Možnost dorozumívání na dálku bereme dnes jako běžnou součást života. Mobilní telefon má u sebe téměř každý. Jak to ale bylo s počátky mobilní komunikace? To vám přiblíží výstava v Muzeu Beskyd.
Kateřina Peková, autorka výstavy: "Vzhledem k tomu, že dnešní děti už neznají telefony, jaké jsme znali jako děti my, neumí vytáčet kruhovým číselníkem a podobně. Tak jsem chtěla návštěvníky seznámit s tím, jak vypadaly telefony, jak vznikly, jaký byl vývoj, až do dnešních dnů. Takže opravdu od začátku nějakého dorozumívání na dálku, až po poslední iPhone."
V dávné minulosti používali místo telefonů poštovní holuby nebo signální ohně.
Kateřina Peková, autorka výstavy: "Jednak si můžeme na textových panelech přečíst něco o vývoji dorozumívání na dálku jako takovém. Takže optická telegrafie, různé dorozumívání přes stožáry, ohňové signály, až přes telegrafy elektrické. Takže morseovka, přes vynalézání, jak se dorozumívat hlasem. Takže Graham Bell, Elisha Gray, až po vynalezení mobilní sítě, mobilních telefonů a telefony dnešních dnů."
Malá část telefonů je ze sbírek Muzea Beskyd a nejvzácnější kousky zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze a Technické muzeum v Brně.
Kateřina Peková, autorka výstavy: "Ten nejstarší exponát máme tady. Je to telegraf, který se používal v českých zemích na počátku 20. století. Zajímavostí je, že tento telegraf má klaviaturu, takže ten, kdo ho ovládal, psal tím, jako kdyby hrál na klavír."
Na výstavě se například dozvíte, že poslední telefonní budka v České republice byla odstraněna v červnu 2021.
Kateřina Peková, autorka výstavy: "Mobilní telefony se mi podařilo získat téměř celý průřez tím vývojem, až na ten úplně první z těch osmdesátek. Jsou tam ty devadesátkové, které nosili naši tatínkové za pasem v tom koženém pouzdře. Ty tam také máme na výstavě, až opravdu po současné telefony, které se jen tak do kapsy nevejdou."
Výstava nazvaná Haló?! bude v Muzeu Beskyd k vidění až do 20. listopadu.