Do České republiky přicházejí denně z Ukrajiny stovky uprchlíků. V rámci Moravskoslezského kraje jim pomáhají ve speciálně zřízených centrech v Ostravě a Vyšních Lhotách. Kdo tady bude chtít zůstat, bude potřebovat někde bydlet. To řeší i ve Frýdku-Místku, kde kvůli tomu vyčlenili pro odbor bezpečnostních rizik 10 milionů korun.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "To znamená, že bychom tady měli řešit třeba otázku už současných výdajů na ubytování, zejména v komerční sféře nebo stravování a tak dále. Ti lidé dneska pomáhají, probíhá to řízeně za účasti státu a taky živelně. To znamená, že ti lidé mají sami své plány, jak pomoci uprchlíkům, včetně přivádění a tak dále. A samozřejmě s tím jsou spojené náklady."
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Mimo tuto částku rovněž běží sbírka Daruj F-M, která je na 1 milion korun a město dorovná tu částku, pokud bude vybrán tento milion, na dva miliony. Zároveň dnes došlo ke schválení prominutí platby za MHD pro lidi, kteří se potřebují dostat a vyřídit nějaké konkrétní věci, takže mohou využívat MHD bezplatně na území města Frýdek-Místek."
Další milion pošle město přímo na ukrajinskou ambasádu. Pomoc primárně koordinuje město v rámci požadavků kraje a také hledá možnosti pomoci s různými organizacemi.
Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Připravujeme se s odborem školství na podporu uprchlíků, jejich dětí. Tak, aby mohly vzniknout dětské skupiny a pracovali jsme na začlenění těchto dětí do mateřských a základních škol. Situace v Evropě je velmi vážná a myslím, že nikdo z nás není schopen předpovědět, jak se bude opravdu vyvíjet. Ty částky, které byly schváleny dnes, jsou nějakým rámcem a město je samozřejmě připraveno podpořit, a teďka řeknu obecně, nejenom uprchlíky, ale i občany města. S těmi problémy, které nás v souvislosti s touto krizí čekají. A víme, že to bude běh na dlouhou trať a trošku řeknu, že je třeba šetřit síly a myslet strategicky, myslet dlouhodobě. My se systematicky na tuto možnost, že krize nebude vyřešena dlouhodobě, připravujeme. A chtěl bych ubezpečit občany, že vnímáme potřeby všech. A to jak uprchlíků, tak jich s tou náročnou situací, která nás čeká."
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Vzniká taková nedobrá situace, že lidé někteří negativně vnímají, že jsou ty prostředky vynakládány na ty lidi, kteří nutně potřebují tu pomoc a my jim musíme pomoci, protože Ukrajina platí krví za naši svobodu a my jenom penězi. Oni platí daleko vyšší cenu za možnost žít svobodně, protože tím to nekončí. My samozřejmě nemůžeme s jistotou tvrdit, jestli se ta válka nepřenese k nám a jestli taky nás někdo nenapadne jenom proto, že jsme byli kdysi satelitem sovětského bloku. Já to vidím tak, že tyto negativní tendence je třeba utnout tak, že je třeba pomoci. Je to naše poslání. Je to solidarita s lidmi jako takovými. A navíc už teď se formují určité pomoci ze zahraničí a my budeme toho součástí, protože jsme nejen tranzitní, ale i hlavní cílovou zemí."
V případě potřeby je město připraveno svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se rozhodovalo o dalších financích, které by bylo potřeba na pomoc uprchlíkům a těm, kteří se o ně starají, uvolnit.