Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Věž kostela Jana a Pavla ve Frýdku-Místku odhalila staleté vzkazy, peníze i ostatky svatých

Po 107 letech se dostaly na světlo schránky uložené v makovici kostela svatého Jana a Pavla v Místku. Předci všem přihlížejícím připravili velké překvapení. V kovových tubusech se našlo nebývalé množství dobových materiálů ve výborném stavu. Tubusy ukrývaly také ostatky svatých.

Před kostelem svatého Jana a Pavla ve Frýdku-Místku se sešlo velké množství místních. Všichni s napětím čekali na sundání kříže a následně hlavně makovice z věže. Ta totiž odhalila více než sto let stará tajemství.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Pro mě je obrovským překvapením to, že poslední velká rekonstrukce věže byla v roce 1914. Což je rok, kdy začíná válka a také veškeré věci, které jsou nalezeny v této věci, hovoří o tom. Máme zde fotografie, které ukazují na první světovou válku. Je zde dokonce známý dopis, který se všude vyvěšoval. Mým národům, od císaře."
Anketa: "Je tam napsané, že byla válka, jak Rusko vypovědělo Německu válku. Čili to je historická událost."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Osobně jsem ještě nic tak krásného neabsolvoval. A objevili jsme řadu zajímavých dokumentů, které vypovídají o začátku první světové války. Mnoho o tom, jak vypadal život ve městě a jsem rád, že jsme dokumenty našli."

Velké množství dokumentů o historii farnosti a fotografie města i jeho okolí.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "A co je taky zajímavé, byly zde uloženy ostatky svatých. Ten jeden důležitý, který byl bokem, byl svatý Valentýn, což je dnes svatý, který je poměrně moderní. A potom je zde směsice nejrůznějších ostatků s popiskem, to budeme také zkoumat." - Také tam byly mince. "Byly zde také mince, ano. Jsou zde mince, nejstarší z nich je z roku 1781, což je velké překvapení."

Materiály nyní farnost spolu s památkáři podrobně prozkoumá, následně budou k dispozici všem, ať už v digitalizované podobě nebo v rámci výstavy.

Anketa: "V první řade chci poděkovat Bohu, že jsem se dožila této události. Bylo to velice zajímavé. Jednak, já jsem tady 40 let vdaná, takže jsem mohla některé ty fotky porovnat, jak to bylo předtím."
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Tuto neděli, tedy třetí neděli adventní bude zde v kostele od 14 do 18 hodin vystaven kříž a také makovice, která byla na věži. Tak, aby lidé, kteří mají zájem mohli přijít a vyfotit se, sáhnout na tyto věci, které běžně přístupné nejsou."

Otevírání tubusů se starými dokumenty přihlížely i školáci. A nebylo to náhodou. Město je totiž oslovilo, aby po opravě věže kostela přidali také svá poselství pro budoucí generace.

Zdeňka Jedličková, 4. B, 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Přišli jsme se podívat, jaká poselství kdysi lidé napsali a jako vlaštovka pro děti, aby věděly, co mohou poselství napsat pro další období."
Anketa děti: 1.) "My jsme se právě přišli inspirovat." 2.) "Možná uděláme něco o pandemii covidu."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Děti vždy pod vedením pedagoga ve svých třídách připravili vzkaz, který má být velikosti A3 a dohodli jsme se, že k tomu může být přidána na šíři té A3 ještě tuba 5 x 5 cm na výšku a na šířku. A na délku té A3, kde mohou vytvořit cokoliv, co bychom vložili do těch tubusů a poté do restaurované makovice a věže pro další generace, které to objeví po nás.
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Oprava se rozbíhá, to znamená, bude potřeba vyměnit, jak krytinu, tak také bednění, které je ve špatném stavu. Některé části trámů, báň a kříž se odvezou do restaurátorské dílny, kde budou pozlaceny. Tak, aby se potom mohly dát v tom dobrém stavu nahoru. A dříve. Než bude vyvezena nahoru a usazena, tak do ní vložíme zpátky některé z těch historických věcí. A přidáme k nim nové ze současnosti."

Oprava věže vyjde na 4,8 milionu korun. Jeden milion na ni přispělo farnosti město a pomohl také kraj.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy