Zelenou dílnu, kde děláme recyklaci odpadů elektrických a elektronických zařízení, aktivity malých technických služeb, spolupráce veřejných služeb a úřadu práce na aktivitách pro tyto občany."
Zelená dílna v Bruntále úspěšně funguje u ž několik roků. Zaměstnává na čtyři desítky lidí, kteří by jinak o práci pravděpodobně ani nezavadili.
Anketa, zaměstnanci Zelené dílny: "Rozebírám elekromateriál, co nám sem přivezou ze sběrných dvorů." "Recyklace televizí - plast, hliník, železo, měď. To se potom čistí zvlášť taky." "Já jsem tady čtvrtý měsíc. Já jsem hodně dlouho marodil a pět roků jsem byl bez zaměstnání. Teď jsem alespoň tady, nějakou práci člověk má."
Blažena Blahutová, vedoucí Zelené dílny: "Recykluje se elektrický odpad, to znamená televize, monitory. Ze sběrných dvorů - Litovl, Uničov, Olomouc, Šternberk. Potom ty různé komponenty, které se odtud vyvezou, prodávají."
U sociálního podnikání je potřeba mít na paměti, že prvořadé tady není vytváření zisku, ale pomoc sociálně potřebným. To se podle starostů ze Šluknovska v Bruntále daří.