Vyprošťování probíhalo na čas, hasiči zásah museli zvládnout do 20 minut. Body se počítaly i za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci.
Petr Boček, velitel čety HZS Slezská Ostrava: " Je to stejný princip, že vyjedeme na místo události a nevíme, co nás tam čeká, kolikrát je to i špatně nahlášeno a když přijedeme na místo, tam se musíme rozhodnout během pár vteřin jakým způsobem budeme postupovat.”
Lukáš Jelšík, velitel čety HZS Kopřivnice: "Samozřejmě každá nehoda s vyprošťováním je pro hasiče nejvíce náročná na psychiku, protože dochází k lidskému neštěstí a my se snažíme jim co nejvíce pomoct a je to jiné než ostatní zásahy.”
Při nehodách se hasiči setkávají s mnoha těžkými nebo smrtelnými zraněními dospělých a bohužel i dětí. Pro tyto případy má každý hasičský sbor svého psychologa a také post traumatické týmy.
Radek Kaňa (ODS), náměstek ministra vnitra ČR: "Všichni si uvědomujeme, jak jsou hasiči v tom integrovaném záchranném systému důležití, nechci říkat, že jsou nejdůležitější, ale jsou pevnou součástí toho systému, kterého si všichni vážíme a jsme rádi za práci, kterou dělají.”
V loňském roce zasahovali hasiči celkem u 172 tisíc událostí, z toho bylo 16 tisíc požárů a 20 tisíc dopravních nehod.
Vladimír Vlček, generální ředitel HZS ČR: "Jde vidět, že dopravní nehody převýšily počet požárů a ve vztahu k tomu, jak se mění technika a dopravní podmínky, tak je velmi důležité, aby hasiči na tuto činnost byli dobře připraveni.”