Poklady mincí byly nalezeny v našem regionu krátce po sobě a jejich hodnota je nevyčíslitelná.
Petr Juřák, historik, kurátor výstav: „Ten nález římských denárů, ten byl učiněn v roce 2015 a v roce 2016 byly nalezeny pražské groše. Byly to vlastně náhodné nálezy.“
První výstava představuje 273 římských denárů z konce prvního a počátku 2. století.
Petr Juřák, historik, kurátor výstav: "Tento poklad, to je největší nález římských denárů na našem území. Byly raženy za čtyř různých římských císařů a ty římské mince, ačkoli jsou malé, tak jsou zajímavé tím, že ony na jedné straně mince obsahují portrét toho konkrétního císaře, který tu ražbu prováděl a na té druhé straně té mince je nějaká alegorie, symbolika, například symbolika spravedlnosti nebo symbolika rozkoše, blahobytu a tak dále, takže každá ta mince je jiná.“
Druhá výstava prezentuje poklad pražských grošů, nalezených v Klokočově u Vítkova.
Petr Juřák, historik, kurátor výstav: „Tam se našlo přes 2200 pražských grošů, což jsou stříbrné mince, které byly raženy jenom v jedné mincovně u nás a to v Kutné Hoře ve Vlašském dvoře. V případě těch pražských grošů tam ten úzus toho, jak mají vypadat byl dán vlastně už v tom roce 1300, když se začaly razit za Václava II. A ta ikonografie těch mincí je vlastně stejná, na jedné straně je lev, symbol českého státu a na druhé straně je korunka."
Třetí novou expozicí je výstava figurální tvorby místního rodáka Davida Moješčíka.
Markéta Bednárková, programový pracovník, historička umění: „Je to taková komorní výstava tady tohoto mezinárodně uznávaného umělce. Tento umělec ve své tvorbě pracuje s figurálními kompozicemi, využívá hladké linie těla, používá moderní materiály a také se s jeho sochami můžeme setkat také ve veřejném prostoru. Myslím si, že každý z nás zná diskutovanou sochu Věry Špinarové nebo sochu Leoše Janáčka či velkou realizaci Levitace před svinovským nádražím.“
Výstavy mincí jsou v muzeu k vidění do 8. a sochy Davida Moješčíka do 22. září.